Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά κιθάρας στο εξωτερικό?


grafistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αρκετές κακές εμπειρίες με την ολυμπιακή. Ποτέ όμως δεν είχα θέμα με μεταφορά κιθάρας. Νομικά και τυπικά για να είναι καλυμμένοι γράφουν αυτά που γράφουν στο site, αλλά τα πληρώματα ήταν πάντα φιλικά και εξυπηρετικά (π.χ. όταν δεν χωρούσε στο ντουλάπι χειραποσκευών, την τοποθετούσαν στο ντουλάπι της business class (εκεί όπου κρεμούν σακάκια κλπ.)). Ειδικά στην περίπτωση ηλεκτρικής (και δη στρατ που "δεν παθαίνει τίποτε"  ;D ), δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανε φασαρια.γινε ατιθασος.ζησε στα ορια της τρελλας κ του παροξυσμου.αν σου πουνε κατι ισχυρισου οτι η κιθαρα που κουβαλας ειναι πολυ ακριβη κ δεν υπαρχει περιπτωση να την αφησεις στα χερια καποιου τυχαρπαστου υπαλληλου της ολυμπιακης.Φορα γυαλια ηλιου και δαχτυλιδια.θα σου δωσει πρεστιζ.

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και βάλε μεικαπ σε σκούρο καφέ χρώμα. Άφησε γένι για κανα μήνα. Βάλε ένα τουρμπάνι στο κεφάλι, και μπες στο αεροπλάνο κρατώντας τη θήκη της κιθάρας και το κοράνι.

 

Με αυτό τον τρόπο αντί για το Λονδίνο, θα βρεθείς Αμερική. Με δωρεάν πτήση, δωρεάν δωμάτιο και φιλική εξυπηρέτηση. Στα τρία ηλεκτροσόκ, δώρο ένα τρυπάνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4607.0

 

 

YΓ. Α, και αυτό!!! http://www.noiz.gr/index.php?topic=169735.0

 

In the spring of 2008, Sons of Maxwell were traveling to Nebraska for a one-week tour and my Taylor guitar was witnessed being thrown by United Airlines baggage handlers in Chicago. I discovered later that the $3500 guitar was severely damaged. They didnt deny the experience occurred but for nine months the various people I communicated with put the responsibility for dealing with the damage on everyone other than themselves and finally said they would do nothing to compensate me for my loss. So I promised the last person to finally say no to compensation (Ms. Irlweg) that I would write and produce three songs about my experience with United Airlines and make videos for each to be viewed online by anyone in the world.

 

 

Όταν το βίντεο απέκτησε γύρω στα 40000 views, επικοινώνησαν μαζί του για να τον αποζημιώσουν, κάτι που αυτός δεν επιθυμούσε και απέρριψε (ήθελε τα χρήματα να πάνε σε φιλανθρωπικό σκοπό της επιλογής τους, και να δημοσιεύσουν στην σελίδα τους το πού πήγαν). Τώρα που έχει κάνει το γύρο του κόσμου & βρίσκεται στα 5.340.000 views, και με τις τεράστιες οικονομικές και PR απώλειες που έχουν υποστεί, μάλλον ελπίζουν να του είχαν αγοράσει ολόκληρο το εργοστάσιο της Taylor...  ;D  

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα τελευταια 3-4 χρονια δεν πετουσα ποτε μαζι τους, ετυχε ομως 1 φορα φετος να μου κλεισουν εισητηριο οι γονεις μου με Ολυμπιακη επειδη δε βρισκαν κατι αλλλο να βολευει...3μιση ωρες καθισιο στο Ελευθεριος Βενιζελος λογω καθυστερησης του connecting flight μου απο Θεσσαλονικη.

 

Οποτε συμβουλη μου Aegean και British Airways, αντε και καμια easy-jet.

Βρε odis13, καταλαβαίνω ότι είσαι 18χρονος και μπορεί να έχεις αεροπορικές εμπειρίες. Εστω και 3-4 χρόνια... Δεν νομίζεις ότι εκσφενδονίζεις κομμάτι εύκολα τα παραπάνω; Ας είμαστε λίγο φειδωλοί. Το καθησιό που έκανες μπορεί να έχει να κανει με τους γονεις σου και τον πράκτορα που κανόνισε το schedule ή χίλιους δυό άλλους λόγους, αλλά δεν μας λέει κατι παραπάνω. Κι εγω εχω ζήσει καθυστερήσεις από την British Airways στη ζωή μου, (δικαιολογημένα ή όχι) αλλά δεν την κατάγγειλα κιόλας.

Είναι γνωστό πάντως ότι η Ολυμπιακη είναι οργανωμένη. Συνδικαλιστικά κυρίως. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε odis13, καταλαβαίνω ότι είσαι 18χρονος και μπορεί να έχεις αεροπορικές εμπειρίες. Εστω και 3-4 χρόνια... Δεν νομίζεις ότι εκσφενδονίζεις κομμάτι εύκολα τα παραπάνω; Ας είμαστε λίγο φειδωλοί. Το καθησιό που έκανες μπορεί να έχει να κανει με τους γονεις σου και τον πράκτορα που κανόνισε το schedule ή χίλιους δυό άλλους λόγους, αλλά δεν μας λέει κατι παραπάνω. Κι εγω εχω ζήσει καθυστερήσεις από την British Airways στη ζωή μου, (δικαιολογημένα ή όχι) αλλά δεν την κατάγγειλα κιόλας.

Είναι γνωστό πάντως ότι η Ολυμπιακη είναι οργανωμένη. Συνδικαλιστικά κυρίως. ;D

 

 

Yameth ταξιδευω παρα πολυ συχνα με αεροπλανο απο τοτε που ημουν 2μιση χρονων και εχω κανει (με την Ολυμπιακη) πανω απο 30 πτησεις, εκ των οποιων μονο μια στις 3 εφτανε χωρις καθυστερησεις. Φυσικο ειναι να υπαρχουν καθυστερησεις λογω καιρικων συνθηκων και αλλων εξωτερικων παραγωντων που δεν μπορουν να καταλογιστουν στην εταιρεια. Οι καθυστερησεις αυτες φυσικα υπαρχουν σε καθε εταιρεια, ελα ομως που οι καθυστερησεις σε πτησεις της Ολυμπιακης ειναι τραγικα περισσοτερες απο αλλων εταιρειων! Οι 3μιση ωρες στο Ελ.Βενιζελος δεν ηταν τιποτα (by the way, η συγκεκριμενη καθυστερηση εγινε επειδη τους τελειωσε το αντιψυκτικο για τα flaps του αεροσκαφους! Ημαρτον δηλαδη, Ιανουαριο μηνα και να μην εχουν αρκετο αντιψυκτικο), εχω κατσει 9 ωρες στην αιθουσα transit του αεροδρομιο Ηρακλειου (μηδεν αποζημιωση, αυτα τα 3 ωρες = γευμα, παραπανω = δωματιο ξενοδοχειου δε θα τα δεις στην Ολυμπιακη) 8 ωρες στο αεροδρομιο Ιωαννινων επειδη το προπολεμικο ελικοφορο δεν επαιρνε μπρος...και αλλα πολλα.

 

 

Δεν εχω βεβαια τις ωρες πτησεων που εχεις ισως εσυ ή καποιος μεγαλυτερης ηλικιας, αλλα για 18 χρονων εχω παρα πολλες θα ελεγα. Και απο οσες εταιρειες εσω χρησιμοποιησει (δεν εννοω να πεταξω μια η δυο φορες) μονο η Ολυμπιακη ειναι τετοιο μπαχαλο (τωρα τελευταια την παει κοντρα και η Cyprus Airways η οποια παει για φουντο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσο αστείο και να ακούγεται, ένας φίλος μου είχε χάσει την πτήση του με την Ολυμπιακή ενώ είχε ήδη 2 ώρες καθυστέρηση!!! Ανέκδοτο έγινε ο τύπος από τότε...

 

Για το θέμα μας:

 

Όταν γύρισα από Λονδίνο, εκτός από 1 χρόνο ρούχα και βιβλία που είχα αγοράσει, συν το μεταπτυχιακό μου, είχα μια Rickenbacker σε σκληρή θήκη και ένα μπάσο Ibanez σε padded θήκη (αλλά το είχα τυλίξει και με διάφορα). Πέταξα με Ολυμπιακή μαζί με ένα φίλο μου. Συνολικό βάρος αποσκευών: 70 kg. Τα έδωσα όλα κάτω και δεν πλήρωσα ούτε pence/cent. Κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε.

 

Όταν πέταξα με Easyjet, πλήρωσα το μπάσο 30 ευρώ και μου το βάλανε και στις αποσκευές...

 

Η Aegean ήταν η καλύτερη... πλήρωσα 8 ευρώ το κιλό = 64 ευρά γιατί δεν με άφηναν να πάρω την κιθάρα στην καμπίνα...

 

Όλες οι πτήσεις προς Λονδίνο ήταν. Την άλλη εβδομάδα που πετάω θα δοκιμάσω να κάνω τον τσαμπουκά μιας και το 'πατε. Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω το κόλπο του Superfunk καθώς θα πάρω μαζί τη ric.

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καλό σας:

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΣΤΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.

 

Να επιμένετε ΚΟΣΜΙΑ, πάντα με αναφορά στα δικαιώματά σας και να ζητάτε τον Προϊστάμενο βάρδιας, αφού έχετε πάρει το όνομα και τη θέση του υπαλλήλου με τον οποίο έχετε ιστορίες.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καλό σας:

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΣΤΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.

 

Να επιμένετε ΚΟΣΜΙΑ, πάντα με αναφορά στα δικαιώματά σας και να ζητάτε τον Προϊστάμενο βάρδιας, αφού έχετε πάρει το όνομα και τη θέση του υπαλλήλου με τον οποίο έχετε ιστορίες.

 

Eννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ταξίδεψα με easy jet στο μιλάνο και μετέφερα κανονικά κιθάρα στις θέσεις χειραποσκευών.

Είχα όμως ενημερωθεί ότι επιτρέπεται μόνο μία χειραποσκευή και δεν κρατούσα τίποτα άλλο. Μάλιστα έμαθα ότι αν είχα κάνει check in νωρίτερα θα είχα πάρει και προτεραιότητα στην επιβίβαση για να ‘βολέψω‘ την κιθάρα.

 

Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με αεροδρόμια και εξωτερικό, νομίζω ότι αν κανείς είναι ήρεμος, ευγενικός και ανυποχώρητος (και φυσικά δεν ζητάει παράλογα πράγματα) δεν υπάρχει περίπτωση να μην δικαιωθεί.

 

(βέβαια και με ένα περίστροφο θα το κατάφερνε γρηγορότερα αυτό  ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου