Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - Η συμμετοχή στο Adam audio Halloween Soundtrack Competition 2021


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω και ως gamer, με ικανοποίησε βαθύτατα.

 Εξαιρετικό timing, ευστόχες επιλογές ήχων που τονίζουν τους εμφανιζόμενους χαρακτήρες και τις κινήσεις τους.

 Και τα θέματα της ενορχήστρωσης παιχνιδιάρικα για το θέμα, γενικά οι θεματικές και ηχητικές επιλογές αναδεικνύουν  το halloween

 

Είμαι βαθύτατα ικανοποιημένος με την ακρόαση.

 Εξαιρετική δουλειά. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΗ για εμένα.

 Και πάλι μπράβο με όλη μου την καρδιά και καλή επιτυχία.

 

 You made us proud!!!!

 

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Ντιμ παρα πολύ καλό ρε συ!!!

Μπράβο!

 

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, με ροή και to the point (ακόμα και κάποια κλισέ έχουν χρησιμοποιηθεί οσο έπρεπε και σε καλά σημεία).

 

Μια μόνο παρατήρηση και για μελλοντικές δημιουργίες με ορχηστρικά όργανα.

Δεδομένου οτι σχεδόν κανείς, που δε το κάνει επαγγελματικά, δεν έχει μια ενιαία βιβλιοθήκη ήχων, παρά διάφορες ποικίλων εταιρειών, πρέπει να υπάρχει πολύ προσοχή ως προς το χώρο που προσομοιώνεται ότι βρίσκεται το όργανο.

Δηλαδή, έχουμε όργανα με τεράστιο reverb (οπως τα κρόταλα στην αρχή) και άλλα σχετικά στεγνά (τα έγχορδα αμέσως μετα) που δε μας δημιουργούν μια αίσθηση συγκεκριμένου χώρου και λίγο αποσυντονιζουν (καμιά φορά ειναι επιθυμητό και αυτό, ανάλογα τη προσέγγιση).

 

Το ιδανικό θα ήταν να τα εχεις όλα στεγνά και να ρίχνεις ενα ενιαίο reverb της αρεσκείας σου καθώς και πολύ σοβαρό paning γιατί ως γνωστόν ποτέ δεν ακούμε σε μια αίθουσα ολα τα όργανα στο κέντρο.

 

Τέλος, όσον αφορά το "τσίμα τσίμα για να κάνεις εισαγωγή, να αναπτύξεις θέμα, να το εμπλουτίσεις" που ανέφερες, να πω οτι κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται πάντα.

Και ειδικά στην περίπτωση αυτή, των 40", η πιο σοφή κίνηση κατ εμέ είναι ενα light motif που θα δώσει ενα γρήγορο, χαρακτηριστικό (ή και όχι) και εύληπτο υλικό προς χρήση.

 

Και εις άλλα με υγεία!!!!

 

το έλεγα εγω, θα έρθει ο μάστορας και θα μας πει πως γίνεται !

εχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό με το reverb το παρατηρούσα την ώρα που τα διάλεγα, αλλά (άλλο ένα λάθος) δεν κρατούσα εκείνη την ώρα σημείωση για να τα διορθώσω αργότερα. Και έτσι ξεχάστηκαν. Αλλά σίγουρα αυτό θα το ψάξουν τα πολύ...ψαγμένα αυτιά.

panning υπάρχει αρκετό θα έλεγα, αλλά δεν ήθελα να το δουλέψω ως προτζεκτ περισσότερο αν και είχα μέρες. 

 

Τώρα κατα τα άλλα, όταν βλέπεις ένα βίντεο γεμάτο κλισέ είναι πολύ δύσκολο να αποφύγεις και συ τα κλισέ. Όμως ήταν πολύ ενδιαφέρον να τα ψάχνεις και να τα ταιριάζεις.

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όντως πάρα πολύ καλό Δημήτριε (δεν στο χα για το είδος)...👏

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, npap είπε

όντως πάρα πολύ καλό Δημήτριε (δεν στο χα για το είδος)...👏

ααα...

δεν με παρακολουθείς...

Εχω ξαναφτιάξει !

 

θενκς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εδώ τα πρώτα βραβεία.

Σίγουρα είμαι προκατειλημμένος και το δικό μου μου άρεσε περισσότερο, αλλά σίγουρα ήταν ενδιαφέρουσες παραγωγές, με το τρίτο να έχει μόνο ενδιαφέρον φινάλε και γενικά εντελώς άκυρο προηγούμενο μέρος.

 

https://www.adam-audio.com/en/news/industry/winners-of-the-soundtrack-competition-2021-halloween-edition/

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2021 στις 11:33 ΠΜ, dimsonic είπε

εδώ τα πρώτα βραβεία.

Σίγουρα είμαι προκατειλημμένος και το δικό μου μου άρεσε περισσότερο, αλλά σίγουρα ήταν ενδιαφέρουσες παραγωγές, με το τρίτο να έχει μόνο ενδιαφέρον φινάλε και γενικά εντελώς άκυρο προηγούμενο μέρος.

 

https://www.adam-audio.com/en/news/industry/winners-of-the-soundtrack-competition-2021-halloween-edition/

 

Λοιπόν, εμένα στο 3ο μου φάνηκε πολύ πολύ ενδιαφέρουσα η προσέγγιση αν εξαιρέσεις την πολύ πολύ cheesy μελωδία.
Δε μπορούμε να ξέρουμε φυσικά αν ισχύει, αλλά μου φάνηκε σα να απέδωσε το οτι βλέπει κάποιο όνειρο ο ήρωας του βίντεο, ή πιο σωστά, εφιάλτη (εξού και η αλλοίωση στο νανούρισμα).

 

Το δε κλείσιμο, που σε γειώνει, σίγουρα το πιο ευφάνταστο (κατ εμε).

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Λοιπόν, εμένα στο 3ο μου φάνηκε πολύ πολύ ενδιαφέρουσα η προσέγγιση αν εξαιρέσεις την πολύ πολύ cheesy μελωδία.
Δε μπορούμε να ξέρουμε φυσικά αν ισχύει, αλλά μου φάνηκε σα να απέδωσε το οτι βλέπει κάποιο όνειρο ο ήρωας του βίντεο, ή πιο σωστά, εφιάλτη (εξού και η αλλοίωση στο νανούρισμα).

 

Το δε κλείσιμο, που σε γειώνει, σίγουρα το πιο ευφάνταστο (κατ εμε).

 

το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά οι προϋποθέσεις του διαγωνισμού ήταν να ακολουθήσεις την ροή των σκηνών και να τονίσεις κατάλληλα τα πιό τρομακτικά στοιχεία. Η μελωδία σίγουρα ήταν απλή, αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κάποιος να δει τέτοιο εφιάλτη με παιδική μουσική.

Πιστεύω ότι το 3ο όσο ευφάνταστο να ήταν δεν πήγε σύμφωνα με την προκήρυξη.

Τελος πάντων, κουβέντα να γίνεται. Σιγά τώρα...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τελος πάντων, κουβέντα να γίνεται.

 

Καλά σαφώς, απόψεις και σχόλια ανταλλάσσουμε.

 

28 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αλλά οι προϋποθέσεις του διαγωνισμού ήταν να ακολουθήσεις την ροή των σκηνών και να τονίσεις κατάλληλα τα πιό τρομακτικά στοιχεία

 

Δεν τις είδα κάπου αυτές, και δη τη συγκεκριμένη, παρα μόνο (νταξ πέρα απο το κλασικό 40") το "We challenged the community to create their spooky soundtracks to accompany our video" οπότε με δεδομένο αυτό η ιδέα του 3ου καλή ήταν.
Σαφώς έπαιρνε να είναι και πιο spooky....

 

Αν θυμάσαι που είναι οι προϋποθέσεις θα με ενδιέφερε να τις δω απο απορία.

 

υγ: Πάντως το δικό σου, μουσικά, μου άρεσε περισσότερο απο κάποια απ' αυτά.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου