Προς το περιεχόμενο

"Πεταλομηχανή" μέχρι τα 400ε?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρε τον hot rod deluxe να καμεις δουλεια σου,υπαρχει λογος που ειναι ο πιο πετυχημενος εμπορικα λαμπατος ενισχυτης  ;)

 

μεταχειρισμενο θα τον βρεις κοντα στο budget σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε georgekz750 δε με ενδιαφέρει αν "αρπάζει" ελαφρά ανάλογα με τις δυναμικές, απλά δε θέλω να είναι και παραμορφωμένος.. Ο λόγος που επιμένω σε μικρό ενισχυτή (κοντά στα 15w) είναι ότι είναι πιο βολικοί στη μεταφορά..

 

 

 

7 κιλα διαφορα ο hot rod deluxe απο τον blues jr (21-14), νομιζω τα αξιζει και με το παραπανω να τα κουβαλησεις για να γουσταρεις την προβα ή το live σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Pro Junior καλος αλλα στα gain μου κανει καπως mesh. Blues jr καλυτερα αλλα μαλλον απ την αλλη με προλαβε ο S/funk εφ οσον θες ποιο τσιμπημενα γκαζια

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τον hot rod τον αποκλείω τόσο λόγω watt και βάρους/όγκου όσο και λόγω τιμής...

 

Έλεγε ο παππούς μου..... τόσο ξέρεις τόσο λές....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οι Laney καπου γονατιζουν. Μου βγαζουν πως να πω...κονσερβα-οχι καλες συχνοτητες....οχι οχι Laney. Για μενα τουλαχιστον δε κανουν για gain & τα καθαρα εινα ψευτικα(αδεια)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγε ο παππούς μου..... τόσο ξέρεις τόσο λές....

Μπράβο, είχες παππού σοφό!

 

 

 

ELIANIOS ευχαριστώ για την απάντηση! Σχετικά με τον pro jr, να σου πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για τα βρώμικα που θα βγάζει ο ίδιος ο ενισχυτής μιας και την παραμόρφωση θα την παίρνω από πετάλια.. Αν βέβαια το γεγονός ότι δεν βγάζει από μόνος του καλή παραμόρφωση επηρεάζει και τη "συνεργασία" του με distortion πεταλάκια, αυτό δεν το ξέρω.. Αν έχεις το χρόνο θα ήθελα να μου δώσεις μια απάντηση σε αυτό.. Thanks και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κοιτα να δεις

 

FENDER PROJUNIOR

 

Σε εντασεις σπιτιου...δεν υπαρχει περιπτωση να σου παραμορφωσει αφου θα πρεπει να παιξεις σε ενταση ..εξωσης,

 

τωρα,,,σε μεγαλεεεες εντασεις...δηλαδη το volume πανω απο το 50% αρχιζει και εχεις overdrive..

τέλειο κατα τη γνωμη μου για blues

 

 

Με πεταλια distortion δεν θα εχεις προβλημα, ισα ισα,..

 

Προβλημα θα εχεις με πεταλια που εχουν σχεση με χρόνο

Delay κτλ κτλ

AΝ τωρα εσυ σκοπευεις να παιζεις σε τετοιες εντασεις, δηλαδη προβες Live κτλ κτλ

 

Μπορεις να αντικαταστησεις την μία εκ των δυο  λαμπα 12ax7, με μια 12au7

Ετσι ακομα κ σε μεγαλες εντασεις το gain του ενισχυτη πέφτει σημαντικά και μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι πεταλια θες

 

Προσωπικα χρησιμοποιω για να εχω τον ήχο που θελω στο σπιτι μου,,,χωρις εκπτωσεις..δηλαδη τουμπανο ποιοτικο ζεστο ήχο..με αναλογικα πεταλάκια.

 

Στο studio ή kαι σε live χρησιμοποιώ 50w ενισχυτη

 

 

επισης σε Live μπορεις αργοτερα να βγαινεις με δυο projunior και να χεις stereo sound ;)

 

ολα αυτα αν η μουσικη σου ταιριαζει στο υφος τoy

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα λαμπατο fender δεν τον αντεχεις οανω απ το 3. Παραμορφωνει. Με τα ντιλεγια ποτε δεν ειχα προβλημα. Ειχα προβλημα με τα πεταλια gain.  Και αυτο εννοω. Υπηρχαν πατελια που μου βγαζαν λασπωδει χρια. Εκτος αν πας σε muff-budda phatman-tubescreamer.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε κανείς σας τελικά καλό Fender λαμπάτο??? ή ότι διαβάζετε στα φόρουμ????

Στο 10 να σου βάλω τον S6R αν ακούσεις παραμόρφωση στον χαρίζω.

Στο 8 (που αντέχω τον HRD) δεν παραμορφώνει.

 

Πάρε την κιθάρα σου και τα πεταλάκια σου και κάνε μια βόλτα από κιθαρομάγαζα να ακούσεις μόνος σου..... εμείς μόνο κακή επιρροή είμαστε.....

 

 

Ναι..... έχω σοφό παππού (κι αυτός με Fender έπαιζε  ;) ).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου