Προς το περιεχόμενο

Boss SD-1.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Όσα χρόνια χρειάζεται για να περάσουν ώστε να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος ώστε ΟΛΑ σου τα πετάλια να ΜΗΝ είναι BOSS.

 

Τα BOSS είναι όπως οι telecaster στις κιθάρες δηλαδή all that you really need

 

:)

Πώς είναι δυνατόν να σου αρέσει μια τόσο άσχημη κιθάρα.Απο άποψη εμφάνισης και μόνο μιλάω.Δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

 

το είπες μόνος σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το είπες μόνος σου

Μιλάω μόνο για εμφάνιση.Ειδικα σε σχέση με μια Stratocaster.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μιλάω μόνο για εμφάνιση.Ειδικα σε σχέση με μια Stratocaster.

αυτό το ξεπερνάς εύκολα

με έναν ψυχολόγο

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Πώς είναι δυνατόν να σου αρέσει μια τόσο άσχημη κιθάρα.Απο άποψη εμφάνισης και μόνο μιλάω.Δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

 

Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα, πριν χρόνια. Είχα μια lp και πήρα την πρώτη μου στρατ. Έβλεπα κάποιους κιθαρίστες να παίζουν με τέλε, αυτή την χοντροκομμένη κιθάρα, με το άσχημο σώμα και τα εκκεντρικά χειριστήρια. Ιδίως για κάποιες χτυπημένες και φθαρμένες, απορούσα πως τις ανέχονταν να τις πιάνουν στα χέρια μου. Παρακμή εντελώς λέμε.

 

Λίγους μήνες μετά, από περιέργεια, παράγγειλα την πρώτη μου squier std telecaster. Την άνοιξα από το κουτί, και... μου φαίνονταν πολύ άσχημη. Κοιτάζω μέσα στην συσκευασία μην τυχόν έχει και τίποτα άλλο, πχ κάνα whammy bar, αλλα τίποτα. Αυτό το "ξύλο" που είχα στα χέρια μου ήταν όλη η κιθάρα. Ένα ξύλο με δυο μεταλλικά knobs και έναν παράξενο διακόπτη.

 

Την βάζω στα χέρια μου και λέω όπα! Το αριστερό χέρι κούμπωσε αμέσως. Το δεξί δεν είχε να κάνει και πολλά. Δίπλα είναι τα χειριστήρια, και αυτά έκαναν καλά τη δουλειά τους. Ούτε τρέμολα, ούτε τίποτα. Ένα κομμάτι ξύλο, το οποίο είχε τον καλύτερο ήχο ανάμεσα στις τότε, λίγες, κιθάρες μου. Έτσι απλά.

Στην πορεία δεν μου φαίνονταν πιο όμορφη (ήταν και χρώμα που δεν μου πολυάρεσε), αλλά ήταν η κιθάρα grab n' go. Ελαφριά, απλή, δεν ξεκούρδιζε, και έκανε τη δουλειά της υποδειγματικά.

 

Λίγους μήνες μετά, είδα μια κάτασπρη τελε κρεμασμένη σε έναν τοίχο ενός φίλου (για όσους θυμούνται, άνοιξα και σχετικό θέμα). Ήταν μια πανέφορφη ΜΙΜ τελε, που περίμενε τον νέο της ιδιοκτήτη. Αυτό ήταν. Έδεσε το γλυκό. Από εκείνη τη στιγμή, και επίσημα, μου άρεσαν εμφανισιακά όλες οι τέλε. Πλέον, οι μισές μου κιθάρες είναι τελε. Δεν υπάρχει κάτι πιο όμορφο στα μάτια μου. Λόγω της ταπεινής, απλής σχεδίασης, και λόγω της απλότητας, αλλά και αποδοτικότητα στην χρήση.

 

1665234721042.thumb.jpg.e5d7d3dbea6a253156a37281149bb321.jpg

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Στην πορεία δεν μου φαίνονταν πιο όμορφη (ήταν και χρώμα που δεν μου πολυάρεσε), αλλά ήταν η κιθάρα grab n' go.

Να πάρεις και μια πράσινη....😊🤐

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα, πριν χρόνια. Είχα μια lp και πήρα την πρώτη μου στρατ. Έβλεπα κάποιους κιθαρίστες να παίζουν με τέλε, αυτή την χοντροκομμένη κιθάρα, με το άσχημο σώμα και τα εκκεντρικά χειριστήρια. Ιδίως για κάποιες χτυπημένες και φθαρμένες, απορούσα πως τις ανέχονταν να τις πιάνουν στα χέρια μου. Παρακμή εντελώς λέμε.

 

Λίγους μήνες μετά, από περιέργεια, παράγγειλα την πρώτη μου squier std telecaster. Την άνοιξα από το κουτί, και... μου φαίνονταν πολύ άσχημη. Κοιτάζω μέσα στην συσκευασία μην τυχόν έχει και τίποτα άλλο, πχ κάνα whammy bar, αλλα τίποτα. Αυτό το "ξύλο" που είχα στα χέρια μου ήταν όλη η κιθάρα. Ένα ξύλο με δυο μεταλλικά knobs και έναν παράξενο διακόπτη.

 

Την βάζω στα χέρια μου και λέω όπα! Το αριστερό χέρι κούμπωσε αμέσως. Το δεξί δεν είχε να κάνει και πολλά. Δίπλα είναι τα χειριστήρια, και αυτά έκαναν καλά τη δουλειά τους. Ούτε τρέμολα, ούτε τίποτα. Ένα κομμάτι ξύλο, το οποίο είχε τον καλύτερο ήχο ανάμεσα στις τότε, λίγες, κιθάρες μου. Έτσι απλά.

Στην πορεία δεν μου φαίνονταν πιο όμορφη (ήταν και χρώμα που δεν μου πολυάρεσε), αλλά ήταν η κιθάρα grab n' go. Ελαφριά, απλή, δεν ξεκούρδιζε, και έκανε τη δουλειά της υποδειγματικά.

 

Λίγους μήνες μετά, είδα μια κάτασπρη τελε κρεμασμένη σε έναν τοίχο ενός φίλου (για όσους θυμούνται, άνοιξα και σχετικό θέμα). Ήταν μια πανέφορφη ΜΙΜ τελε, που περίμενε τον νέο της ιδιοκτήτη. Αυτό ήταν. Έδεσε το γλυκό. Από εκείνη τη στιγμή, και επίσημα, μου άρεσαν εμφανισιακά όλες οι τέλε. Πλέον, οι μισές μου κιθάρες είναι τελε. Δεν υπάρχει κάτι πιο όμορφο στα μάτια μου. Λόγω της ταπεινής, απλής σχεδίασης, και λόγω της απλότητας, αλλά και αποδοτικότητα στην χρήση.

Ίσως να είναι και έτσι.Ας πούμε δεν μου άρεσαν καθόλου τα ταυρακια αλλά μου έδωσε προχθές ένας φίλος μια epiphone sg να αλλάξω χορδές και πραγματικά είναι πολύ ωραία κιθάρα με ωραία ταστιέρα και φοβερό ήχο.Πολυ ελαφριά επίσης.Αλλαξα γνώμη.

Βέβαια καμία δεν φτάνει την Stratocaster ειδικά την δικιά μου στα μέτρα μου Squier bullet 

IMG_20221008_104146.jpg

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Ρε κβαντικέ όλοι αυτοί οι ενισχυτές (κι αυτοί που δεν φαίνονται) δικοί σου είναι;

Καλά δεν είναι πολλοί.Αυτοι που βλέπεις συν κάποιοι στο υπόγειο ενός φίλου που είναι το στούντιο μας.Καποιοι όπως ο mooer είναι για πούλημα καθώς δεν μου κάνουν.Απλα προσπαθώ να βρω έναν  ενισχυτή που να μου κάνει για φωνή και κιθάρα ταυτόχρονα.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου