Προς το περιεχόμενο

Ταινιες που εχουν να πουν κατι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το έχω δει. Η συνέχεια έχει βγει, αλλά δεν μπορώ να την βρω πουθενά! Μια φορά 1 γνωστός μου την βρήκε στην πατρα και δεν μου το είπε το βλήμα!!!! Έτσι υποβλήθηκε στα βασανηστήρια του master betty μπουχαχαχα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ψυχεδελικό/παραμυθένιο στυλ αλλά με κορυφαίες σκηνές μέσα. Δεν αποκαλύπτω, θα το δεις μόνος κάποτε.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια γερμανική ταινία, με δυο νέους που μπαίνουν σε ένα γειτονικό σπίτι να ζητήσουν αυγά, και όσο περνά η ώρα γίνονται όλο και πιο φορτικοί, πιο καταπιεστικοί και βίαιοι και στο τέλος δε θυμάμαι αν σκοτώνουν την οικογένεια που μένει μέσα. Αποδεικνύεται ότι ο ένας νέος είναι θύμα εκβιασμού του άλλου με έναν τρόπο που αλλάζει δραματικά την πλοκή της ταινίας.

 

Η ταινία αυτή είναι η αποδόμηση του σύγχρονου φασισμού, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι κάτι που να με βοηθάει να βρω ποιά είναι. Επί τη ευκαιρία, αν κάποιος ξέρει για ποιά ταινία μιλάω, παρακαλείται να βοηθήσει...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[¶σχετο] Η μόνη γερμανική ταινία που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτή με το πείραμα, νομίζω "το πείραμα" λέγεται κιόλας! Με τους τύπους που τους έχουν φυλακισμένους και τους κακομεταχειρίζονται κλπ. Ταινιάρα. Την είχα δει σε ένα φυλάκιο που ήμουνα φανδάρος και είχα πάθει την πλάκα μου. [/¶σχετο]

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια γερμανική ταινία' date=' με δυο νέους που μπαίνουν σε ένα γειτονικό σπίτι να ζητήσουν αυγά, και όσο περνά η ώρα γίνονται όλο και πιο φορτικοί, πιο καταπιεστικοί και βίαιοι και στο τέλος δε θυμάμαι αν σκοτώνουν την οικογένεια που μένει μέσα.[/quote']

 

Η ταινία είναι το Funny Games του (ευφυέστατου, κατά την άποψή μου) Michael Haneke.

 

Αποδεικνύεται ότι ο ένας νέος είναι θύμα εκβιασμού του άλλου με έναν τρόπο που αλλάζει δραματικά την πλοκή της ταινίας.

 

Μάλλον δεν τη θυμάσαι καλά την ταινία.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερα ότι θα βρω απάντηση, και σε ευχαριστώ θερμά. Κάτι παρόμοιο πρέπει να ισχύει αν και δε τη θυμάμαι καθόλου καλά, και νομίζω βγαίνει το συμπέρασμα στο τελευταίο πλάνο της ταινίας...

Όπως και να έχει ξαναευχαριστώ, εύχομαι να υπάρχει σε κάποιο video club, και τα ξαναλέμε αφού τη φρεσκάρω στη μνήμη μου. :)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δει κανεις απο τους φιλους του Γιαπωνεζικου το kung fu hustle?

Νομιζω η(πετυχημενη ομολογουμενως)μεταφραση στα Ελληνικα ειναι..

Kουνγκφουζιο! :lol: :lol: χα χα χα :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερα ότι θα βρω απάντηση' date=' και σε ευχαριστώ θερμά.[/quote']

 

Να'σαι καλά. :wink:

 

Κάτι παρόμοιο πρέπει να ισχύει αν και δε τη θυμάμαι καθόλου καλά' date=' και νομίζω βγαίνει το συμπέρασμα στο τελευταίο πλάνο της ταινίας...[/quote']

 

Όχι. Κάτι άλλο συμβαίνει στο τέλος, αλλά καλύτερα να μη σου πω, αφού θες να την ξαναδείς.

 

εύχομαι να υπάρχει σε κάποιο video club' date=' και τα ξαναλέμε αφού τη φρεσκάρω στη μνήμη μου. :)[/quote']

 

Η ταινία υπάρχει πλέον και σε DVD (τμήμα μιας τριλογίας ταινιών του Χάνεκε), αλλά για να μην τρέχεις, σε πληροφορώ ότι θα προβληθεί από την ΕΤ1, την άλλη Παρασκευή 23/3 τα μεσάνυχτα ;)

 

(Σήμερα έχει το "71 Fragments..." του ίδιου σκηνοθέτη)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου