Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό?


grafistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες ;D Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα...

Εχω μια fender strat και σε 2 βδομάδες πάω αγγλία για το μεταπτυχιακό μου. Ξερει κανεις αν στην Ολυμπιακή επιτρέπεται να πάρω μεσα τη κιθάρα σαν χειραποσκευή??? Ένας φίλος μου που εχει ταξιδεψει με easy jet και aegean μου λέει οτι γινεται. Έλα όμως που διάβασα κατι κουλά στο site της ολυμπιακής:

 

http://oainfo.olympicairlines.com/gr/special_equipment_gr.htm

 

 

Δηλαδή πρέπει να πληρώσω ενα σωρό λεφτά για να τη πάρω μαζί μου? Please help...Εχω πάρει 5 τηλέφωνα την ολυμπιακή και όλο μου το κλείνουν...

Ευχαριστώ και καλό μήνα σε όλους  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πριν φυγεις απο το ΚΑΦΡΙΣΤΑΝ:

 

1.αγοραζεις ενα ωραιοτατο στραβοκατσαβιδο.

 

2.ξεβιδωνεις το μπρατσο και το βαζεις μαζι το σωμα μαζι με τα ρουχα σου μεσα στη βαλιτσα σου (εγω τα τυλιγω  με τις σωβρακοφανελες μου για εξτρα padding ;D)

 

3.γραφεις την Ολυμπιακη εκει που χρονια τωρα της αξιζει να τη γραφει καθε Ελληνας πολιτης

 

μολις φτασεις στον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ:

 

4.ξαναβιδωνεις το μπρατσο στο σωμα.

 

 

Εχω πάρει 5 τηλέφωνα την ολυμπιακή και όλο μου το κλείνουν...

 

ελα ρε...ΠΩΣ και ΕΤΣΙ?  ;D(κανε κουραγια σε κανα 6μηνο θα τους εχουν στειλει τους μισους εκει μεσα και η εταιρεια θα λειτουργει ως ιδιωτικη οποτε καπως θα φτιαξουν τα πραγματα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πτήσεις εσωτερικού ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα (μόνο αν το αεροσκάφος ήταν πολύ μικρό, ATR πχ, όπου δεν χωράει πάνω στα ντουλαπάκια). Επειδή όμως δεν θα πας με μικρό προφανώς, δεν θα έχεις πρόβλημα... αν σου πούνε τίποτα (που δεν θα σου πούνε) παίξτο σκληρός!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αν σου πούνε τίποτα (που δεν θα σου πούνε) παίξτο σκληρός!  :)

Kαι εάν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα, τους λές ότι είσαι ο γιός του Βγενόπουλου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγοραζεις ενα ωραιοτατο στραβοκατσαβιδο

 

Πόσο στραβό πρέπει να είναι το κατσαβίδη; Αν είναι λίγο γίνεται δουλειά; Ή πρέπη να είναι εντελώς στραβό;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια η ερωτηση ΟΛΩΝ μας επρεπε να ηταν ΑΛΛΗ:

 

 

ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟΣΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΕΤΑΝΕ ΓΙΑ ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΒΡΗΚΕΣ ΝΑ ΠΑΣ??? :o :o

 

 

Πόσο στραβό πρέπει να είναι το κατσαβίδη; Αν είναι λίγο γίνεται δουλειά; Ή πρέπη να είναι εντελώς στραβό;

 

ΑΚΟΥ φιλος γεια να ινε ο ιχος πιουρ τουμπ πρεπη να ινε πωλι στραβω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο στραβό πρέπει να είναι το κατσαβίδη; Αν είναι λίγο γίνεται δουλειά; Ή πρέπη να είναι εντελώς στραβό;

Πρεπει να δοκιμασεις και να βρεις τι βολευει ΕΣΕΝΑ, αν περιμενεις να βγαλεις συμπερασμα απο αυτα που θα ακουσεις εδω μεσα, τρεχα γυρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟΣΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΕΤΑΝΕ ΓΙΑ ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΒΡΗΚΕΣ ΝΑ ΠΑΣ??? :o :o

Χάθηκε να πας με SkyEurope?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δοκιμασεις και να βρεις τι βολευει ΕΣΕΝΑ, αν περιμενεις να βγαλεις συμπερασμα απο αυτα που θα ακουσεις εδω μεσα, τρεχα γυρευε...

 

Φχαριστώ κύριε Μπίχλα. Εσύ τουλάστιχον είσαι ευγενικός, όχι σαν κάτι άλλους.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον: Μια συμβουλη σχετικα με πτησεις καθοτι και εγω Αγγλια σπουδαζω και πηγαινοερχομαι συχνα. Απεφευγε την Ολυμπιακή οπως ο διαολος το λιβανι. Ολοι ξερουμε για τις τρομερες καθυστερησεις της και την ασυνεπεια που φερει (πλεον) το ονομα αυτο...Τα τελευταια 3-4 χρονια δεν πετουσα ποτε μαζι τους, ετυχε ομως 1 φορα φετος να μου κλεισουν εισητηριο οι γονεις μου με Ολυμπιακη επειδη δε βρισκαν κατι αλλλο να βολευει...3μιση ωρες καθισιο στο Ελευθεριος Βενιζελος λογω καθυστερησης του connecting flight μου απο Θεσσαλονικη.

 

Οποτε συμβουλη μου Aegean και British Airways, αντε και καμια easy-jet.

 

 

Στα περι κιθαρας τωρα:

Οσες φορες πεταξα με Aegean και British Airways δεν υπηρξε το παραμικρο προβλημα με την κιθαρα. Τα μουσικα οργανα (μεχρι ενος μεγεθους) τα δικαιουσαι σαν δευτερη χειραποσκευη. Με την Ολυμπιακη οταν πετουσα ειχα παλι κιθαρα και ευτυχως δε μου κανανε καποιο προβλημα. Αν σου πουν σουξου-μουξου-μανταλακια πες τους οτι ειναι μουσικο οργανο, εισαι μουσικος και η κιθαρα θα παει στην καμπινα, ΤΕΛΟΣ. Οπως σε καθε σοβαρη αεροπορικη εταιρεια. Τα overhead lockers ειναι αρκουντως μεγαλα για μια κιθαρα.

 

Η easy-jet ειναι η μονη εταιρεια που μαλλον θα σου δημιουργησει προβλημα αν πας με κιθαρα, εκτος αν την δηλωσεις ως δευτερη χειραποσκευη (οποτε και θα την χρυσοπληρωσεις εξτρα). Οι υπολοιπες θα δεχτουν την κιθαρα ως 2η χειραποσκευη χωρις προβληματα.

 

 

 

Υπαρχουν και καποια αλλα θεματα σχετικα με μεταφορα κιθαρας στο αεροπλανο, ενα μαλιστα (που ειναι και σχετικα προσφατο οποτε ισχυουν τα περισσοτερα εκει μεσα) ηταν ειδικα για την easy-jet (μπορει στο μελλον να θες να του ριξεις μια ματια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου