Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ενισχυτή Ηλ. Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε "ψυχιατρε" θα μεταφερω και παλι την γνωμη ενος πολυ "διαβασμενου" φιλου στο noiz ο οποιος οταν ρωτησα και εγω ποιον boogie να επαιρνα και ειχα βρει dc-5 ' date=' μου απαντησε οτι αυτη η σειρα , μονο boogie δεν ειναι (ηταν).του εφερνε παλια ο λογοθετης σαν πιο "οικονομικη" σειρα της mesa για τον πολυ κοσμο , αλλα ηταν η μερα με την νυχτα σε συγκριση με εναν "καθαροαιμο" boogie.θα σου ελεγα λοιπον να τους αποφυγεις , οπως επισης και την σειρα f (f30/f50).my 2 cents :wink:[/quote']

8O 8O 8O σ'ευριστω spimav_z για το tip,πολυ χρησιμη η πληροφορια σου!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nαι' date=' τα Randall και Peavey που έγραψα πιο πάνω είναι ο RG50 και ο Valve King αντίστοιχα. Ο Randall βγαίνει και σε έκδοση με 2*12 μεγάφωνα καθώς και σε κεφαλή νομίζω. Είναι πολύ ωραίος για τα λεφτά του. Τον Valve King δυστυχώς δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα[/quote']

 

Ωραιος Vrass 8)

Θελω να τους ακουσω αυτους τους 2,να δω τι καπνο φουμαρουν.. αλλα δεν εχω τον χρονο.Αν ακουσεις τον Peavey γραψε εντυπωσεις και καντον,εαν θελεις,μια συγκριση με τους υπολοιπους μεχρι την κατηγορια των 500-600 ευρω που εχεις ακουσει να μας πεις εντυπωσεις.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον Peavy classic 30 εδώ και 3 σχεδόν χρόνια, και μάλιστα είχα πριν 2-3 μήνες την ευκαιρία να τον ακούσω και πλάι πλάι με τον valveking. Παιδιά ήταν τραγική η διαφορά τους. Ακόμα και ένα "απαίδευτο" αυτάκι θα το καταλάβαινε αυτό το χάσμα.... ο Peavy (Αμερικανικής κατασκευής) ήταν όχι απλά πιό γεμάτος αλλά και πιό κοντά στην φιλοσοφία των ακριβότερων κατά πολύ στα κυβικά του. ο Valveking (Κινεζικής κατασκευής, και προς Θεού δεν το λέω υποτιμητικά για τους Κινέζους, υπάρχουν ενισχυτές που φτιάχνουν και σπέρνουν) είναι ο ΠΙΟ φθηνός λαμπάτος 30ρης. Αλλά ανεξάρτητα από την τιμή του που σαφέστατα δεν είναι παντα το απόλυτο κριτήριο. Τα καθαρά του ήταν από μετριότατα προς απογοήτευση, και τα γκάζια του άδεια.... ειδικά το high gain, σου έδινε εντύπωση ενός "καλογυαλισμένου" τρανσιστοράτου ενισχυτή... και να σκεφθεί κανείς είναι φούλ λάμπα... βεβαια σε κάθε περίπτωση προσωπικά μιλώντας πάντα θα τον προτιμούσα από έναν καθε αυτού τρασνσίστορ ενισχυτή... αλλά όταν μιλάμε για καμιά 700ριά ευρά που πάει ο Peavy classic 30 στην Ελλάδα είναι κατά την αποψή μου ό,τι πιό τίμιο υπάρχει στην κατηγορία. Όσο αφορά τα καθαρά του Peavy classic 30 τώρα ..... καμία σχέση με του Valveking και το λέω διότι έχω και έναν Fender twin reverb 2x12'' 135RMS του 1981 άθικτο. Είναι σαφέστατα αστεία η σύκριση στα καθαρά με τον Peavy classic μου ο Fender, πόσο μάλλον έχοντας μέτρο σύγκρισης τον Fender να αποδεχθώ τα καθαρά του Valveking.. :!:

Βασικά τον Peavy classic 30, δεν θα τον άλλαζα - πούλαγα με τ ί π ο τ ε :wink:

Επίσης και ο ENGL screamer 50 (μεταχειρισμένος) που αναφέρθηκε πρίν και είχα την ευκαιρία να τον ακούσω πέρυσι, σε ένα φίλο σε αυτά τα χρήματα είναι απλά και αυτός απίστευτος.. :roll:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Taq στο ότι οι λαμπάτοι ενισχυτές αυτής της κατηγορίας ουδεμία σχέση έχουν με έναν αμερικάνικο Ρeavey ή Fender ή με έναν αγγλικό Marshall κτλ. (Εχω έναν Marshall JCM900 και η διαφορά είναι σαφέστατη). Ο Randall RG50 combo 2*12 που είχα δοκιμάσει πάντως μου έκανε πολή καλή εντύπωση για τα λεφτά του. Σίγουρα δεν είναι σαν τον Engl Sreamer 50, αλλα είναι απολύτως ΟΚ και πολύ ανώτερος από τρανζιστοράτους ενισχυτές ισης και μεγαλύτερης αξίας. Σύγκρινε τιμές με ελληνικά καταστήματα και με Thommann. Αν δεν κάνω λάθος σε αυτά τα λεφτά σου χαρίζει και τα έξοδα αποστολής.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε "ψυχιατρε" θα μεταφερω και παλι την γνωμη ενος πολυ "διαβασμενου" φιλου στο noiz ο οποιος οταν ρωτησα και εγω ποιον boogie να επαιρνα και ειχα βρει dc-5 ' date=' μου απαντησε οτι αυτη η σειρα , μονο boogie δεν ειναι (ηταν).

[/quote']

 

Sorry αλλα αυτες οι μεταφορες γνωμης φιλων περισσοτερο η λιγοτερο expert ειναι που εχουν γεμισει τον ιντερνετ με ανακριβειες που αναπαραγονται εσαει οπως το κλασσικο παιχνιδι χαλασμενο τηλεφωνο....η πιο κλασσικη για να καταλαβεις του τι εννοω "οι emg κανουν ολες τις κιθαρες να ακουγονται το ιδιο......."

 

Η σειρα dc (-5 και -10) (τηρουμενων των αναλογιων....μη ξεχνας οτι ηταν η φτηνη σειρα της boogie) ειναι πολυ καλη και ειναι ΚΑΡΑ-boogie......το καθαρο καναλι ειναι βασισμενο πανω στον Mark iv και ειναι πραγματικα παρα πολυ καλο, σχεδον fendery, ενω το distorted καναλι ειναι βασισμενο πανω σε D.rec (χωρις ευτυχως την υπερβολη τους.......... το βρισκω πολυ πιο ευχρηστο, ευηχο, και versatile ειδικα με χρηση του graphic eq)....και ειναι και αυτο σε ολα και καθ'ολα boogie....κλασσικος αμερικανικος μεσαιος, creamy ηχος......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω πς υπαρχει λογος να κολλαμε στο αν ειναι κλασσικος boogie, ή οχι.

Προσωπικα ειπα την αποψη μου, γιατι ακουσα τον ενισχυτη και μου αρεσε παρα πολυ, τωρα αν ειναι classic boogie ή οχι λιγο με ενδιαφερει.

Για τον ηχο του μιας και αναφερθκε και ο fenderiarhs, και μενα μου εκαναν εντυπωση τα καθαρα του.Το γκαζι του πολυ ενδιαφερον, υπεραρκετο (για μενα τουλαχιστον!)

 

Αυτο που θα ηθελα να σημειωσω ειναι το ποσο καλα cut through the mix που λενε και οι αμερικανοι. Πραγματικα καταπληκτικο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Την εχασα την μπαλα παλι..Λοιπον:

Προυποθεσεις:

1)Λαμπατος ενισχυτης που θα με συντροφευει για πολλα χρονια.

2)Απιστευτα καθαρα(fenderοειδη) + αριστη συνεργασια με πεταλακια παντος τυπου(υποστηριξη metal ηχου μεχρι και sepultura φαση).

3)Οσο το δυνατον λιγοτερα watt.

4)Oικονομικος σχετικα,χωρις να θυσιαστει η ποιοτητα.

 

Υποψηφιοι:

1)Mesa Boogie DC-2 / DC-5 μεταχειρισμενος

2)Εngl Thunder/Screamer μεταχειρισμενος/δυσκολα καινουργιος

3)Peavey Classic 30 καινουργιος-μεταχειρισμενος

4)Τraynor YCV 40 καινουργιος

5)Αλλες μαρκες-μοντελα (Randall,Laney κ.τ.λ) που ταιριαζουν στη περιπτωση.

 

Ψηφιστε και διπλα απ'την απαντηση γραψτε μεχρι ποσα θα δινατε για μεταχειρισμενο.

Sorry αν σας κουρασα λιγακι αλλα αυτη ειναι Η ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ.

Οποτε θα δωσω μεγαλη μεγαλη προσοχη στην καθε απαντηση.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Χρηστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού είναι για prog και metal ψηφίζω Engl. Και Mesa Boogie μεταχειρισμένο.. ;) Σαν τρίτη επιλογή Randall RG50 COMBO 2*12.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vox ac-15! 8)

 

Εσυ το έκαψες τώρα!!!! :lol: :lol:

 

Ψηφίζω

http://cerberus.sourcefire.com/~jeff/pics/guitars/dc5.html

 

Και γραφικό EQ :wink: :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου