Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να βγάλω έναν αξιοπρεπή high gain ήχο(POD HD500)


sofison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανες update το firmware στο τελευταίο ή έχεις ακόμα το αρχικό; Γιατί έχει αλλάξει πολύ ο ήχος σε κάποιους ενισχυτές.

 

Eπίσης ψάξε και εδώ http://line6.com/customtone/browse/podhd500/ μπας και βρεις τίποτε καλό έτοιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Μάλλον".... ε;  ;)

 

Κι'εγώ είχα οδηγήσει μικρός μια Corolla του 70κάτι... τι μαλακία αυτοκίνητο ρε πστ μου!! Δεν ντρέπονται οι Γιαπωνέζοι να βγάζουν τέτοιους κουβάδες; Δεν αμφιβάλλω ότι και οι σημερινές Corolla τα ίδια σκτ θα είναι.  ::)

 

Ναι, μιλάμε τώρα για τον ΑΠΟΛΥΤΟ προενισχυτή.  8)

 

Ειλικρινά συγγνώμη που γίνομαι επιθετικός, αλλά το post σου μου θυμίζει αυτά κάποιων καμμένων στο Harmony Central. Όχι μόνο δε βοηθάς, όχι μόνο είσαι εκτός θέματος, αλλά δεν βάζεις καν ένα μαμημένο "IMHO" έτσι για το φαίνεσθαι.

 

ΟΤ:

 

Πρώτον, κατέβασε το τελευταίο firmware, γιατί οι βελτιώσεις μπορεί να σε βοηθήσουν.

 

Δεύτερον, μπες στο forum της Line6, οι περισσότεροι εκεί μεταλάδες σαν εσένα είναι, οπότε σίγουρα θα βρεις να σε βοηθήσουν, με κάποιες έτοιμες συνταγές ή presets. Για να καταλάβεις, ένας τύπος έχει γράψει ολόκληρη μελέτη για διάφορες ρυθμίσεις, με έμφαση στους high gain ήχους, σε pdf. Κάποια στιγμή το είχα δει, αλλά εύκολα μπορείς να το ψάξεις.

 

Τρίτον, ελπίζω να εννοείς μόνο τον ήχο και ΟΧΙ την αίσθηση, γιατί την τελευταία θα την πάρεις μόνο αν χρησιμοποιήσεις κάτι παραπάνω από ακουστικά και home studio monitors.

 

Σε γενικές γραμμές: φτιάξε έναν ήχο ΜΟΝΟ με ενισχυτή/καμπίνα, κανένα εφφέ. Μόλις το "φέρεις" λίγο, βάλε ένα EQ (καλύτερα PEQ) στην αλυσίδα, στο τέλος, και πειραματίσου.

 

 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία θα το ψάξω. Το firmware το έχω κατεβάσει και εννοείται ότι μιλάω για τον ήχο μακάρι να μπορούσα να τα έσκαγα για έναν σωστό ενισχυτή.  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία θα το ψάξω. Το firmware το έχω κατεβάσει και εννοείται ότι μιλάω για τον ήχο μακάρι να μπορούσα να τα έσκαγα για έναν σωστό ενισχυτή.  

 

Κοίτα, δεν είμαι οπαδός του HD, το δοκίμασα και δεν μου έκανε όσο θα ήθελα. Αλλά όσον αφορά ΚΑΙ την αίσθηση που μπορείς να πάρεις, δοκίμασε κάποια στιγμή, σε προβάδικο για παράδειγμα, στο return ενός καλού λαμπάτου (και καλή καμπίνα εννοείται), ή με έναν τελικό (και καλή καμπίνα εννοείται), και απενεργοποιημένες βέβαια καμπίνες και δε νομίζω να σου λείψουν πάρα πολλά από έναν "σωστό ενισχυτή". Τουλάχιστον όχι στα αντίστοιχα (ή στα... διπλάσια) λεφτά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχω ιδεα απο τι εστι ποννντ...ξερω παρα πολυ καλα οτι οταν ειχα ορεξεις για ηχογραφησεις και αλλους ερωτες...ΠΑΝΤΑ το εκανα μεσω της SP/DIF...ο ηχος ηταν απλα ονειρεμένος... εξωπραγματικός... απερίγραπτος...

 

try it...εκτος και αν το κανεις ηδη...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μάλλον".... ε;  ;)

 

Ναι,μάλλον.Μιλάω μόνο για ότι έχω δοκιμάσει και δεν νομίζω οτί ημουν απόλυτος πουθενά... ;)

 

Ναι, μιλάμε τώρα για τον ΑΠΟΛΥΤΟ προενισχυτή.  8)

 

Ναι,μιλάμε για τον απόλυτο προενισχυτή για τα είδη που μου αρέσουν και για τη σχετική ευελιξία του.Και έχω/είχα πολλά μηχανήματα,ώστε να έχω βγάλει αρκετά ασφαλή συμπεράσματα.  8)

 

Ειλικρινά συγγνώμη που γίνομαι επιθετικός, αλλά το post σου μου θυμίζει αυτά κάποιων καμμένων στο Harmony Central. Όχι μόνο δε βοηθάς, όχι μόνο είσαι εκτός θέματος, αλλά δεν βάζεις καν ένα μαμημένο "IMHO" έτσι για το φαίνεσθαι.

 

Μην στενοχωριέσαι,δεν με αγγίζουν και το βράδυ θα κοιμηθώ ήσυχος... ;D Εξαρχής,είπα στο παλικάρι οτί δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο POD,αλλά ένα παλαιότερο από το οποίο δεν ενθουσιάστηκα και συγχρόνως με αφορμή το thread του και ενώ προσπαθώ να βγαλω έναν (high gain) ήχο της προκοπής με την ταπεινή tonelab ST,τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά.(προς το παρόν τουλάχιστον...)

100% εντός θέματος φυσικά και δεν ήμουν (μόνο όσοι έχουν το HD500 θα είναι),αλλά όταν μίλησε για "τζιτζίκια" κάτι μου θύμισε,εξού και το post μου...;)

 

Εξάλλου,είναι γνωστό τοις πάσι,οτί είσαι της "ψηφιακής σχολής" και κάθε φορά υπερασπίζεσαι μέχρι τελικής πτώσεως οτιδήποτε έχει "0-1" στο DNA του,ενίοτε ειρωνευόμενος και κάποιους που δεν λένε "yes sir" σε ότι λες... ;)

 

Ειλικρινά,είμαι περίεργος -πάντως- να δοκιμάσω αυτό το AXE FX που όλοι λένε οτί είναι κορυφαίο.

 

Αρκετά,ας μην μαμήσουμε το συγκεκριμένο thread.Over and out.

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου,είναι γνωστό τοις πάσι,οτί είσαι της "ψηφιακής σχολής" και κάθε φορά υπερασπίζεσαι μέχρι τελικής πτώσεως οτιδήποτε έχει "0-1" στο DNA του,ενίοτε ειρωνευόμενος και κάποιους που δεν λένε "yes sir" σε ότι λες... ;)

 

Καταρχάς ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να διανοηθείς πόσο λάθος κάνεις με την πρώτη υπόθεσή σου. Αλλά ούτε εγώ θα χάσω τον ύπνο μου.

 

Καταδεύτερον, επειδή έχει καταντήσει αστείο, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ, αν νομίζεις ότι σε ειρωνεύομαι, ή ότι αποζητώ δάφνες αυθεντίας, χωρίς να τεκμηριώνω κατά το δυνατόν ό,τι γράφω, ΠΑΤΑ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ "ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ" να τελειώνουμε. Αλλιώς σταμάτα να μου τα ζαλίζεις.

 

(το παραπάνω ισχύει και για όσους άλλους έχουν παρόμοιες ανησυχίες).

 

Ευχαριστώ και καλόν ύπνο.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μιλάμε τώρα για τον ΑΠΟΛΥΤΟ προενισχυτή.  8)

Υπερβολικό το σχόλιο. Υπάρχουν και κάτι Mesa, όνειρο! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ηχογραφέις με τις καμπινες του 500 απενεργοποιημένες και να φορτώνεις στο Cubase καποιο Impulse Loader. Τα αποτελέσματα θα είναι δραματικά καλύτερα.

 

Τσέκαρε στο παρακάτω βίντεο τον ήχο στην αρχή με impulse και μετα με cab από το POD .

 

Σίγουρα πάντως με λίγο ψάξιμο θα τη βρείς την άκρη , το HD500 έχει τρελλές δυνατότητες και σίγουρα θα καταφέρεις να βρεις ήχους που να σε ικανοποιούν.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μικρή εμπειρία μου με τέτοια μηχανήματα, οι ρυθμίσεις του EQ της πεταλιέρας σε συνδιασμό με μια ''ταιριαστή'' προσομοίωση καμπίνας, ''ζωντανεύουν'' εντελώς το μηχάνημα και εξαλείφουν τα όποια τζιτζίκια (στο μέτρο του δυνατού).

 

Πάντως ο φίλος μου ο Infernalgr είχε φτιάξει Malmsteen ήχο (που προσωπικά τον θεωρώ high-gain) μέσω του POD  και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό (βέβαια έχει και Mac.. ;D ).

 

Οπότε θα σου πρότεινα αυτό που ειπωθηκε ήδη, δηλαδή no worries, ψάξιμο σε αντίστοιχα forum, στο site της εταιρίας κ.α. και όλο και κάποιο pdf με ''χρυσές'' πληροφορίες θα βρεις...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Site της Line6, αναμεσα σε πολυ σαβουρα, μπορεις να βρεις μερικα καλα ηχακια φτιαγμενα απο αλλους χρηστες.

 

Βεβαια αν μπαινεις στην διαδικασια να συγκρινεις το pod με τον ηχο του petrucci στον τελευτεο δισκο των Dream Theater, θα σου πω... να μην το κανεις :)

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου