Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - Η συμμετοχή στο Adam audio Halloween Soundtrack Competition 2021


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Να ζητήσω βιντεάκι που έχεις ανοιχτό το DAW και δείχνεις τι έκανες ή θα είναι too much work;

 

 

να ζητήσεις.

Βασικά δεν υπάρχει κανένα μυστικό, θα έλεγα ότι είμαι πρωτάρης, έχω φτιάξει δυό ή τρία (?) και ειλικρινά δεν ξέρω τι να μοιραστώ, εκτός από βασικές ιδέες κοινής λογικής. Ο μάστορας στο είδος αυτό είναι ο @gmoukouκαι σίγουρα θα μπορεί να σας πει πολλά περισσότερα.

 

Πάντως το βασικό στοιχείο που πρέπει να ψάξει κανείς είναι να βρει έναν ρυθμό στο βίντεο και να τον χρησιμοποιήσει, είτε ενιαίο είτε σε τμήματα. Εδώ ήταν μόνο 40 δλ οπότε, βολεύτηκα με ένα τεμπο, αλλά από την άλλη το πρόβλημα και η πρόκληση είναι ο περιορισμένος χρόνος. Τα 40 δλ (κάποιος θα πει ότι είναι και πολύ και ίσως έχει και δίκιο) είναι τσίμα τσίμα για να κάνεις εισαγωγή, να αναπτύξεις θέμα, να το εμπλουτίσεις, του δώσεις ένα άλλο ίσως σε αντίστιξη και ιδίως όταν είναι κάτι αυτοτελές να το κλείσεις με κάποια κατάληξη (που να ταιριάζει και με το οπτικό). Όλα αυτά τα πρόσπαθησα και τα κυνήγησα στο συγκεκριμένο. Φυσικά στην όλη πορεία αναζητάς σημεία από τα οποία μπορεις να πιαστείς και να πάρεις ιδέες ή απλώς να τα τονίσεις.

 

Βασικά ήθελα να κάνω ένα βίντεο για το άλλο που είχα κάνει για την Spitfire όπου είχα αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο. Εδώ ήταν ουσιαστικά μιας μέρας δουλειά και κάτι χτενίσματα.

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να το κάνω.

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ, αν και δεν προσβλέπω σε βραβεία και σχετικά (ευπρόσδεκτα βέβαια).

Αυτοί οι διαγωνισμοί έχουν το καλό ότι σε βάζουν να δουλέψεις και σου δίνουν μια ιδέα, ένα υλικό να ξεκινήσεις. Φυσικά και μια καταληκτική ημερομηνία. Και φυσικά δεν χρειάζεται ούτε προϋπηρεσία ούτε τίποτα.

Δοκιμάζεις την τύχη σου.

Πάντως είναι ενδιαφέρουσα εμπειρία.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ενα set ηχείων της JBL 😃

αφήστε τα κουλά και κατεβάστε σαουντράκια.

Εμπρός, υπέρλαμπρο άστρο. Ξεκίνα !

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αφήστε τα κουλά και κατεβάστε σαουντράκια.

Εμπρός, υπέρλαμπρο άστρο. Ξεκίνα !

δεν είμαι σε φάση. Έχω πολλές υποχρεώσεις αυτόν τον καιρό, ότι και να φτιάξω δεν υπάρχει περίπτωση να το χτενίσω ποιοτικά και να προσπαθήσω πραγματικά, φτιάχνω ένα άλλο με αυτό που λέμε χαμηλή πίεση τρία για χαλάρωση χωρίς να αγχώνομαι για χρόνο και αποτέλεσμα και το ευχαριστιέμαι καλύτερα.

 

 Δεν μπορώ να σκεφτώ και για τη μουσική σοβαρά αυτόν τον καιρό.

 Αλλά και να ασχολούμουν τα @@ μου θα έπαιρνα, οπότε ας μείνω στο μουσικό χαβαλέ με το trolo-project που έχω ανοίξει και κάνα παιχνιδάκι στον λίγο ελεύθερο χρόνο που έχω.

 

 Του χρόνου αν είμαι πιο ορεξάτος και χαλαρός θα βάλω🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντιμ παρα πολύ καλό ρε συ!!!

Μπράβο!

 

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, με ροή και to the point (ακόμα και κάποια κλισέ έχουν χρησιμοποιηθεί οσο έπρεπε και σε καλά σημεία).

 

Μια μόνο παρατήρηση και για μελλοντικές δημιουργίες με ορχηστρικά όργανα.

Δεδομένου οτι σχεδόν κανείς, που δε το κάνει επαγγελματικά, δεν έχει μια ενιαία βιβλιοθήκη ήχων, παρά διάφορες ποικίλων εταιρειών, πρέπει να υπάρχει πολύ προσοχή ως προς το χώρο που προσομοιώνεται ότι βρίσκεται το όργανο.

Δηλαδή, έχουμε όργανα με τεράστιο reverb (οπως τα κρόταλα στην αρχή) και άλλα σχετικά στεγνά (τα έγχορδα αμέσως μετα) που δε μας δημιουργούν μια αίσθηση συγκεκριμένου χώρου και λίγο αποσυντονιζουν (καμιά φορά ειναι επιθυμητό και αυτό, ανάλογα τη προσέγγιση).

 

Το ιδανικό θα ήταν να τα εχεις όλα στεγνά και να ρίχνεις ενα ενιαίο reverb της αρεσκείας σου καθώς και πολύ σοβαρό paning γιατί ως γνωστόν ποτέ δεν ακούμε σε μια αίθουσα ολα τα όργανα στο κέντρο.

 

Τέλος, όσον αφορά το "τσίμα τσίμα για να κάνεις εισαγωγή, να αναπτύξεις θέμα, να το εμπλουτίσεις" που ανέφερες, να πω οτι κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται πάντα.

Και ειδικά στην περίπτωση αυτή, των 40", η πιο σοφή κίνηση κατ εμέ είναι ενα light motif που θα δώσει ενα γρήγορο, χαρακτηριστικό (ή και όχι) και εύληπτο υλικό προς χρήση.

 

Και εις άλλα με υγεία!!!!

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου