Προς το περιεχόμενο

Weller Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους,

αν μου έλεγε κάποιος στα 20 μου ότι θα άνοιγα thread για Telecaster,θα τον έλεγα τρελό.

Έλα που όμως διαβάζοντας Superfunk,είμαι εδώ και αρκετά χρόνια κάτοχος δύο,

και θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για μία τρίτη.

 

Weller Telecaster λοιπόν και ψάχνοντας έχω καταλήξει στα εξής:

H Weller,με έδρα τη Γερμανία, ήταν μέχρι το 2008 ένα εργαστήρι που εισήγαγε κιθάρες από Κορέα και μετέπειτα Κίνα,

τις συναρμολογούσε,έκανε το quality control και τις πουλούσε,έχοντας μάλιστα και περίπτερο στη Frankfurt Musik Messe.

Tα σχόλια που διάβασα σε γερμανικά forum έκαναν λόγο για vfm οργανα,αλλά γινόταν αναφορά κυρίως σε ακουστικές και Les Paul κόπιες.

 

Αυτά που με ιντριγκάρουν στη φωτό είναι,πέρα από την εμφάνιση, η neck through-strings through κατασκευή και ο έβενος; στην ταστιέρα.

Στην περιγραφή δεν αναφέρεται απολύτως τίποτα από χαρακτηριστικά.

Η τιμή 350ευρώ.

 

Η γνώμη σας;

 

1.thumb.jpeg.321911985e46e5c42b0f48f9e0682d09.jpeg

 

2.thumb.jpg.6e386d9c7044dda452aaecc1389ebf91.jpg

 

3.thumb.jpg.f4be9ec3f0378078b644ea8e71819ef5.jpg

 

4.thumb.jpg.aa05d727d39fefb470dfed11b1f7d585.jpg

 

5.thumb.jpg.6107f67d7a0b0b1dc6c87eea4b66e104.jpg

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Έλα που όμως διαβάζοντας Superfunk,είμαι εδώ και αρκετά χρόνια κάτοχος δύο,

 

Τιμής ένεκεν, θα έπρεπε η fender να του δωρίσει μια custom shop, ή έστω να του κάνει ένα signature model με 10-38 και μπόλικο twang...

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου (αμηλητεα) ειναι οτι αφου δεν εχει bolt on μπρατσο δεν θα κουδουνιζει σαν telecaster.Εκτος κι αν δεν ειναι αυτο το ζητουμενο

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, qesh είπε

Γνωμη μου (αμηλητεα) ειναι οτι αφου δεν εχει bolt on μπρατσο δεν θα κουδουνιζει σαν telecaster.Εκτος κι αν δεν ειναι αυτο το ζητουμενο

 

Kαι εγώ αυτό πιστεύω.

Οι ιδιαιτερότητες της κατασκευής με έχουν ιντριγκάρει,γιατί γενικά είμαι καλυμμένος από τις δύο bolt on Tele που έχω.

Θα πάω να την παίξω,να δω και αν ο έβενος είναι έβενος και αν το καπάκι στα πλαϊνά είναι κανά brazilian rosewood,γιατί αν είναι έτσι μάλλον δεν επιχείρησαν να κάνουν ένα ακόμη κινεζοόργανο της σειράς🤔

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

 

αν το καπάκι στα πλαϊνά είναι κανά brazilian rosewood

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

  • Συμφωνώ 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ez είπε

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Έλεγα μην είναι από τις εποχές των παχιών αγελάδων και πολύ πριν τις απαγορεύσεις,

αλλά τότε δε θα κολλούσε η Κορέα ή η Κίνα σαν αφετηρία.

 

Για να δούμε τι θα δούμε και τι θα ακούσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

Θα πάω να την παίξω,να δω και αν ο έβενος είναι έβενος και αν το καπάκι στα πλαϊνά είναι κανά brazilian rosewood,γιατί αν είναι έτσι μάλλον δεν επιχείρησαν να κάνουν ένα ακόμη κινεζοόργανο της σειράς🤔

Μιλάς για δύο προστατευόμενα είδη ξυλείας, που οι κοπές τους συνοδεύονται από πιστοποιητικά και οι τιμές τους είναι στον... θεό.

Θα είναι κάποιου είδους «έβενος» (κάποιο συγγενικό είδος) και κάποιο... rosewood (ίσως indian ή κάτι παρεμφερές).

 

ΥΓ: Πάντως από αυτό που βλέπω στις φωτό, τα πλαϊνά μου κάνουν να προέρχονται από την ευρύτερη οικογένεια του μαονιού και το καπάκι μοιάζει με cocobolo (;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά χρόνια αυτές οι κιθάρες.

Κάποτε τις χάζευα τακτικά, αν δεν κάνω λάθος ήταν φασόν στην acepro με τις επωνυμίες Edel και Santander επίσης.

 

Από εκεί και πέρα είχα διαβάσει "περίεργες" και αντιφατικές κριτικές γι' αυτές, σχετικά με κακή ποιότητα κατασκευής και υλικών (κάτι σαν λαχείο να σου τύχει καλό κομμάτι).

Κάποιοι έλεγαν μάλιστα ότι ήταν b-stock κομμάτια.

Αυτό που με αποθάρρυνε, ήταν οι μη-ακριβείς (μέχρι και εντελώς ανακριβείς) πληροφορίες από τον πωλητή (είχε κατάστημα στο ebay) για τα specs.

 

Άλλα αντ' άλλων έγραφε.

 

EDIT: Στις φωτό που έβαλες, κοίταξε λίγο πιο προσεκτικά το nut, κάτι δεν μου πάει καλά.

Έχει zero fret? Δεν βλέπω αυλάκια.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτη.Η neck through κατασκευή είναι πολύ ανώτερη.Αν υπάρχει στα ίδια λεφτά Stratocaster neck through ψήνομαι.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου