Προς το περιεχόμενο

τρίξιμο κιθάρας


ex-ManosG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα σου μετά από δύο χρόνια σίγουρα θα χρειάζεται leveling και σεταπ μιας και όπως λες είσαι αρχάριος. Πιθανώς να χρειαζόταν και από την πρώτη στιγμή αφού είναι τόσο φθηνή. Να πας να τα κάνεις στο μάστορα και να μάθεις να παίζεις με τις χορδές σε λογικό ύψος για να αποφύγεις και τραυματισμούς ή τενοντίτιδες.

 

Το ότι η κιθάρα είναι φθηνή δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Set-up και leveling χρειάζεται ούτως ή άλλως κάθε 1-2 χρόνια όσο φθηνή ή ακριβή και να είναι η κιθάρα, αν θέλεις τουλάχιστον να παίζεις κουρδισμένος και να μην πατάς σολ και να ακούγεται σόλ δίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

46 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Η κιθάρα σου μετά από δύο χρόνια σίγουρα θα χρειάζεται leveling και σεταπ μιας και όπως λες είσαι αρχάριος. Πιθανώς να χρειαζόταν και από την πρώτη στιγμή αφού είναι τόσο φθηνή. Να πας να τα κάνεις στο μάστορα και να μάθεις να παίζεις με τις χορδές σε λογικό ύψος για να αποφύγεις και τραυματισμούς ή τενοντίτιδες.

 

Το ότι η κιθάρα είναι φθηνή δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Set-up και leveling χρειάζεται ούτως ή άλλως κάθε 1-2 χρόνια όσο φθηνή ή ακριβή και να είναι η κιθάρα, αν θέλεις τουλάχιστον να παίζεις κουρδισμένος και να μην πατάς σολ και να ακούγεται σόλ δίεση.

Μακάρι να λυθεί το πρόβλημα με το ταστάρισμα , τι να πω . Απλά είμαι διστακτικός γιατί ο προηγούμενος μου έκανε σεταπ και το τρίξιμο ήταν ακόμα εκεί . Δε μπορώ να φανταστώ τώρα να δίνω 90 ευρώ και δοκιμάζοντας την κιθάρα να συνεχίζει να τρίζει πχ στο 10ο της Σι . Δε θα ξέρω πως να το διαχειριστώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικές μου κιθάρες μπαζαρουν όλες σε κάποια τάστα, κάτι που ακούω μόνο εάν παίζω χωρίς ενισχυτή. Δεν είναι κάτι πολύ σημαντικό, εκτός και εάν ο ήχος περνά και στον ενισχυτη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ηλεκτρικές κιθάρες είναι για να παίζουν με ενισχυτή.

Τελεία.

 

 

 

 

και παύλα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Οι δικές μου κιθάρες μπαζαρουν όλες σε κάποια τάστα, κάτι που ακούω μόνο εάν παίζω χωρίς ενισχυτή. Δεν είναι κάτι πολύ σημαντικό, εκτός και εάν ο ήχος περνά και στον ενισχυτη.

Ναι σίγουρα από τη στιγμή που δεν περνάει δεν είναι τόσο θέμα , ωστόσο είναι υποκειμενικό . Αφιερώνω πολλές ώρες χωρίς ενισχυτή και αναπόφευκτα με ενοχλεί προσωπικά ! Μακάρι να μην υπήρχε τέτοιο θέμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με λίγα λόγια , σαν επένδυση ίσως αξίζει , αλλά το τρίξιμο που αποτελέι ξεκάθαρα δικό μου πρόβλημα ( και όχι αδίκως  , μιας και τη συνήθισα χωρίς κάποιο ψεγάδι στον ήχο ) δε θα αντιμετωπιστεί ουσιαστικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις κιθάρες μου, που τρίζουν λίγο, εάν ψηλώσω λίγο τις χορδές, δεν θα ακούς απολύτως τίποτα. Βέβαια, δεν έχω προβλημα με φαγωμένα ταστα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σε όλες τις κιθάρες μου, που τρίζουν λίγο, εάν ψηλώσω λίγο τις χορδές, δεν θα ακούς απολύτως τίποτα. Βέβαια, δεν έχω προβλημα με φαγωμένα ταστα...

Κατάλαβα , ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθάρα επώνυμη έστω 250 ευρώ μπορεί να έχει λίγο αγριεμένα τάστα ή να κόβουν λίγο στην άκρη τους αλλά να θέλουν τόσο πια λέβελινγ δε λέει.

Τώρα βγαίνουν από cnc. Να ήταν 100 ευρώ νονειμ το καταλαβαίνω. Αλλά epiphone....δεν ισχύει.

Να διαβάσει το παληκάρι το λινκ του σεταπ και να το κάνει μόνος του.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου