Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη κιθάρα για εναλλακτικό ροκ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποια θες. Οι ίδιες είναι. Τράβα σε κανά μαγαζί και δοκίμασε σε κάποιον καλό ενισχυτή τελε, στρατο, τζαγκο και καμιά lp και δες ποια σου αρέσει. Μετά παραγγέλνεις

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχω δοκιμάσει strato,lp(epiphone) και sg. Mπορώ να πω ότι η SG με εντυπωσίασε περισσότερο,αλλά για αυτήν θα ψαχτώ στο μέλλον.Jaguar είναι λίγο δύσκολο να βρεις στο Ηράκλειο...Σε σύγκριση με strato και tele τι λένε?

~Welcome To My Nightmare~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι από αθήνα ε; Κρίμα και υπάρχει μαγαζί που τις έχει όλες αυτές στην σειρά και τις δοκιμάζεις. Η sg πάντως είναι πιο "βαριά" ακουστικά από την Lp.

 

Τώρα άποψή μου είναι να πάρεις μια ευέλικτη κιθάρα. Η τελε μοιάζει ηχητικά (στα δικά μου τουλάχιστον αυτιά), με τον μαγνήτη της γέφυρας της στρατο. Ο μαγνήτης στον λαιμό μου φαίνεται ότι λασπώνει στην τελε, ενώ στην στρατο είναι πιο καθαρός. Η τελευταία έχει και μεσαίο μαγνήτη, οπότε και έχεις κάποιες επιλογές παραπάνω (3θέσιος επιλογέας στην τελε, 5θέσιος στη στρατο). Τώρα για jaguar δεν έχω πολυασχοληθεί να σου πω την αλήθεια. Οπότε περίμενε να σου πει κάποιος που έχει μια τέτοια.

Βέβαια όλα τα παραπάνω ανατρέπονται, με το που θα αλλάξεις τους μαγνήτες και το hardware της κιθάρας. Πάντως σκέτη κιθάρα με ενισχυτή θα σε απαγοητεύσει αν δεν έχεις και κανά πεταλάκι (ή πεταλιέρα) της προκοπής.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω ότι η SG είναι πιο "βαριά".Απλώς θέλω να ξεκινήσω από τα θεωρητικά λιγότερο απαιτητικά alternative και μετά,όταν θα έχω φτάσει σε ένα επίπεδο,να ικανοποιήσω και τα πιο hard γούστα μου.

~Welcome To My Nightmare~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα και κατέληξα σε δύο.Μία 72 tele με single coil στη γέφυρα και σε μία jaguar 62 με αυτά τα χαρακτηριστικά: RW CAR LTD, E-Guitar, Made in Japan, Limited Run, Alder Body, Maple Neck, Rosewood Fretboard, 2 Pickups, Tremolo, Colour: Candy Apple Red.

Xρειάζομαι βοήθεια εδώ...πραγματικά!Πάντως αυτό ήταν μια από τις δύο θα πάρω.

~Welcome To My Nightmare~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρειάζομαι βοήθεια εδώ...πραγματικά!Πάντως αυτό ήταν μια από τις δύο θα πάρω.

 

Βοήθεια σχετικά με τι;

Τι σε προβληματίζει συγκεκριμένα;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου