Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να βγάλω έναν αξιοπρεπή high gain ήχο(POD HD500)


sofison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά απευθύνομαι σε όλους όσους έχουν, είχαν το Pod HD 500 ή γνωρίζουν κάτι για αυτό.

 

Εδώ και καιρό παλεύω να βγάλω κάτι αξιοπρεπές σε High gain από το Pod και αποτυγχάνω συνεχώς. Στους lead ήχους κάπως παλεύεται η κατάσταση. Στα ρυθμικά γίνεται κόλαση

 

Έχω δοκιμάσει όλους σχεδόν τους τρόπους σύνδεσης και πάλι τζίφος.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι ο ήχος ή θα γίνεται ένα απαράδεκτο τζιτζίκι ή θα έχω υπερβολικό θόρυβο ή θα βγαίνει ένας πολύ throaty (= μουντός θα έλεγα και βρώμικος)  

 

Από εξοπλισμό επειδή με ενδιαφέρει η ηχογράφηση m-audio firewire 410 και Cubase 5.

Κιθάρες διάφορες με μαγνήτες κατά βάση EMG 81 στη γέφυρα ή Bill Lawrence 500 XL

 

όποιος γνωρίζει κάτι ας πει καμιά συμβουλή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ και καιρό παλεύω να βγάλω κάτι αξιοπρεπές σε High gain από το Pod και αποτυγχάνω συνεχώς. Στους lead ήχους κάπως παλεύεται η κατάσταση. Στα ρυθμικά γίνεται κόλαση

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι ο ήχος ή θα γίνεται ένα απαράδεκτο τζιτζίκι ή θα έχω υπερβολικό θόρυβο ή θα βγαίνει ένας πολύ throaty (= μουντός θα έλεγα και βρώμικος)  

 

Τώρα θα σε στενοχωρήσω,αλλά μάλλον τόσο μπορεί το μηχάνημα και τόσο κάνει...Είχα δοκιμάσει παλαιότερα ένα POD και ήταν απογοήτευση...Επίσης,πρόσφατα αγόρασα μία tonelab ST (πολύ φτηνότερη από το δικό σου) από την οποία προσπαθώ να "βγάλω" έναν αξιοπρεπή high gain ήχο και τα τζιτζίκια δεν λένε να σκάσουν... ;D

 

Μετά όταν "το γυρνάω" στο JMP1 η διαφορά είναι χαοτική...(Σαν μέτρο ακραίας σύγκρισης το αναφέρω,όχι σαν δίκαια σύγκριση.)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λες σε τι ηχεια ακους το μηχανημα . εγω εχω το hd500 και ηχεια τα bx8 d2 της m audio και μια χαρα ηχο βγαζει και σε lead και σε ρυθμικα και με έτοιμα presets χωρις να τα έχω tweekαρει ιδιαιτερα .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα σε στενοχωρήσω,αλλά μάλλον τόσο μπορεί το μηχάνημα και τόσο κάνει...Είχα δοκιμάσει παλαιότερα ένα POD και ήταν απογοήτευση...Επίσης,πρόσφατα αγόρασα μία tonelab ST (πολύ φτηνότερη από το δικό σου) από την οποία προσπαθώ να "βγάλω" έναν αξιοπρεπή high gain ήχο και τα τζιτζίκια δεν λένε να σκάσουν... ;D

 

Μετά όταν "το γυρνάω" στο JMP1 η διαφορά είναι χαοτική...(Σαν μέτρο ακραίας σύγκρισης το αναφέρω,όχι σαν δίκαια σύγκριση.)

 

Αρνούμαι να το πιστέψω αυτό  :)

Έχω ακούσει ωραία πράγματα από POD γενικά. Απλά εγώ δεν μπορώ να το ρυθμίσω μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λες σε τι ηχεια ακους το μηχανημα . εγω εχω το hd500 και ηχεια τα bx8 d2 της m audio και μια χαρα ηχο βγαζει και σε lead και σε ρυθμικα και με έτοιμα presets χωρις να τα έχω tweekαρει ιδιαιτερα .

 

Από ηχεία ακούω από διάφορα από κλασσικά υπολογιστή creative 5.1 μέχρι

Ακουστικά AKG k272

και monitor Alesis MK2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρνούμαι να το πιστέψω αυτό  :)

Έχω ακούσει ωραία πράγματα από POD γενικά. Απλά εγώ δεν μπορώ να το ρυθμίσω μάλλον. 

 

Ψαξτο και αλλο μην απογοητευεσαι...αν μη τι αλλο το pod αν ειναι πολυ καλο σε κατι ειναι για high gain καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξτο και αλλο μην απογοητευεσαι...αν μη τι αλλο το pod αν ειναι πολυ καλο σε κατι ειναι για high gain καταστασεις.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν είναι θέμα τόσο απογοήτευσης όσο τσαντίλας περισσότερο.

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το HD500, μην ακους! Έχω και την ΧΤ live.

Για να ξεκινήσεις, σκέψου ένα χαρακτηριστικό κομμάτι που έχει περίπου τον ήχο που ψάχνεις, πήγαινε στο custom tone και κατέβασέ τον, και μετά κάνεις τις μικρορυθμίσεις σου ακριβώς στα μέτρα σου.

Εγώ μάλιστα το κάνω από το Line6 ΗD500edit, πολύ γρήγορα, αποτελεσματικά χρησιμοποιώντας το graphical interface του προγράμματος, το περνάω στην πεταλιέρα και έτοιμος.

Έτσι φτιάχνω ολόκληρα "playlists" από ήχους ανάλογα με το κάθε live.

Αυτά,

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το HD500, μην ακους! Έχω και την ΧΤ live.

Για να ξεκινήσεις, σκέψου ένα χαρακτηριστικό κομμάτι που έχει περίπου τον ήχο που ψάχνεις, πήγαινε στο custom tone και κατέβασέ τον, και μετά κάνεις τις μικρορυθμίσεις σου ακριβώς στα μέτρα σου.

Εγώ μάλιστα το κάνω από το Line6 ΗD500edit, πολύ γρήγορα, αποτελεσματικά χρησιμοποιώντας το graphical interface του προγράμματος, το περνάω στην πεταλιέρα και έτοιμος.

Έτσι φτιάχνω ολόκληρα "playlists" από ήχους ανάλογα με το κάθε live.

Αυτά,

Γιάννης

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το έχω δοκιμάσει αυτό που λες.

Γενικά δεν έχω πρόβλημα χειρισμού του μηχανήματος με τα pod έχω φάει τα νιάτα μου.  Ψάχνω πιο πολύ για κάποιο tip όσων αφορά την ρύθμιση ενός high gain ήχου.

Ίσως κάποια συμβουλή του EQ ή των μικροφώνων.

 

 

Παρεμπιπτόντως πως ηχογραφείτε όσοι έχετε το HD 500?

Μέσω USB το δουλεύει κανείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα σε στενοχωρήσω,αλλά μάλλον τόσο μπορεί το μηχάνημα και τόσο κάνει...

 

"Μάλλον".... ε;  ;)

 

Είχα δοκιμάσει παλαιότερα ένα POD και ήταν απογοήτευση...

 

Κι'εγώ είχα οδηγήσει μικρός μια Corolla του 70κάτι... τι μαλακία αυτοκίνητο ρε πστ μου!! Δεν ντρέπονται οι Γιαπωνέζοι να βγάζουν τέτοιους κουβάδες; Δεν αμφιβάλλω ότι και οι σημερινές Corolla τα ίδια σκτ θα είναι.  ::)

 

Μετά όταν "το γυρνάω" στο JMP1 η διαφορά είναι χαοτική...(Σαν μέτρο ακραίας σύγκρισης το αναφέρω,όχι σαν δίκαια σύγκριση.)

 

Ναι, μιλάμε τώρα για τον ΑΠΟΛΥΤΟ προενισχυτή.  8)

 

Ειλικρινά συγγνώμη που γίνομαι επιθετικός, αλλά το post σου μου θυμίζει αυτά κάποιων καμμένων στο Harmony Central. Όχι μόνο δε βοηθάς, όχι μόνο είσαι εκτός θέματος, αλλά δεν βάζεις καν ένα μαμημένο "IMHO" έτσι για το φαίνεσθαι.

 

ΟΤ:

 

Πρώτον, κατέβασε το τελευταίο firmware, γιατί οι βελτιώσεις μπορεί να σε βοηθήσουν.

 

Δεύτερον, μπες στο forum της Line6, οι περισσότεροι εκεί μεταλάδες σαν εσένα είναι, οπότε σίγουρα θα βρεις να σε βοηθήσουν, με κάποιες έτοιμες συνταγές ή presets. Για να καταλάβεις, ένας τύπος έχει γράψει ολόκληρη μελέτη για διάφορες ρυθμίσεις, με έμφαση στους high gain ήχους, σε pdf. Κάποια στιγμή το είχα δει, αλλά εύκολα μπορείς να το ψάξεις.

 

Τρίτον, ελπίζω να εννοείς μόνο τον ήχο και ΟΧΙ την αίσθηση, γιατί την τελευταία θα την πάρεις μόνο αν χρησιμοποιήσεις κάτι παραπάνω από ακουστικά και home studio monitors.

 

Σε γενικές γραμμές: φτιάξε έναν ήχο ΜΟΝΟ με ενισχυτή/καμπίνα, κανένα εφφέ. Μόλις το "φέρεις" λίγο, βάλε ένα EQ (καλύτερα PEQ) στην αλυσίδα, στο τέλος, και πειραματίσου.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου