Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να βγάλω έναν αξιοπρεπή high gain ήχο(POD HD500)


sofison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Ειδικά αυτό για το Impulse Loader δεν είχα ιδέα αλλά θα το ψάξω λίγο.

 

Δεν προσπαθώ να συγκρίνω με κανενός κιθαρίστα τον ήχο γενικά. Ξέρω ότι αυτό είναι άσκοπο και δεν με ενδιαφέρει κιόλας κάτι τέτοιο.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου σαν χρονιος χρηστης προιοντων της λαην 6 θα σου πω οτι η καλυτερη λυση ειναι να κατεβασεις ετοιμους ηχους που εχουν φτιαξει αλλοι απτο το σαητ. 

δεν ειναι μονο οτι θα εχεις καποιον ηχο, αλλα οτι θα δεις πως τον εφτιαξε ο αλλος.

Δυστυχως θελει ψαξιμο το θεμα και ειναι χρονοβορο. και εχοντας εναν ηχο σαν βαση αρχιζεις και πειραματιζεσαι.

 

Απο την αλλη αυτα τα μηχανηματα αλλαζουν παρα πολυ συμπεριφορα αναλογα αν παιζεις σε ενισχυτη, απλα ηχεια, ΡΑ ή μονιτορ.

 

Νομιζω οτι δεν μπορουμε να σου πουμε τιποτα για την περιπτωση σου!  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Ψάχνοντας έπεσα σ'αυτό το θέμα και επειδή αντιμετώπισα και εγώ αυτό το πρόβλημα (τα presets είναι χάλια και το pod είναι όντως λίγο tricky για καλό high gain) βρήκα αυτό

http://www.foobazaar.com/podhd/toneGuide/

και η ανάλυση που κάνει πραγματικά με βοήθησε στο να φτιάξω πραγματικά καλούς high gain ήχους. Ο τύπος παίζει πολύ με pre-EQ, dual cabs, cabs και mics, gain staging στην αλυσίδα και λίγο gain στα επιμέρους στάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ανεβάζεις ένα δείγμα του καλύτερου ήχου από αυτούς που έχεις βρεί να σου πούμε πάνω σε αυτόν τι ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις;

 

Θα βοηθούσε σίγουρα πολύ γιατί ακόμα και η αίσθηση του τζιτζικιού είναι υποκειμενική. Έπαιζα με έναν κιθαρίστα ο οποίος υπερηφανευόταν για τον ήχο που είχε βρεί στο podxt αλλά όταν τον άκουσα αισθανόμουν σαν να είμαι στο camping με 45 βαθμούς κελσίου που σκάει ο τζίτζικας. ;D

 

Χωρίς πλάκα. Στείλε sample ηχογραφημένο και θα σου πω.

 

Καταρχήν, ηχογραφείς και ακούς mono ή stereo;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου