Προς το περιεχόμενο

"Πεταλομηχανή" μέχρι τα 400ε?


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω φαει τα νιατα μου στα φεντερ φιλε μου και ο μονος amp που στο 10vol βγαινει απαραμορφοτος ειναι του κιθαριστα του σαλεα που εφτιαξα(μια εκδοση σιλβερ τουιν στα 140w-υπαρχει ναι, παιζει ή επαιζε ο T Nudget μ αυτους) εχοντας εκδοση τα πορτοκαλι τα JBL oπως λεγονται στη γλωσσα των δημοτικων. Αλλα απο gain μαπα.

Και γ@@@α να γινει ετσι γιατι ετσι τον ηθελε. Και γενικα ειναι συνδρομοτω Δημοτικων παικτων αυτο. Κλαρινα στο 10 ολα. :o :o :o :'( :'( :'(.κριμα τα εργαλεια.

Αλλα ο φιλος μας ειναι μαλλον μαρσαλακιας και δε το χει καταλαβει. ;).

Αλλιως παρε και βαλε στα φεντερ ηχειο celesction g12t(100) κατα τη γνωμη μου, ωστε να παιζεις φλατ τις συχνοτητες στο φεντερ εχοντας αυτες ρυθμιζομενες απο τα πεταλια ή απο ενα καλο eq.(οπως Z Wylde)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε κανείς σας τελικά καλό Fender λαμπάτο??? ή ότι διαβάζετε στα φόρουμ????

Στο 10 να σου βάλω τον S6R αν ακούσεις παραμόρφωση στον χαρίζω.

Στο 8 (που αντέχω τον HRD) δεν παραμορφώνει.

 

Πάρε την κιθάρα σου και τα πεταλάκια σου και κάνε μια βόλτα από κιθαρομάγαζα να ακούσεις μόνος σου..... εμείς μόνο κακή επιρροή είμαστε.....

 

 

Ναι..... έχω σοφό παππού (κι αυτός με Fender έπαιζε  ;) ).

 

+1000

 

 

(καλα μπορει να ειχαν.... χαλασμενους Fender και να μην το ειχαν καταλαβει.... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε κανείς σας τελικά καλό Fender λαμπάτο??? ή ότι διαβάζετε στα φόρουμ????

 

εχουμε καταληξει να πιστευουμε τις γνωμες μονο αυτων που εχουν ανεβασει φωτογραφιες που δειχνουν οτι εχει περασει απο τα χερια τους ο εξοπλισμος που λενε οτι εχουν  >:(

Ρε παιδια δεν ειναι ντροπη να παιζεις με μια κιθαρα καρφι στον avt σου.\

Ειναι μ####κια ομως να το παιζεις guru και οτι σε παιρνει τηλεφωνο ο jim marshall και ο seymour οταν φτιαχνουν νεο προιον .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξω στο τραπέζι και τον vox AC15 που μεταχειρισμένο τον βρίσκεις στο budget σου.

Έχει gain και master, οπότε τον βρωμίζεις όσο θες χωρίς πετάλι, και είναι από σκληρό σιμιγδάλι 8), οπότε δε λασπώνει.

 

Νομίζω το πρόβλημα συνήθως είναι ότι ο ενισχυτής μας δε βρωμίζει νωρίς, και όχι ότι βρωμίζει. Κι αν δεν εχει μαστερ, βραστα.

 

Ακόμα και τζαζίστες (Burrell, Montgomery, Green) σε κλασσικές ηχογραφήσεις παίζουν ένα κλικ πάνω από το τελείως καθαρό, πχ ενώ η μία νότα ακούγηεται "καθαρή", τα double stops μπουκώνουν λίγο :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με τη μικρη εμπειρια μου εχω καταληξει οτι λαμπατοι fender και high gain πεταλακια απλα δεν κολλανε που να χτυπαω τον πωπουλη μου κατω. Μπορει να εχουν απιστευτα καθαρα αλλα δεν ειναι αυτου του ειδους τα καθαρα που θα χρησιμευσουν οπως πρεπει για high gain πεταλακια, αντιθετα τα καθαρα των λαμπατων fender ενισχυτων ειναι τοσο κρυσταλλινα που αν τους βαλεις ενα high gain πεταλακι θα βγαλεις πολυ πριμο και χωρις ογκο ηχο τον οποιο δε μπορεις να διορθωσεις με καμια ρυθμιση. Με λιγα και απλα λογια αυτη ειναι η εμπειρια μου απο τις δοκιμες που εχω κανει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εχω στην κατοχη μου τον kustom defender και μπορω να σε διαβεβαιωσω πως ειναι αριστος ενισχυτης και συνεργαζεται τελεια με πεταλακια,βεβαια ειναι 50w αλλα παιζει πολυ καλα και χαμηλα,επισης ο ηχος του παραμενει καθαρος σε υψηλες εντασεις και ειναι μολις 17 κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιθετα τα καθαρα των λαμπατων fender ενισχυτων ειναι τοσο κρυσταλλινα

 

ΠΟΙΩΝ λαμπατων Fender ενισχυτων φιλε μου?Γιατι υπαρχουν τουλαχιστον 4-5 ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικοι τυποι Fender ενισχυτων,εκτος και αν αναφερεσαι μονο σε blackface & silverface (γιατι σε εναν tweed ή brown face Fender μονο...κρυσταλλινα δεν ειναι τα καθαρα)

 

Επισης αν με ανοιχτες καμπινες &....combo Fender ενισχυτες ψαχνετε να βγαλετε high gain metal ηχο,μαλλον τζαμπα ψαχνετε.. ;),δε χτυπατε καλυτερα κανα φτηνο τραντζιστορατο AVT Μαρσαλακι να καμετε δουλεια σας?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα ειχα δοκιμασει ενα high gain πεταλακι στον twin reverb ενος συμφορουμιτη μας και το ηχητικο αποτελεσμα ηταν πολυ χειροτερο απ'οτι πχ σ'εναν blackheart 5w combo που δοκιμασα με το ιδιο πεταλακι στο Νακα. Αλλα και σε 1-2 ακομα fender λαμπατους ενισχυτες (συγνωμη αλλα δε θυμαμαι τα μοντελα) που εχω κανει την ιδια δοκιμη το αποτελεσμα ηταν παρομοιως κακο. Και δε λεω οτι ηταν κακο με οποιοδηποτε πεταλακι (ειτε εφε ειτε distortion) αλλα με 1-2 high gain πεταλακια που δοκιμασα.

 

Δεν προσεβαλα τους fender ενισχυτες, αλιμονο, απλα το συνολο τους δεν κανουν γι'αυτη τη δουλεια.

 

Kαι δυστυχως οπως και να το κανουμε καποια στιγμη πρεπει ολοι να καταλαβουμε πως ειτε μαζευουμε περισσοτερα λεφτα για κατι που κανει ακριβως αυτο που θελουμε ή συμβιβαζομαστε, αλλη λυση δεν υπαρχει, ειδικοτερα αν μας βρωμαει το ενα και μας ξυνιζει το αλλο. Κι εγω θα ηθελα 10w λαμπατο high gain ενισχυτη που να ειναι ελαφρυς, να εχει καλα καθαρα, 10 εφε πανω, κουρδιστηρι, μετρονομο κλπ αλλα δυστυχως δεν υπαρχει :P Γι'αυτο παιρνεις το high gain πεταλακι σου ή οποιο αλλο πεταλι θες και πας και δοκιμαζεις ενισχυτες (οποιους βρεις τελοσπαντων). Το καλυτερο αυτι για τα γουστα σου ειναι το δικο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με τη μικρη εμπειρια μου εχω καταληξει οτι λαμπατοι fender και high gain πεταλακια απλα δεν κολλανε που να χτυπαω τον πωπουλη μου κατω. Μπορει να εχουν απιστευτα καθαρα αλλα δεν ειναι αυτου του ειδους τα καθαρα που θα χρησιμευσουν οπως πρεπει για high gain πεταλακια, αντιθετα τα καθαρα των λαμπατων fender ενισχυτων ειναι τοσο κρυσταλλινα που αν τους βαλεις ενα high gain πεταλακι θα βγαλεις πολυ πριμο και χωρις ογκο ηχο τον οποιο δε μπορεις να διορθωσεις με καμια ρυθμιση. Με λιγα και απλα λογια αυτη ειναι η εμπειρια μου απο τις δοκιμες που εχω κανει :)

+ ενα δις

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. Νομίζω ότι παρερμηνεύσατε τα λεγόμενά μου (εγώ φταίω βασικά γιατί δεν το έθεσα σωστά)..

 

Δεν ενδιαφέρομαι για hi-gain ενισχυτή, αλλιώς δε θα κοίταζα αυτούς.. Άλλοι είναι οι ήχοι που με ενδιαφέρουν προτίστως.. Απλά έδωσα έμφαση στο πώς ακούγονται με hi-gain πετάλια μιας και αρκετές φορές χρειάζομαι ΚΑΙ τέτοιος ήχους.. Φυσικά και δεν περιμένω τον ήχο κανενός diesel ή soldano από έναν fender ή laney 15w, όμως αν κάποιος μπορεί να δώσει αξιοπρεπή hi-gain ήχο ΑΠΟ πετάλι, θα τον προτιμήσω...

 

 

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Να κάνω μια τελευταία ερώτηση.. Ξέρει κανείς πού θα βρω στην Αθήνα τον Pro Jr? Λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου δεν μπορώ να κάνω τσάρκα στα μαγαζιά ψάχνοντας.. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου