Προς το περιεχόμενο

Alternative Jazzmaster Wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αλλαξω ηλεκτρικα στην Jazzmaster μου μιας και τα controls και οι διακοπτες δεν ειναι ουτε ιδιαιτερα responsive αλλα ουτε και αξιοπιστα. Θα ηθελα λοιπον γνωμες σχετικα με ορισμενα θεματακια. Ως reference, κλασσικο JM wiring:

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=jazzmaster

 

1) To "lead" circuit θα το αφησω ως εχει μιας και τα ποτενσιομετρα του δουλευουν μια χαρα. Θα αλλαξω απλα τον πυκνωτη while I'm at it. Αν καποιος εχει δοκιμασει διαφορες τιμες εκει και εχει κατι να προτεινει περαν του .02 ας το πει.

 

2) Στο κανονικο switching circuit θα αλλαξω τα pot - περιμενα στο schematic να δω 250αρια, αντε 500αρια. Αντ'αυτου ειδα 1000ρια και μαλιστα το neck ως linear. Σκεφτομαι τωρα, να βαλω 1000αρια? Να βαλω πιο χαμηλες τιμες? Οφειλω να πω οτι δε μου λειπουν τα πριμα, τα εχω πολυ χαμηλα απο τον ενισχυτη και συχνα κοβω και απο την κιθαρα οποτε χαμηλοτερες τιμες ισως ειναι καλη ιδεα. Απο την αλλη, μηπως πολυ μεγαλο μερος του χαρακτηρα της κιθαρας ειναι αυτα τα pots και η συμπεριφορα τους? Στο volume μηπως να παραμεινω με linear και οχι log? Σημειωση: Δεν εχω ανοιξει ακομα την κιθαρα - μπορει οταν το κανω να βρω οτι εχει διαφορετικα pots απο οτι του schem οποτε αυτο θα επηρεασει σιγουρα την αποφαση μου επι του θεματος.

 

3) Θα προσθεσω ενα push pull (μαλλον το tone) για να φερνει τους μαγνητες out of phase και ισως ενα treble bleed mod στο volume. Αν καποιος εχει δοκιμασει jazzmaster με series/out of phase πειραγματα στους μαγνητες θα εκτιμουσα μια γνωμη, καθως παιζω και με την ιδεα του να αφησω το push pull και να μπω στον κοπο να βαλω ενα εξτρα διακοπτη και να εχω το πληρες par. in phase/par. out phase/series spectrum στη μεσαια θεση.

 

Οποιος εχει κατι να προτεινει (ειδικα επι της παραγραφου 2 που με απασχολει και περισσοτερο) ας το κανει. Μεχρι τοτε, σας αφηνω με ενα τελειως unrelated βιντεο, κι αντε γεια χαρα και τα δεοντα στην κυρια μαμα σας.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To "lead" circuit θα το αφησω ως εχει μιας και τα ποτενσιομετρα του δουλευουν μια χαρα. Θα αλλαξω απλα τον πυκνωτη while I'm at it. Αν καποιος εχει δοκιμασει διαφορες τιμες εκει και εχει κατι να προτεινει περαν του .02 ας το πει.

 

2) Στο κανονικο switching circuit θα αλλαξω τα pot - περιμενα στο schematic να δω 250αρια, αντε 500αρια. Αντ'αυτου ειδα 1000ρια και μαλιστα το neck ως linear. Σκεφτομαι τωρα, να βαλω 1000αρια? Να βαλω πιο χαμηλες τιμες? Οφειλω να πω οτι δε μου λειπουν τα πριμα, τα εχω πολυ χαμηλα απο τον ενισχυτη και συχνα κοβω και απο την κιθαρα οποτε χαμηλοτερες τιμες ισως ειναι καλη ιδεα. Απο την αλλη, μηπως πολυ μεγαλο μερος του χαρακτηρα της κιθαρας ειναι αυτα τα pots και η συμπεριφορα τους? Στο volume μηπως να παραμεινω με linear και οχι log? Σημειωση: Δεν εχω ανοιξει ακομα την κιθαρα - μπορει οταν το κανω να βρω οτι εχει διαφορετικα pots απο οτι του schem οποτε αυτο θα επηρεασει σιγουρα την αποφαση μου επι του θεματος.

 

3) Θα προσθεσω ενα push pull (μαλλον το tone) για να φερνει τους μαγνητες out of phase και ισως ενα treble bleed mod στο volume. Αν καποιος εχει δοκιμασει jazzmaster με series/out of phase πειραγματα στους μαγνητες θα εκτιμουσα μια γνωμη, καθως παιζω και με την ιδεα του να αφησω το push pull και να μπω στον κοπο να βαλω ενα εξτρα διακοπτη και να εχω το πληρες par. in phase/par. out phase/series spectrum στη μεσαια θεση.

 

1) Μια και το tone ειναι 50αρι (μονο) και σου φαινεται γενικως πριμαριστη, μεγαλυτερη τιμη πυκνωτη θα σου το "σκουρυνει" λιγο. Αλλα αφου ετσι το σχεδιασε ο τρισμεγιστος, τι το ψαχνεις? Στη θεση σου θα αλλαζα απλα τυπο πυκνωτη...  ;)

 

2)Συμφωνω με το να ανοιξεις πρωτα το p/g και να δεις τι (πραγματικες) τιμες και tapers εχουν τα ποτενσιομετρα. Κι εδω δεν θα αλλαζα τα σχεδια του Leo.

 

3)Καλη φαση τα πολλα options, αλλα θα τα χρησιμοποιησεις ολα?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Καλη φαση τα πολλα options, αλλα θα τα χρησιμοποιησεις ολα?

 

Oh yes! Ειμαι λιγο αναποδος - δεν αλλαζω σχεδον ποτε τα settings στον ενισχυτη ή στα πεταλια μου, προτιμω να κανω τα παντα με τα χερια και τα controls της κιθαρας. Σε ολες μου τις κιθαρες εχω σχετικα extensive wiring.

Ο μονος λογος που δεν παω κατευθειαν να βαλω δευτερο τριθεσιο για τις μεσαιες θεσεις ειναι οτι αφενος βαριεμαι το τρυπημα, αφετερου δε θελω να γινει πολυ cluttered απο αποψη διακοπτων η κιθαρα - ηδη ειναι φορτωμενη. Για αυτο λεω να βαλω ενα απο τα δυο option σε μορφη push pull, τεινω προς το out of phase...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας προβληματισμός μου για το treble bleed mod: έχω παρατηρήσει ότι το τίμημα του να έχεις πρίμα με το volume χαμηλά, είναι ένα κλικ αυξημένα πρίμα όταν το volume είναι cranked. Γενικά οι Jazzmaster είναι πρίμες  κιθάρες όμως. Και δεν θα ήθελα να μου χαλάσει η θέση "cranked". Δεν ξέρω αν υπερβάλλω. Αυτός είναι ο λόγος που δεν το έχω κάνει στη δική μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τιμές σε οτιδήποτε θα άλλαζα μόνο αν κάτι δεν μου άρεσε, έχεις κάποιο θέμα με το όπως είναι τώρα η Jazzmaster?

 

1) Αν δεν χρησιμοποιείς όλη την περιστροφή του tone pot και πχ θεωρείς ανούσια τα settings από την μισή διαδρομή και μετά μπορείς να βάλεις μικρότερες τιμές πυκνωτή ώστε να είναι πιο ευέλικτο.

 

2) Δεν θα είσαι ο πρώτος που θα βάλει 500άρια στην Jazzmaster του, δεν είναι άσχημη ιδέα ειδικά αν δεν σου αρέσουν τα πολλά πρίμα, δεν θα είναι τόσο bright και θα γίνει και πιο warm. Αν βάλεις log να περιμένεις να "σβήνει" πιο γρήγορα ο ήχος, βολεύει αν κάνεις πολλά swell, αν έχεις συνηθίσει το smooth σβήσιμο του linear μην το πειράξεις.

 

3) Σίγουρα θα έχεις πληθώρα ήχων, από τη στιγμή που σου αρέσει κάτι τέτοιο απλά καν'το. Αν δεν θέλεις να γεμίσεις διακοπτάκια βάλε απλά push-pull, +1 για το out of phase, το treble bleed δεν θα το έκανα, το άλλο push pull καν'το series/parallel. Αν σε ενοχλεί όταν χάνεις πρίμα με το χαμήλωμα του volume κάνε το 50's Les Paul wiring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου