Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ενισχυτή Ηλ. Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν τον "εκοψα" καλα πρεπει να ειναι mesa/boogie mark 3.τον εχει ο καγμακης.

 

ημουν κι εγω καποια στιγμη να επαιρνα τον εν λογω peavey αλλα δεν το κανα και δεν το μετανιωσα.παντως αμερικανικος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν κι εγω καποια στιγμη να επαιρνα τον εν λογω peavey αλλα δεν το κανα και δεν το μετανιωσα.παντως αμερικανικος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...

 

Δηλαδη,ουτε καν φτανει τους: fender hot rod deluxe/engl screamer/traynor ycv40/peavey classic 30,ετσι?Παραξενο μου φαινεται με λαμπες 6L6 και να μην...

Κριμα..

Παρεπιμπτοντως,τι προτεινεις για την περιπτωση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α!!

Σ'ενα ξενο review που διαβασα τον κοντραρουν μ'αυτον εδω τον RANDALL:http://www.thomann.de/gr/randall_rg50_tc.htm

και στο site της εταιριας:

http://www.randallamplifiers.com/products/amplifiers/tube/index.asp.

Ο μονος λογος που προτιμουν τον peavey ειναι λογω χρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις fender ατο ηχο ακουσε εναν hot rod deluxe και μετα ακουσε τον traynor.

 

αν θελεις πολυ ωραια καθαρα και γκαζια απο τον ιδιο τον ενισχυτη ακουσε τους engl.πολυ ευελικτοι και πιο "συγχρονοι"

 

προσωπικα θα επαιρνα τον traynor διοτι εχει πολυ ωραια καθαρα οπως ο hot rod deluxe αλλα επισης , ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ LEAD ΚΑΝΑΛΙ! πραγμα που δεν εχει ο fender.

 

απο την αλλη ο engl θυμιζει κατι απο fender στα καθαρα χωρις ομως να ειναι. επισης εχει πολυ καλα γκαζια , αλλα και περισσοτερο headroom λογω των 10 επιπλεον watt.

 

οπως βλεπεις σου λεω παντα "ακουσε" και οχι "παρε" γιατι η τελικη επιλογη ειναι στα αυτια σου.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελεις fender ατο ηχο ακουσε εναν hot rod deluxe και μετα ακουσε τον traynor.

Aν θελεις πολυ ωραια καθαρα και γκαζια απο τον ιδιο τον ενισχυτη ακουσε τους engl.πολυ ευελικτοι και πιο "συγχρονοι"

Προσωπικα θα επαιρνα τον traynor διοτι εχει πολυ ωραια καθαρα οπως ο hot rod deluxe αλλα επισης ' date=' ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ LEAD ΚΑΝΑΛΙ! πραγμα που δεν εχει ο fender.

Απο την αλλη ο engl θυμιζει κατι απο fender στα καθαρα χωρις ομως να ειναι. επισης εχει πολυ καλα γκαζια , αλλα και περισσοτερο headroom λογω των 10 επιπλεον watt.

Οπως βλεπεις σου λεω παντα "ακουσε" και οχι "παρε" γιατι η τελικη επιλογη ειναι στα αυτια σου.[/quote']

Κ'αταρχην σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου spimav_z,γιατι ειναι κατατοπιστικοτατες και με βοηθας αρκετα.Τωρα οσο αναφορα αυτα που ειπες,κοιταξε να δεις,

εχω παιξει με Fender hot rod deluxe 40,Fender vibrolux reverb(ή καπως ετσι),Peavey classic 30,Traynor Custom Valve 40 ,Ampeg J12T,Laney 15w,Mesa boogie Rect-O-Verb κ.τ.λ

Οσο αναφορα τα καθαρα παντα,κατεληξα οτι απο ηχο ειμαι της αμερικανικης σχολης δηλ. 6L6..

:wink: οποτε,ολοι οι παραπανω εκτος απο Peavey classic 30,Ampeg J12T,Laney 15w).

Δυστυχως δεν εχω ακουσει ακομα ENGL παρα μονο σ'ενα live στα 5/4 αλλα δεν καταλαβα και πολλα.

Για να μην μακρυγορησω αλλο,θελω πολυ ωραια καθαρα τυπου Fender και Traynor αλλα και οταν του πεταξω πανω ενα metalzone για στακατα γκαζια (καθως και καποια αλλα πεταλια,γιατι σκοπευω να δημιουργησω μια αναλογικη πεταλιερα) να μην τα βρει σκουρα.Και ολα αυτα στα λιγοτερα δυνατον Watt γιατι παιζω σε δωματιο.Λιγο χλωμο το τελευταιο βεβαια γιατι απ'οτι εχω δει,οι περισοτεροι παιζουν απο 40W και ανω..

Ιδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις fender ατο ηχο ακουσε εναν hot rod deluxe και μετα ακουσε τον traynor.

 

αν θελεις πολυ ωραια καθαρα και γκαζια απο τον ιδιο τον ενισχυτη ακουσε τους engl.πολυ ευελικτοι και πιο "συγχρονοι"

 

προσωπικα θα επαιρνα τον traynor διοτι εχει πολυ ωραια καθαρα οπως ο hot rod deluxe αλλα επισης ' date=' ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ LEAD ΚΑΝΑΛΙ! πραγμα που δεν εχει ο fender.

 

απο την αλλη ο engl θυμιζει κατι απο fender στα καθαρα χωρις ομως να ειναι. επισης εχει πολυ καλα γκαζια , αλλα και περισσοτερο headroom λογω των 10 επιπλεον watt.

 

οπως βλεπεις σου λεω παντα "ακουσε" και οχι "παρε" γιατι η τελικη επιλογη ειναι στα αυτια σου.[/quote']

πεστα ρε φιλε :wink:

ENGL RULES!!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτα τα λιγα που εχω ακουσει δεν νομιζω να μπορεσεις να βγαλεις καλο ηχο απο πεταλια(od/dist/fuzz) με τους ενισχυτες που αναφερεις(6l6) :roll: αμα βαλεις το mt-2 το μονο που θα ακους ειναι ενα τζιζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ!την αποψη μου σου την ειπα αλλα απο αυτα που αναφερεις μαλλον εφαγε πορτα!τωρα αμα μπορεις να παρεις το boogie ok!τους engl δεν πολυ συμπαθω!εγω θα σου ελεγα να πας για τον Traynor και με ενα καλο booster να βρεις τον ηχο σου!

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα σ αυτα τα χρηματα να ψαξεις για κανα 30αρη full λαμπα,απ οτι καταλαβα αυτος που εχεις ειναι τρανζιστορατος.. κατι κλασσικο και με διαφορα το καλυτερο στα χρηματα του (600euro απο thomann)

Peavey Classic 30

Laney VC30 112

Εχουν απιστευτο καθαρο (ειδικα ο Peavey!!) και πολυ ογκο..Τωρα για τα γκαζια ειναι θεμα δικο σου (πεταλακια)

Θα σου λεγα να μην μπεις στον κοπο να ψαξεις για κατι αλλο,ειναι οτι καλυτερο "λαμπατο" μπορεις να παρεις με τα χρηματα που διαθετεις και να το κρατησεις για πολυυυ καιρο,αφηνοντας πολλους "να ψαχνονται'' στα Live σου και απο θεμα ποιοτητας και εντασης..Το προβλημα ειναι λιγο στις εντασεις οταν θα παιζεις σπιτι γιατι πανω απο 1.5 αντε 2.5 αρχιζουν και τριζουν ντουλαπια και τζαμια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα σ αυτα τα χρηματα να ψαξεις για κανα 30αρη full λαμπα,απ οτι καταλαβα αυτος που εχεις ειναι τρανζιστορατος.. κατι κλασσικο και με διαφορα το καλυτερο στα χρηματα του (600euro απο thomann)

Peavey Classic 30

Laney VC30 112

Εχουν απιστευτο καθαρο (ειδικα ο Peavey!!) και πολυ ογκο..Τωρα για τα γκαζια ειναι θεμα δικο σου (πεταλακια)

Θα σου λεγα να μην μπεις στον κοπο να ψαξεις για κατι αλλο,ειναι οτι καλυτερο "λαμπατο" μπορεις να παρεις με τα χρηματα που διαθετεις και να το κρατησεις για πολυυυ καιρο,αφηνοντας πολλους "να ψαχνονται'' στα Live σου και απο θεμα ποιοτητας και εντασης..Το προβλημα ειναι λιγο στις εντασεις οταν θα παιζεις σπιτι γιατι πανω απο 1.5 αντε 2.5 αρχιζουν και τριζουν ντουλαπια και τζαμια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου