Προς το περιεχόμενο

"Πεταλομηχανή" μέχρι τα 400ε?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιχειρηματα επι του θεματος λοιπον:

Τα βιντεο που ποσταρες ειναι χαρακτηριστικα medium gain ηχου...

Vai,Satriani κοκ...

Ενδεικτικο πως ο Satriani για παραδειγμα δεν χρησιμοποιει τη παραμορφωση του ενισχυτη του αλλα το DS-1.Δε νομιζω πως ο ηχος του μπορει να χαρακτηριστει high gain...

Συμφωνω ως επι το πλειστον με τον Metalmike.για να εχεις high gain ηχο θα πρεεπι να εχεις ενισχυτη αρκετων βαττ με 2+ ηχεια για να μπορεσουν να "δειξουν" το μπασσο...

Δε νομιζω πως ενα πεταλι μπορει να σου δωσει αυτα που σου δινει ενα half/full stack...ναι θα εχεις παραμορφωση η οποια μπορει να εχει το γρεζι αλλα δε θα εχει τη στιβαροτητα,τα σφιχτα μπασσα αλλά και το definition που χρειαζεται ο high gain ηχος.Για παραδειγμα,χρησιμοποιουσα παλιοτερα ενα MI AUDIO TUBE DRIVE πανω σε ενα VOX...ποτε δεν ειχα τη παραμορφωση που εχω τωρα με τον engl(που και παλι δε τον θεωρω high gain λογω της ελλειψης των 2 ηχειων ωστοσο ειναι αρκετα κοντα).Στο θεμα του φιλου,νομιζω οτι ενα χαι γκειν σολο οπως το οναμαζει ο φιλος νομιζω πως μπορει να βγει με ενα πεταλι,όπως δειχνουν και τα βιντεο στου Stevie.Γκαζιαρικο σολακι μπορεις  να εχεις.High Gain ηχο,με οτι συνεπαγεται δε γινεται να εχεις με fender...

 

Αυτα...

Συγνωμη για τη ταλαιπωρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stevie σταμάτα αμέσως την εριστική συμπεριφορά απέναντι σε οποιονδήποτε έχει αντίθετη άποψη με σένα γιατί βρίσκεσαι ήδη ένα βήμα μακριά από την εκπαραθύρωση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε στο 2310254189 και ρώτα τον Μήτσο. Θα σε πει να το ακούσεις απο το στόμα του γιατί ξέρεις εγώ μπορεί να είμαι υπεβολικός και τρελος κ να μπήκα στο forum έτσι για σπάσω πλάκα.

πες του Μήτσου να μου στείλει μήνυμα στο NOIZ γιατί δεν έχω μονάδες  :)

κουβέντα κάνουμε, άμα δε θες να πεις δεν πειράζει :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ΟΛΟΥΣ απο προσωπικη πειρα που δεν εχω γνωση για χαι γκειν πεταλια.

1 Ο μπασσμαν βγηκε για μπασσα και μετα ειδαν οτι οι κιθαρες κλπ κλπ.

2 Εχω πολους φεντερ εδω βιντατζ με ανακατασκευες βιντατζ, οποτε :

Οι φενδερ δε μου κανουν για βρωμιες οπως καταλαβαινω πως ενοειτε αλλα σηκωνουν εως blues gain πεταλια(tubescr mi audio blue etc.)

Βεβαια σε συναρτηση με τι ηχειο εχεις. ΑΥΤΟ ειναι το ποιο σημαντικο.

Ομως την καλυτερη κραντσια που ακουσα στη ζωη μου ηταν απο ενα τουιν με καμπινα 4Χ12 του 72 marshall(πορτοκαλι δε θυμαμε αν τη λεγαν μητσο-σορυ). Ειχαi παντως g12t 75 celestion.

Αλλα επειδη ενα πραγμα δε τα κανει ολα,μη περιμενετε τη βρωμια ενος μαρσαλλ σε ενα φενδερ ή τα καθαρα ενος φενδερ σε ενα μαρσαλλ. Μιλαω για μαμα.

Απο κει και περα τι εκανα ? Εβαλα στο τουιν g12t 100 για να μαι μεσα και γ@@ει. ΑΠΟΨΕΙΣ. Και ρε παιδια ποσα πεταλια δοκιμασατε σε ενα φεντερ?2 - 5 - 7? απ τα 5 δις που κυκλοφορουν. Για βαλε στο μπασμαν Budda phatman (που ειναι high gain-distorted overdrive- και πες μετα στο φιναλε.) Ναι γιατι γουσταρω αυτο. Οριστε τι amp προτεινεις?

&

3 Το παιδι ρωταει για συγκεκριμενα πραματα με ενα Α μπατζετ. Ουτε τουιν ουτε μαρσαλ ουτε γουιζαρντ ουτε δρ ζ ουτε δρ χαιντ.

ΟΥΦ!!!τα πα >:(

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ΟΛΟΥΣ απο προσωπικη πειρα που δεν εχω γνωση για χαι γκειν πεταλια.

1 Ο μπασσμαν βγηκε για μπασσα και μετα ειδαν οτι οι κιθαρες κλπ κλπ.

2 Εχω πολους φεντερ εδω βιντατζ με ανακατασκευες βιντατζ, οποτε :

Οι φενδερ δε μου κανουν για βρωμιες οπως καταλαβαινω πως ενοειτε αλλα σηκωνουν εως blues gain πεταλια(tubescr mi audio blue etc.)

Βεβαια σε συναρτηση με τι ηχειο εχεις. ΑΥΤΟ ειναι το ποιο σημαντικο.

Ομως την καλυτερη κραντσια που ακουσα στη ζωη μου ηταν απο ενα τουιν με καμπινα 4Χ12 του 72 marshall(πορτοκαλι δε θυμαμε αν τη λεγαν μητσο-σορυ). Ειχαi παντως g12t 75 celestion.

Αλλα επειδη ενα πραγμα δε τα κανει ολα,μη περιμενετε τη βρωμια ενος μαρσαλλ σε ενα φενδερ ή τα καθαρα ενος φενδερ σε ενα μαρσαλλ. Μιλαω για μαμα.

Απο κει και περα τι εκανα ? Εβαλα στο τουιν g12t 100 για να μαι μεσα και γ@@ει. ΑΠΟΨΕΙΣ. Και ρε παιδια ποσα πεταλια δοκιμασατε σε ενα φεντερ?2 - 5 - 7? απ τα 5 δις που κυκλοφορουν. Για βαλε στο μπασμαν Budda phatman (που ειναι high gain-distorted overdrive- και πες μετα στο φιναλε.) Ναι γιατι γουσταρω αυτο. Οριστε τι amp προτεινεις?

&

3 Το παιδι ρωταει για συγκεκριμενα πραματα με ενα Α μπατζετ. Ουτε τουιν ουτε μαρσαλ ουτε γουιζαρντ ουτε δρ ζ ουτε δρ χαιντ.

ΟΥΦ!!!τα πα >:(

& γνωμη μου ειναι φενδερ ΑΛΛΑ blues jr ΜΕ celestion(βγαινει αλλα ξεφευγει λιγο. πολυ λιγο)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου