Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά κιθάρας με αεροπλάνο... η συνέχεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σε μερικές μέρες (σε 2 βδομάδες συγκεκριμένα) πρόκειται να πάω στη Νέα Υόρκη. Είπα κι εγώ ο καημένος να φέρω κάτι από εκεί. Αυτό το κάτι είναι (μάλλον δηλαδή) μια Squier Tele Custom II, αυτήν με τους P-90. Έχω παίξει δυο τρεις φορές με μια τέτοια και μου άρεσε πολύ. Το καλό είναι ότι την έχω βρει 133 ευρώ (175 δολλάρια) περίπου 200 ευρώ φθηνότερα απ' όσο τη δίνει ο (λέγε με και κλέφτη) Στόλλας. Και φτάνω στο πρώτο κρίσιμο ερώτημα... Την έχει κανείς? Πώς σας φαίνεται? Ακούω γνώμες!

 

Και πάμε τώρα στο δεύτερο ερώτημα... Πώς την φέρνω από εκεί? Δεν ρωτάω από την άποψη του τελωνείου (μιας και να πληρώσω είναι λίγα τα χρήματα) αλλά ως προς το θέμα της ασφαλούς μεταφοράς. Να πάρω σκληρή θήκη και να την πάρω στην καμπίνα αν επιτρέπεται (ξέρει κανείς αν επιτρέπεται?)? Με Ολυμπιακή θα ταξιδέψω. Να πάρω σκληρή θήκη και να την δώσω στις αποσκευές? Να της βγάλω το μπράτσο και να τη την τυλίξω με ρούχα μου μέσα στη βαλίτσα μου?

Any suggestions?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

 

Edit: Να προσθέσω όσον αφορά το πρώτο ερώτημα, ότι κυρίως παίζω Rock-New Rock-Alternative με το group που έχω και ότι παίζουμε δικά μας κομμάτια ως επί το πλείστον!(Το συμπληρώνω ως προς το ύφος της μουσικής που παίζω και το όργανο!)

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από εδώ όμως:

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sid=5025f8a26827c22653013b9412cf3413&sw=Squier+Tele+Custom+II&x=7&y=12

έχει 217e. Πόσο είναι το τελωνείο;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι 217+20 τα μεταφορικά δηλαδή 237. Το τελωνείο, όπως έχει χιλιοειπωθεί εδώ, αν σε πιάσουν βέβαια είναι 25% φόρος, δηλαδή θα μου βγει 166 ευρώ, με λίγα λόγια 70 ευρώ φθηνότερα...

 

Είμαι σχεδόν αποφασισμένος ότι θα την πάρω, οπότε ακούω γνώμες για το πως την φέρνω και το αν αξίζει σαν όργανο, αν γνωρίζετε!

 

Thanx πάντως Κώστα και boukaw7!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως αν στην σπάσουνε και θα πρέπει να τρέχεις να κανονίζεις αποζημιώσεις κλπ αλλά και, το σημαντικότερο, θα σπαστείς. Πάρα πολύ. Δεν αξίζει για 70 ευρώ φίλε μου τέτοιο ρίσκο. Αν είσαι πάντως αποφασισμένος να την πάρεις, τότε σου εύχομαι καλή τύχη!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αν είναι να σου έρθει 170¤ και πας και από Αμερική τότε καλύτερα να πάρεις και μια flightcase σαν αυτήν πχ http://www.thomann.de/gr/casket_10806_b_egitarre_flight_case.htm

Και δεν θα έχεις πρόβλημα. Βασικά όμως αν τα βάλεις κάτω με τα 70¤ της βαλίτσας, πάει το αβανταζ....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο, αν και πιστεύω ότι αν βάλω το σώμα σε μια βαλίτσα και το μπράτσο σε μια άλλη τυλιγμένα με φελιζόλ και ρούχα δε νομίζω ότι διατρέχουν μεγάλο κίνδυνο. Ακόμα θυμάμαι μια συζήτηση το καλοκαίρι που μας πέρασε, εδώ στο Noiz με αφορμή ένα βιντεάκι στο youtube όπου ο Thurston Moore των Sonic Youth κακομεταχειρίζεται τη fender του με το χειρότερο δυνατό τρόπο (μάλιστα η κουβέντα, κλασσικά, είχε ξεφύγει και είχε καταλήξει στο πόσο καλοί ή όχι είναι ο Sonic Youth). Με αυτά που είδα πάντως, πείστηκα ότι οι fender είναι σκυλιά!

 

Και να κληρονομήσει, πάντως, κανένα χτυπηματάκι, θα βοηθήσει στο relicing της και όταν θα γίνω παγκοσμίως γνωστός θα προσπαθεί να την αντιγράψει το Custom Shop της fender! :D :D :D :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:

 

(Τι λέω ο παλαβιάρης....! :!: :?: :?: :!: :?: :?: )

 

Όπως έχετε καταλάβει είμαι σχεδόν αποφασισμένος και δεν αλλάζω εύκολα γνώμη! 8)

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη καμπίνα δε θα μπορέσεις να την πάρεις 10000000%

 

Οι κανονισμοί έχουν αλλάξει!

 

Οπότε για να την δώσεις στις αποσκευές ή θα πρέπει να πάρεις flight case ή το original διπλό κουτί που έχουν όλες οι κιθάρες όταν φεύγουν από το εργοστάσιο. Απλά μη σου βγεί υπέρβαρο στις αποσκευές με την κιθάρα, τότε δε συμφέρει καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και μην κάνεις το λάθος και πεις ότι fender=squier=σκυλιά!

 

Όσο για την καμπίνα, εδώ δεν αφήνουν γάλα, κοτζαμ ματσούκι (που μοιάζει και με μπαστούνι και άρα επικίνδυνο για αεροπειρατίες) θα αφήσουν να πάρεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη καμπίνα δε θα μπορέσεις να την πάρεις 10000000%

 

Απλά μη σου βγεί υπέρβαρο στις αποσκευές με την κιθάρα' date=' τότε δε συμφέρει καθόλου...[/quote']

 

Δεν πολυπαίζει το θέμα του υπέρβαρου, και αυτό το λεώ επειδή ρώτησε η αδερφή μου στην Ολυμπιακή και της είπαν ότι για τις υπερατλαντικες πτήσεις, δεν υπάρχει περιορισμός βάρους παρά μόνο ότι κάθε επιβάτης μπορεί να έχει δύο αποσκευές (βαλίτσες, σάκους κλπ) συν την χειραποσκευή που θα πάρει στην καμπίνα! Οπότε απ' αυτό είμαι σχεδόν ήσυχος (και λέω σχεδόν γιατί θα ρωτήσω κι εγώ ο ίδιος για να είμαι απόλυτα σίγουρος με το τι ακριβώς παίζει!).

 

Edit:

Βασικά και μην κάνεις το λάθος και πεις ότι fender=squier=σκυλιά!

 

Έχεις δίκιο φίλε μου σ'αυτό απλά πιστεύω ότι δεν θα είναι και τόσο τεράστια η διαφορά (σ' αυτό το θέμα)... Όλο και κάτι θα κληρονόμησε η Squier από τη μαμά Fender... Τι διάολο, παιδί της είναι...! ¶λλωστε, ρε γμτ, δεν είναι βούτυρο (βέβαια το κακό δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει και το ξέρουμε όλοι!)!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου