Προς το περιεχόμενο

"Πεταλομηχανή" μέχρι τα 400ε?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιον ενισχυτή κοντά στα 15w και με ταβάνι τα 400ε.. Μέχρι στιγμής αυτοί που μου κίνησαν το ενδιαφέρον είναι:

 

ο    Fender Pro Junior

o    Laney LC-15

o    Laney Cub 10

 

Με ενδιαφέρει να έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι ώστε να "συνεργάζεται" καλά με τα πετάλια. Επίσης, επειδή πολλές φορές παίζω lead με μεγάλες ποσότητες gain, θέλω να τα πάει καλά με hi-gain πεταλάκια..

 

Ακούω απόψεις! Προτείνετε φυσικά και άλλους ενισχυτές αν θέλετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα κατι τετοιο http://www.dv247.com/guitars/fender-blues-junior-tube-guitar-amp-combo--34790

 

αλλά , μηπως να ανεβεις λιγο (ή να ψαξεις τα μεταχειρισμενα) και να πας σε κατι τετοιο? http://www.dv247.com/guitars/fender-hot-rod-deluxe-tube-guitar-amp-combo--34791

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια τι του προτεινετε του ανθρωπου?

 

Ο ενας του λεει να παρει τον mg και ο αλλος του λεει να παρει τον blackheart?

Το ξεκαθαρισε ο ανθρωπος θελει καλα καθαρα και θελει να παραμενει καθαρος ακομα και σε υψηλη ενταση . Δεν εχω κατι παιδια με σας αλλα να μην λεμε και οτι να ναι

  • Συμφωνώ 1

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgekz750 ευχαριστώ για τις προτάσεις! Πιστεύεις ότι ο blues jr θα δεχτεί καλύτερα τα πετάλια από τον pro jr? Γιατί κατά τα άλλα μου φαίνονται πανομοιότυποι, ενώ δε με συγκινεί το reverb και τα άλλα χαρακτηριστικά του blues jr δεδομένου ότι ψάχνομαι για "πεταλομηχανή" και μόνο.. Ίσα ίσα που πιστεύω ότι όσο πιο απλό το κύκλωμα τόσο καλύτερα για την περίπτωσή μου..

 

Με προβληματίζει ωστόσο το κατά πόσο θα μένει καθαρός σε υψηλές εντάσεις.. Απ ό,τι άκουσα σε ένα demo, μετά τα μισά του volume ο ήχος αρχίζει να "σπάει" με μια mid-output κιθάρα... 

 

Οπότε η ερώτηση είναι: θα μπορώ να σταθώ δίπλα σε drummer έχοντας καθαρό (και όχι overdriven) ήχο?

 

 

 

 

 

rhcpgiannis, έχω το μικρό αδερφό του, δηλαδή τον MG15DFX.. Εντάξει, καλός ενισχυτής στην κατηγορία του αλλά όχι ακριβώς αυτό που θέλω.. Αυτή τη φορά ψάχνω κάτι σε λάμπα...

 

 

 

 

G.K. the Greek, ευχαριστώ για την πρόταση αλλά δε μου αρέσουν οι blackheart..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε NoIzY , δεν ξερω αν θα εχει καποια διαφορα ο blues απο τον pro στον τροπο που θα δεχτει τα πεταλια, αλλα στον προτεινα με βαση το 12ιντσο που τον καθιστα πιο ολοκληρωμενο σαν κιθαριστικο ενισχυτη ,και με μικρη διαφορα τιμης.

Αλλα νομιζω οτι σε πραγματικες συνθηκες προβας -live με ντραμερ διπλα κλπ, αν το ζητουμενο ειναι το απολυτο καθαρο δυσκολα θα σε ικανοποιησουν (εως απιθανο θα ελεγα) ενισχυτες των 15-20w.Μαλλον θα πρεπει να ανεβεις πανω απο τα διπλα σε ισχυ ωστε να εχεις καθαρο και "μη σπασμενο" ηχο σε υψηλες σταθμες. Γι αυτο και σου προτεινα στη συνεχεια τον hot rod deluxe.Μαλιστα πριν λιγες μερες ειχε εμφανιστει ενας στι αγγελιες του Noiz ακριβως στην τιμη που ηθελες (αλλα δεν τον ειδα τωρα με ενα γρηγορο ψαξιμο-δεν ξερω αν πουληθηκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε georgekz750 δε με ενδιαφέρει αν "αρπάζει" ελαφρά ανάλογα με τις δυναμικές, απλά δε θέλω να είναι και παραμορφωμένος.. Ο λόγος που επιμένω σε μικρό ενισχυτή (κοντά στα 15w) είναι ότι είναι πιο βολικοί στη μεταφορά..

 

blackie, δυστυχώς ξεφεύγει στην τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου