Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη κιθάρα για εναλλακτικό ροκ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά έπεσε το μάτι μου εκεί !!!! Ας πάρει ότι κιθάρα θέλει ο φίλος μας . Έτσι κι αλλίώς απο ότι κατάλαβα δεν τον νοιάζει ο ήχος αλλά μόνο το look που λανσάρουν οι άλλοι . Οκ δεν λέω και εγώ έτσι ξεκίνησα !!! Αλλά έλεος είμαι σίγουρος ότι και με κουπί να βγεί να παίξει ο τάδε κιθαρίστας θα λένε όλοι τι κιθάρα να πάρω για να παίζω σαν βάρκα ? Ας πάρει λοιπόν ότι θέλει έτσι και αλλιώς θα την αλλάξει το πολύ σε 3 μήνες !!! Έχω ακούσει με Ibanez rg να πάιζονται φοβερά blues πράγματα με τρομερό αίσθημα !! Το θέμα είναι το χέρι !!! Το χέρι κάνει την κιθάρα blues , rock , alternative , gothic , whatever.........

Αυτά !!!!!! Σόρρυ λοιπόν για την παρέμβαση των φωτό !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλά έπεσε το μάτι μου εκεί !!!! Ας πάρει ότι κιθάρα θέλει ο φίλος μας . Έτσι κι αλλίώς απο ότι κατάλαβα δεν τον νοιάζει ο ήχος αλλά μόνο το look που λανσάρουν οι άλλοι . Οκ δεν λέω και εγώ έτσι ξεκίνησα !!! Αλλά έλεος είμαι σίγουρος ότι και με κουπί να βγεί να παίξει ο τάδε κιθαρίστας θα λένε όλοι τι κιθάρα να πάρω για να παίζω σαν βάρκα ? Ας πάρει λοιπόν ότι θέλει έτσι και αλλιώς θα την αλλάξει το πολύ σε 3 μήνες !!! Έχω ακούσει με Ibanez rg να πάιζονται φοβερά blues πράγματα με τρομερό αίσθημα !! Το θέμα είναι το χέρι !!! Το χέρι κάνει την κιθάρα blues ' date=' rock , alternative , gothic , whatever.........

Αυτά !!!!!! Σόρρυ λοιπόν για την παρέμβαση των φωτό !!!!![/quote']

 

Nομίζω ότι με αδικείς...Αν έβλεπα μόνο το look δεν θα άνοιγα thread.Θα έπαιρνα την άσπρη lp και θα τελείωνε το παραμύθι.Δεν θα το ψάχναμε έτσι.Και αν δεις πιο πάνω ρωτάω και για την jaguar.Δεν νομίζω η συγκεκριμμένη να είναι ότι καλύτερο οπτικά?!Επίσης δεν απορρίπτω τις tele,ούτως η άλλος για να πετύχεις τον ήχο των συγκεκριμμένων χρειάζεσαι ένα σορό χρήματα σε εφέ και ενισχυτές...Απλώς ρωτάω,με τα χρήματα που διαθέτω πάντα,τι πιο κοντινό μπορώ να πάρω.Αυτό.

~Welcome To My Nightmare~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο.Εγώ δν έχω κανένα πρόβλημα να βλέπω και φωτό εδώ...Ίσα ίσα έχει την πλάκα του,αλλά δν σημαίνει κ τπτ.Είναι τόσα άλλα πίσω από την κιθάρα που βλέπουμε που νομίζω ότι δεν λέει κάτι.

~Welcome To My Nightmare~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική μου παρατήρηση (alternative=Tele) αναφέρεται στην τάση που έχουν τα συγκροτήματα των τελευταίων χρόνων να προτιμούν τις Tele από τις Strat. Είναι μια γενική, χαλαρή εκτίμηση (και μην πεταχτεί κανένας με τίποτα ποσοστά σε στυλ 47%Tele, 53% Strat)...

 

Κατά τ'άλλα, έχω να θίξω 3 σημεία:

 

α) Όλες οι κιθάρες κάνουν για -κι έχουν παίξει- όλα τα είδη. Εξαρτάται από το πώς τις χρησιμοποιείς. Αυτό ισχύει βέβαια πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (πχ λίγο χλωμό να παίξεις ska punk με BC Rich...)

 

β) Μην ψαρώνετε από τις φώτο. Εφόσον ακούμε και κρίνουμε τον ήχο ενός συγκροτήματος ως επί το πλείστον από τα studio album, ας ψάξουμε να βρούμε τι χρησιμοποιούν στο studio (βλπ. περίπτωση Metallica που αναφέρθηκε παραπάνω). Ο Hendrix "του οποίου ο ήχος βρωμάει Στρατίλα", ηχογραφούσε (και) με Gibson...

 

γ) Εν τέλει, ο πιο κουλ 8) τρόπος για να διαλέξει κάποιος κιθάρα είναι (όσο κι αν εξαρχής φαίνεται χαζό) να του αρέσει οπτικά. Μόνο έτσι θα γουστάρει να παίζει.

 

Από κει και πέρα, αρχίζουμε να μιλάμε για κουρδισμένα ποτενσιόμετρα...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω που να μην εγραφα (κάπου στην 2η σελίδα), ότι αυτή η κουβέντα είναι άκυρη... Μα γι' αυτούς ακριβώς τους λόγους είναι. Δεν υπάρχει ούτε τελεκρατορία, ούτε στρατοκρατορία, ούτε γκιμπσονοκρατορία. Ούτε κάποια μάρκα είναι καταλληλότερη από κάποια άλλη σε 1 είδος μουσικής. Μην ξεχνάμε ότι μια κιθάρα που έχει 1 καλλιτέχνης, πολύ πιθανόν να είναι σε τέτοιο βαθμό πειραγμένη, που και το ίδιο μοντέλο να πάρεις, πιθανόν να μοιάζουν μόνο στο σχήμα. Απλά οι στρατο είναι η νο1 επιλογή σε αυτό το είδος. Δεν ξέρω τους λόγους και ούτε με απασχόλησαν ποτέ, για να πω και την αλήθεια. Αυτό που έγραψα περί φωτο, είχε να κάνει με το ότι θα μπορούσε ο καθένας να σηκώσει από 20 φωτογραφίες και να συζητάμε με τις ώρες για το πόσες παίζουν σε κάθε είδος και άλλα τέτοια άσχετα και άκαιρα.

Και θα φτάναμε για άλλη μια φορά σε μια κουβέντα, που δεν θα είχε σχέση με το ερώτημα του φίλου και θα καταντούσε και δυσνόητο, για κάποιους άλλους που θα είχαν παρόμοια απορία. Αυτά....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, όπως τα λές. Και τον Page όλοι τον φανταζόμαστε με μια LP στο χέρι αλλά χρησιμοποιούσε και τέλε!

 

 

 

Όλα αυτά όμως πριν μοντάρει την σπέσιαλ LP του με push-pull κλπ και στρώσει...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω που να μην εγραφα (κάπου στην 2η σελίδα)' date=' ότι αυτή η κουβέντα είναι άκυρη... Μα γι' αυτούς ακριβώς τους λόγους είναι. Δεν υπάρχει ούτε τελεκρατορία, ούτε στρατοκρατορία, ούτε γκιμπσονοκρατορία. Ούτε κάποια μάρκα είναι καταλληλότερη από κάποια άλλη σε 1 είδος μουσικής. Μην ξεχνάμε ότι μια κιθάρα που έχει 1 καλλιτέχνης, πολύ πιθανόν να είναι σε τέτοιο βαθμό πειραγμένη, που και το ίδιο μοντέλο να πάρεις, πιθανόν να μοιάζουν μόνο στο σχήμα. Απλά οι στρατο είναι η νο1 επιλογή σε αυτό το είδος. Δεν ξέρω τους λόγους και ούτε με απασχόλησαν ποτέ, για να πω και την αλήθεια. Αυτό που έγραψα περί φωτο, είχε να κάνει με το ότι θα μπορούσε ο καθένας να σηκώσει από 20 φωτογραφίες και να συζητάμε με τις ώρες για το πόσες παίζουν σε κάθε είδος και άλλα τέτοια άσχετα και άκαιρα.

Και θα φτάναμε για άλλη μια φορά σε μια κουβέντα, που δεν θα είχε σχέση με το ερώτημα του φίλου και θα καταντούσε και δυσνόητο, για κάποιους άλλους που θα είχαν παρόμοια απορία. Αυτά....[/quote']

 

Σωστά και ο Bellamy με tele παίζει υποτίθεται...αλλά αυτό το πράγμα μόνο tele δν είναι!

~Welcome To My Nightmare~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, άμα τελειώσατε με τις κιθάρες για εναλλακτικό ροκ, εγώ θα ηθελα συμβουλές για στίχους εναλλακτικού ροκ που ψάχνω αυτή τη περίοδο (στα ελληνικά δυστυχώς, διότι ο τραγουδιστής μας δεν ξέρει αγγλικά).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως' date=' άμα τελειώσατε με τις κιθάρες για εναλλακτικό ροκ, εγώ θα ηθελα συμβουλές για στίχους εναλλακτικού ροκ που ψάχνω αυτή τη περίοδο (στα ελληνικά δυστυχώς, διότι ο τραγουδιστής μας δεν ξέρει αγγλικά).[/quote']

 

Καλό :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου