Προς το περιεχόμενο

Mixer μαζί με audio interface / Βοήθεια /


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γεια χαρά,

 

Ψάχνω για αναλογικό μιξεράκι 10+πάνω εισόδων με δυνατότητα usb σύνδεσης με υπολογιστή έτσι ώστε να μπορώ να το συνδέσω με το Ableton live και να μπορώ να σετάρω το κάθε κανάλι του mixer σε διαφορετικό κανάλι του ableton live, έτσι ώστε να μπορώ να ηχογραφώ κάθε κανάλι ξεχωριστά και να δίνω τα εφφέ και τα eqs που θέλω σε κάθε κανάλι μέσα από το ableton live. Βέβαια θα ήθελα και τα χαρακτηριστικά του κλασσικού αναλογικού mixer, ίσως μαζί με κάποια ενσωματωμένα εφφέ. Όλο χαρά ανακάλυψα αυτό το μηχανηματάκι http://www.thomann.de/gr/allenheath_zed_16fx.htm αλλά παραήταν καλό για να είναι αληθινό. Από ότι κατάλαβα μπορώ να χρησιμοποιήσω μέχρι 2 κανάλια με το usb του. Δεν μπορώ να αξιοποιήσω όλα τα input του στο live. Έχει βιώσει κανείς την εμπειρία με κάποια σειρά της zed allenhealth ?

 

 

Υπάρχει κάποιο mixer που να ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου; Και να μην ξεφύγει υπερβολικά στην τιμή.. Μέχρι 1500 το πολύ δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς όχι.. Έχω macbook της φουρνιάς χωρίς firewire.. Το είχα θεωρήσει τόσο δεδομένο που όταν το χρειάστηκα συνειδητοποίησα ότι δεν έχει.

Εξ' άλλου θα προτιμούσα κάτι σε αναλογικό. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο που ζητάω δηλαδή..

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το κατασκεύασμα? Μοιάζει να κάνει αυτό που χρειάζομαι..

http://www.alesis.com/multimix16usb20

 

Είναι αρκετά φτηνό για αυτά που δίνει.. Έχεις κανείς εμπειρία; Τι ποιότητα έχουν τα premps? Που το χει το κουσούρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ήχος πρέπει να είναι η προτεραιότητά σου και όχι ο υπολογιστής, κατά τη γνώμη μου.

Αφού θέλεις κονσόλα, σημαίνει ότι δεν θα μετακινείς το setup σου. Οπότε κάνε λίγο υπομονή, μάζεψε 2 χιλιάρικα και φτιάξε ένα 4πύρηνο desktop με 350€ και firewire και δώσε τα υπόλοιπα για να πας σε σοβαρή λύση.

 

http://www.dv247.com/mixers/allen-and-heath-zed-r16-analogue-recording-mixer-with-firewire-soundcard--52824

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ήχος πρέπει να είναι η προτεραιότητά σου και όχι ο υπολογιστής, κατά τη γνώμη μου.

Αφού θέλεις κονσόλα, σημαίνει ότι δεν θα μετακινείς το setup σου. Οπότε κάνε λίγο υπομονή, μάζεψε 2 χιλιάρικα και φτιάξε ένα 4πύρηνο desktop με 350€ και firewire και δώσε τα υπόλοιπα για να πας σε σοβαρή λύση.

 

http://www.dv247.com/mixers/allen-and-heath-zed-r16-analogue-recording-mixer-with-firewire-soundcard--52824

 

Την είχα τσεκάρει. Οπότε λειτουργεί καθαρά και σαν interface? Ή έχει περιορισμούς; Δηλ. κάθε κανάλι ελέγχεται ψηφιακά; Απ' ότι τσέκαρα έτσι είναι.

Δουλεύω με μακ και χρειάζομαι λάπτοπ για τη δουλειά μου. Οπότε η λύση πάει σε macbook pro ή κάτι τέτοιο. Και πρέπει να τα σκάσω..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σιωπηλέ την συγκεκριμένη Alesis (το κατασκεύασμα δηλαδή) ήθελα να το αγοράσω και εγώ και πιστεύω θα σου την κάνει καλά την δουλειά σου. Δεν πιστεύω ότι είναι καλύτερο, αλλά για τα λεφτά του νομίζω πώς είναι καλό μηχανηματάκι... Τώρα για την Allen & Ηeath είμαι από τους Fun της εταιρίας αλλά κοστίζει περισσότερο. Αν την θέλεις για προσωπική χρίση προτείνω Alesis MultiMix 16... It's up to you!!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμένη Alesis την έχω από το 2008!! Δουλεύει σαν interface κανονικα (απλά εκτός από το main out και το ctr δεν μπορεις να στείλεις τίποτε άλλο απο το πισι). Από Preamps μην περιμένεις και τιποτε το φοβερό, αλλά δεν είναι και για πέταμα (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα).

Για ό,τι άλλο θες, απλά ρώτα με! :):):)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα τσεκάρει. Οπότε λειτουργεί καθαρά και σαν interface? Ή έχει περιορισμούς; Δηλ. κάθε κανάλι ελέγχεται ψηφιακά; Απ' ότι τσέκαρα έτσι είναι.

Δουλεύω με μακ και χρειάζομαι λάπτοπ για τη δουλειά μου. Οπότε η λύση πάει σε macbook pro ή κάτι τέτοιο. Και πρέπει να τα σκάσω..

 

 

 

Ναι, είναι και interface με 16 in-out (+16 μέσω adat) για κάθε κανάλι και είναι και daw controller. Άρα τα fader λειτουργούν είτε για να μιξάρεις τις αναλογικές επιστροφές από τον υπολογιστή, είτε για να κοντρολάρεις με midi αντίστοιχα ψηφιακά κανάλια του Ableton.

Όσον αφορά τον υπολογιστή, προσπάθησε να μην καθορίσει την ποιότητα του ήχου σου. Ίσως δεν έχω καταλάβει πως δουλεύεις, αλλά εγώ σου πρότεινα να κρατήσεις το mac σου και να πάρεις +ένα desktop μόνο για την κονσόλα (η οποία φαντάζομαι πως δεν θα μετακινείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

Το πιο πιθανό είναι να κινηθώ με τον τρόπο που λέει ο haryy. Απλά θα ήθελα αν μπορώ να μετακινούμε. Ασχολούμαι με sound design και ηχοληψία στο θέατρο τελευταία και μια τέτοια κονσόλα θα ήταν πολύ χρήσιμη για live performance.

Τέλος πάντων, και πάλι ευχαριστώ, θα επανέλθω όταν γίνει κάποια αγορά να δώσω εντυπώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου