Προς το περιεχόμενο

Jackson 2 humbuckers.Αλλα ποιους??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Eχω μια Jackson γιαπωνεζικη DR3 ή DR6 (αν θυμαμαι καλα τον τυπο της)και εχει 2 διπλους duncan design τους οποιους θελω να αντικαταστησω.Την συγκεκριμενη κιθαρα την εχω μονο για Metal και θελω να με καλυψει ηχητικα σε στυλ: sepultura,anthrax,pantera,kreator,metallica,megadeth κ.τ.λ.

Στην ουσια μ'ενδιαφερει το στακατο ρυθμικο μερος να βγαινει γκαζατο με ογκο πριμα και μπασα χωρις να χανει σε ''ευκρινεια'' και οσο αναφορα τα καθαρα(neck μαγνητης) απλα να μην χανει σε δυναμικες,να μην παραμορφωνει,να μην ειναι μουντος.Ν'ακουω δηλαδη οσο το δυνατον πιο γεματα και καθαρο ηχο γινεται.

Σκεφτηκα για το κλασσικο σετακι της EMG αλλα μιας και οι περισοτερες Jackson συνεργαζονται αψογα με Seymour Duncan εκανα μια ερευνα αγορας στον Θωμα και στο site της Seymour Duncan και παραθετω τα εξης:

 

BRIDGE - NECK

 

1)SH-4 - SH-2

2)SH-6 - SH-2

3)SH-12 - SH-1 '59

4)SH-13 - SH-1 '59

 

Oι συνδιασμοι ειναι αυτοι που προτεινονται απ'το site της εταιριας για την καλυτερη συνεργασια των μαγνητων.

Μπορειτε να με βοηθησετε να διαλεξω πιο απ'τα 4 σετακια κανει για το ηχητικο αποτελεσμα που θελω να παρω?

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο καλύτερος συνδυασμός που έχω παίξει είναι ο 2)SH-6 - SH-2 τώρα να σου πω την αλήθεια δεν έχω παίξει με όλους αυτούς τους συνδυασμούς

 

κοίτα και αυτό http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssh6_set_distortion_mayhem.htm

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω jmone :wink:

Πιστευεις οτι ο συνδιασμος αυτος θα ικανοποιησει τις ηχητικες μου ανησυχιες?

Εσενα πως σου φανηκε?

Το ειδα και το αλλο σετακι που αναφερεις αλλα δεν νομιζω να μου κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα να δεις δεν ξέρω τι παίζεις ακριβώς πάντως καλύπτει μεγάλο φάσμα καφρίλας εγώ και μερικά άλλα παιδια που τους έχουμε είμαστε υπερευχαριστιμένοι τωρα το μονο που μπορώ να προτείνω είναι να τους ακούσεις

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ο Distortion για bridge αλλά εγώ θα έλεγα καλύτερα να τον συνδιάσεις με τον SH-1 '59 στο λαιμό ώστε να έχεις καλύτερα καθαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ο Distortion για bridge

Σε ποιον απ'ολους αναφερεσαι Κωστα?

Οσο για τον '59 επειδη δεν εχω ασχοληθει αλλη φορα με αλλαγη μαγνητων προτιμω να συνδιαστει με εναν απ'τους υπολοιπους distortion οπως προτεινει η εταιρια.Δεν ξερω βεβαια εαν εχεις προσωπικη εμπειρια... Αλλα δεν ειμαι για πειραματισμους.. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ τον SH-6 Duncan Distortion!

Εγώ έχω στην κιθάρα μου αυτόν και τον jazz (SH-2)!

Πως να το πώ?? Ο Jazz δεν μου γεμίζει το μάτι! Δεν είναι αρκετά γλυκός!

Δεν κάνει για καθαρά! Λίγο απ' όλα τα παραπάνω μάλλον!

Αν και δεν έχω ακούσει τον '59 στην κιθάρα μου, μου φαίνεται πολύ πιο κατάλληλος για την θέση neck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx kostas και whiteNoise αλλα τωρα.. εχω αρχισει να χανω την μπαλα..

Toν pearly gates τον ειχα ακουσει απο εναν γνωστο μου αλλα απ'οτι θυμαμαι :?: δεν νομιζω οτι κανει για το στυλ που προανεφερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα set που έχεις εγώ θα διάλεγα το 2 και 4.Με τον 59 έχω πάθει πλάκα παίζει να είναι ο καλύτερος διπλός στα καθαρά.Τώρα για bridge γέρνω στον SH-13 ο οποίος τα σπάει κυριολεκτικά και δεν ξύνει όσο ο SH-6 :wink:

 

To 4 βασικά είναι κλασικό συνδιασμός Darrel :wink: :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου