Προς το περιεχόμενο

τρίξιμο κιθάρας


ex-ManosG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους . Νέος στην ομάδα και σχετικά αρχάριος στην ηλεκτρική . Πριν 2 χρόνια είχα πάρει την πιο φθηνή epiphone les paul που βρήκα . Προφανώς είχε αρκετά ψηλό action αλλά έτσι συνήθισα . Κάποιους μήνες πριν την άφησα για 4 εβδομάδες χωρίς χορδές γιατί έψαχνα κάτι καθαριστικά κλπ . Μάλλον αυτό είναι το λάθος είναι που οδήγησε σε απίστευτο τρίξιμο , κάτι που ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι μπορώ να ακούσω.  Μου άρεσε να παίζω χωρίς ενισχυτή πολλές φορές και για αυτό μου φαινόταν άσχημο . Δε χτυπούσα φυσικά υπερβολικά δυνατά για να πει κάποιος ότι από δύναμη προέκυπτε το τρίξομο .Πήγα σε ένα τεχνικό στη γειτονιά επειδή είναι δίπλα μου και απλά πήρε τα λεφτά μου . Την σεταρε υποτίθεται αλλά εγώ εξακολουθώ να ακούω το τρίξιμο και για αυτό έχω καιρό να την ακουμπήσω , είναι τόσο εκνευριστικό . Ρώτησα και έψαξα και τελικά βρήκα το enigma guitars που όμως θέλει συνολικά 90 ευρώ για σετάρισμα και ίσιωμα τάστων . Αξίζει κάτι τέτοιο ? Θα είναι νοράλ ξανά η κιθάρα μετά από αυτά? Ρωτάω γιατί είναι το 1/3 της τιμής της κιθάρας ουσιαστικά . ίσως μια τέτοια κιθάρα αξίας 250 να μη αξίζει αυτή την επένδυση . Δηλαδή αν σου πει την επόμενη χρονιά θες αλλαγη τάστων , σιγουρα θα το μετανιώσεις . Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη . Ευχαριστώ για το χρόνο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ξεκίνα απλά χαλαρωνοντας το trus rod ,λογικά και αν η κιθάρα δεν έχει σοβαρό κατασκευαστικο πρόβλημα θα μειώσει το τρίξιμο. 

Φυσικά πρώτα από όλα θα μετρήσεις το relief σύμφωνα με το άρθρο. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ξεκίνα απλά χαλαρωνοντας το trus rod ,λογικά και αν η κιθάρα δεν έχει σοβαρό κατασκευαστικο πρόβλημα θα μειώσει το τρίξιμο. 

Φυσικά πρώτα από όλα θα μετρήσεις το relief σύμφωνα με το άρθρο. 

Κατασκευαστικά τα τάστα είναι ανομοιόμορφα , οπότε μου προτάθηκε να κάνω το σεταπ και το ίσιωμα αν θέλω να είμαι εντάξει . Το ερώτημα είναι αν έφταιξε το ότι την άφησα 1 μήνα χωρίς χορδές ή αν θα συνέβαινε και πάλι λόγω φαγώματος και ανόμοιων τάστων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες συνηθίσει σε ψηλό action/relief να παίζεις, όπως λες. Υπό τέτοιες συνθήκες, καμία κιθάρα δεν τρίζει.

Την πήγες για σερβις και κατέβηκε σε κανονικά επίπεδα action/refief, οπου οι περισσότερες κιθάρες έχουν κάποια τριξίματα.

Δεν έχει παρά να το επαναφέρεις στις ρυθμίσεις που το είχες και σε βολεύουν. Θα έπρεπε αυτό να στο κάνει ο μαστορας, αλλά προφανώς δεν του την ξαναπήγες πίσω να στην ρυθμίσει, και απλά να ψηλώσει το action η να αυξήσει το relief, ανάλογα με το που σου τρίζει...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Είχες συνηθίσει σε ψηλό action/relief να παίζεις, όπως λες. Υπό τέτοιες συνθήκες, καμία κιθάρα δεν τρίζει.

Την πήγες για σερβις και κατέβηκε σε κανονικά επίπεδα action/refief, οπου οι περισσότερες κιθάρες έχουν κάποια τριξίματα.

Δεν έχει παρά να το επαναφέρεις στις ρυθμίσεις που το είχες και σε βολεύουν. Θα έπρεπε αυτό να στο κάνει ο μαστορας, αλλά προφανώς δεν του την ξαναπήγες πίσω να στην ρυθμίσει, και απλά να ψηλώσει το action η να αυξήσει το relief, ανάλογα με το που σου τρίζει...

Βασικά του την είχα πάει πίσω ξανά και απλά νομίζω έκανε μαντάρα το σεταπ . Δηλαδή δεν αξίζει να φτιάξω τα λακουβιασμένα και ανόμοια σε υψος ταστα? Να ζητήσω απλά ένα σεταπ? Ευχαριστώ πολύ παντως για την απάντηση , επίσης αν γνωρίζετε θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να κάνω διαγραφή λογαριασμού κάποια στιγμή , καθώς μπήκα στην ομάδα μόνο για τη συζήτηση του συγκεκριμένου θέματος . Ευχαριστώ και πάλι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManosG7 είπε

Βασικά του την είχα πάει πίσω ξανά και απλά νομίζω έκανε μαντάρα το σεταπ . Δηλαδή δεν αξίζει να φτιάξω τα λακουβιασμένα και ανόμοια σε υψος ταστα? Να ζητήσω απλά ένα σεταπ?

 

 

Εάν τα τάστα είναι σε άθλια κατάσταση και δεν μπορεί να παίξεις, τότε επιβάλλεται να τα φτιάξεις ή να τα αντικαταστήσεις. Οι τιμές για αντικατάσταση τάστων, με νέα, κυμαίνεται κάπου στα 120 μ.ο, εάν είμαι καλά ενημερωμένος. Δεν θα έδινα τόσα χρήματα για κιθάρα των πχ 200 ευρώ, εκτός και εάν η κιθάρα αυτή ειναι κάτι το σπέσιαλ για τα χέρια μου. Με αυτά τα λεφτά αγοράζεις άλλες μεταχειρισμένες, σε πολύ καλή κατάσταση....

 

Σκέψου το πριν "επενδύσεις" σε πολύ φτηνή κιθάρα.

 

1 λεπτό πριν, ManosG7 είπε

Ευχαριστώ πολύ παντως για την απάντηση , επίσης αν γνωρίζετε θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να κάνω διαγραφή λογαριασμού κάποια στιγμή , καθώς μπήκα στην ομάδα μόνο για τη συζήτηση του συγκεκριμένου θέματος . Ευχαριστώ και πάλι!

 

Ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να μας χρειαστείς, όποτε δεν είναι κακό να κρατήσεις τον λογαριασμό ενεργό. Δωρεάν είναι, εξάλλου....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Εάν τα τάστα είναι σε άθλια κατάσταση και δεν μπορεί να παίξεις, τότε επιβάλλεται να τα φτιάξεις ή να τα αντικαταστήσεις. Οι τιμές για αντικατάσταση τάστων, με νέα, κυμαίνεται κάπου στα 120 μ.ο, εάν είμαι καλά ενημερωμένος. Δεν θα έδινα τόσα χρήματα για κιθάρα των πχ 200 ευρώ, εκτός και εάν η κιθάρα αυτή ειναι κάτι το σπέσιαλ για τα χέρια μου. Με αυτά τα λεφτά αγοράζεις άλλες μεταχειρισμένες, σε πολύ καλή κατάσταση....

 

Σκέψου το πριν "επενδύσεις" σε πολύ φτηνή κιθάρα.

 

 

Ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να μας χρειαστείς, όποτε δεν είναι κακό να κρατήσεις τον λογαριασμό ενεργό. Δωρεάν είναι, εξάλλου....

Σίγουρα απλά δε το βρισκω σαν επιλογη στις ρυθμισεις και μου έκανε εντύπωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι τα ταστα θελουν κορωνιασμα και leveling στο ειπε ο μαστορας η το υποθετεις εσυ?Θελω να πω...τα μετρησε καποιος με τον πυχη?Οι νεες χορδες που εβαλες ειναι το ιδιο gauge με τις παλιες?Το τριξιμο ακουγεται και με ανοιχτες χορδες η μονο οταν πατας ταστο?Αν ειναι το δευτερο τοτε απο ποιο ταστο και μετα?Δοκιμασε αυτα που σου ειπε ο sf με ρεγουλα το truss rod ....ενα τεταρτο της στροφης καθε φορα και μετα τσεκαρισμα...και αν θες ανεβασε και καμια φωτογραφια εκει που πιστευεις οτι ειναι το προβλημα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Οτι τα ταστα θελουν κορωνιασμα και leveling στο ειπε ο μαστορας η το υποθετεις εσυ?Θελω να πω...τα μετρησε καποιος με τον πυχη?Οι νεες χορδες που εβαλες ειναι το ιδιο gauge με τις παλιες?Το τριξιμο ακουγεται και με ανοιχτες χορδες η μονο οταν πατας ταστο?Αν ειναι το δευτερο τοτε απο ποιο ταστο και μετα?Δοκιμασε αυτα που σου ειπε ο sf με ρεγουλα το truss rod ....ενα τεταρτο της στροφης καθε φορα και μετα τσεκαρισμα...και αν θες ανεβασε και καμια φωτογραφια εκει που πιστευεις οτι ειναι το προβλημα...

Ναι μετά από μέτρηση μου είπε οτι χρειάζεται .Ίδιου παχους χορδές . όχι σε όλα τα τάστα . για παράδειγμα έχω πολύ στη ΣΙ στα χαμηλά . Στη σολ έχω ακόμα και στο 2ο τάστο . Είναι λιγο all over the place . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν παίζεις χωρίς ενισχυτή ...πολλά θα ακούσεις.

Αλλά επειδή μόνος σου το είπες είσαι αρχάριος πιθανόν όλα αυτά να προέρχονται από άγνοια.

Οπότε μη βιάζεσαι να πας σε μαστόρια που θα το καταλάβουν και ίσως σε γδάρουν.

Ρώτα κανένα φίλο πρώτα. Που να ξέρει...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου