Προς το περιεχόμενο

Απορίες για MacBook...


LPF~freQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello Guys!


  • Λοιπόν, ας θέσω, τα ερωτήματα που με απασχολούν μήπως και οι ποιο γνώστες έχουν ιδέα...


  • Ειμαι σε ''φάση'' αγοράς ενός MacBook...


  • 1.Οι MacBook έχουν 1 θύρα FireWire. Υπάρχει τρόπος επέκτασης των Θυρών; Αν ναι, πρακτικά
    θα υπάρχει μείωση της απόδοσης της θύρας;


  • 2.Από τι κατάλαβα μπορώ να χρησιμοποιήσω μια εξωτερική οθόνη... μπορώ όμως να χρησιμοποιήσω
    την οθόνη του Laptop και την εξωτερική σαν μια;;; Ok, είναι κάπως υπερβολικό! Just asking...

 

Thanks!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν, καλώς ήρθες στο Noiz! :)

Πάμε και στις απορίες σου τώρα...

1.Οι MacBook έχουν 1 θύρα FireWire. Υπάρχει τρόπος επέκτασης των Θυρών; Αν ναι' date=' πρακτικά

θα υπάρχει μείωση της απόδοσης της θύρας;[/quote']

Όχι, δεν μπορείς να τις επεκτείνεις. Αν έπαιρνες ένα laptop που είχε υποδοχή για κάρτες PCMCIA θα μπορούσες να πάρεις μια κάρτα σαν αυτή και να είχες κι άλλες θύρες. Δυστυχώς το μηλαράκι που θέλεις δεν έχει τέτοια υποδοχή...

2.Από τι κατάλαβα μπορώ να χρησιμοποιήσω μια εξωτερική οθόνη... μπορώ όμως να χρησιμοποιήσω

την οθόνη του Laptop και την εξωτερική σαν μια;;; Ok' date=' είναι κάπως υπερβολικό! Just asking...[/quote']

Αυτό που περιγράφεις το κάνουν όλα τα φορητά εδώ και 3 χρόνια. Απλά επιλέγεις μεταξύ 3 modes λειτουργίας της εξωτερικής οθόνης. Να δείχνει ό,τι δείχνει και η οθόνη του φορητού, να παίζει μόνο η εξωτερική χωρίς την οθόνη του φορητού, και να λειτουργεί σαν επέκταση. Επιλέγεις το τρίτο και καθάρισες!

 

Πολύ ωραίο μηχάνημα το MacBook πάντως! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξτε μια ματιά εδώ :

 

http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=macs_cant

Λίγο σκληρό απέναντι στους Macάδες αλλά... είχε πολύ γέλιο!!! :lol: :lol: :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ρίξτε μια ματιά εδώ :

 

http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=macs_cant

 

Καταπληκτικό. Αν και χρησιμοποιώ MAC εδώ και 2 χρόνια' date=' πραγματικά καταντάει ενοχλητικός ο φανατισμός με τον οποίο ορισμένοι χρήστες τα διαφημίζουν.

Το MAC μου έχει κολλήσει 1 φορά σε 2 χρόνια. Περίπου με τον ίδιο ρυθμό που μου κολάνε και τα PC. (Τα χρησιμοποιώ παράλληλα) Τα προγράμματα της Apple (itunes, iphoto, iDVD) νομίζω μπορούν να ονομαστούν συνολικά i - sihtir.

 

To garageband επίσης. Απλά είμαι άσχετος από ηχογραφήσεις και παίζω με αυτό. Για παράδειγμα έχεις 6-7 tracks τα έχεις μιξάρει, έχεις βάλει τα όποια effects θέλεις και ξέρετε ποιες είναι οι επιλογές?

Save, save as, (στο native format) και

export to iTunes. Αν διαλέξεις αυτό, ανοίγει το itunes και στο library βρίσκεις το mixdown του project που έχεις στο garageband. Το σβήνεις από το library και κρατάς το .aiff αρχείο.

ΔΕΝ μπορείς να επιλέξεις ούτε το bit rate /depth ούτε πως θα γίνει το dithering ούτε τίποτα. Δεν είναι [b']απλά γελοίο[/b] να μην ξέρεις πόσα ksamples/sec είναι το mixdown?

Είπαμε, είμαι άσχετος αλλά όχι και κρετίνος. Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι με την υπερ-απλότητα που προωθεί η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι συσκευές firewire έχουν 2 θύρες και όχι 1(κάτι σαν in-through σκέψου τες). Ο λόγος είναι ότι μπορείς να συνδέσεις σε σειρά πολλές από αυτές (καμια εικοσαριά, δε θυμάμαι ακριβώς). Έτσι λοιπόν μπορείς να κάνεις σε πολλές περιπτώσεις τη δουλειά σου με τη μία θύρα του macbook.

 

Όσο για την οθόνη το macbook έχει φτωχή κάρτα γραφικών, που μάλλον με το ζόρι καλύπτει μία οθόνη (πάντα ανάλογα με τις εφαρμογές που τρέχεις φυσικά). Πιστεύω ότι θα περνάει πολύ δύσκολες ώρες με extended desktop.

Αν δε χρειάζεσαι οπωσδήποτε φορητό, στα ίδια σχεδόν λεφτά παίρνεις έναν iMac που είναι πολύ καλύτερο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρήκα!


  • Thanks Alchemist & vas_spir!


  • Βασικά έχω PC το οποίο δεν θέλω-μπορώ να καταργήσω. Οπότε το να πάρω ένα iMac θα είναι ένα πρόβλημα...χωροταξιακό κυρίως! Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της Apple που προσφέρει πακέτο οθόνη-κεντρική μονάδα. Εντάξει, υπάρχουν οι MacPro αλλά παίζουν σε άλλη κατηγορία τιμής. Αν ήμουν σίγουρος ότι θα ''κολλήσω'' θα έκανα την επένδυση αυτή...


  • Vas_spir λες να μην σηκώνει τις δύο οθόνες ε? Δεν έχω τρελές απαιτήσεις αλλά να μην βλέπω και μουτζούρα!


  • PS:Ο maddox, όντως, έχει πολύ γέλιο!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουτζούρα δεν πιστεύω ότι θα έχεις.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από macbook, όμως ενδιαφερόμουν κι εγώ, κι έτσι το έψαξα αρκετά. Τα χαρακτηριστικά του δείχνουν ότι δεν θα σηκώνει και πολλά.

 

Αυτό που όμως λένε πολλοί είναι ότι τα προβλήματα έχουν να κάνουν με 3D, και ότι για τις υπόλοιπες εφαρμογές, η διαφορά με τα μοντέλα που έχουν πραγματική και όχι onboard κάρτα γραφικών(γιατί για τέτοια πρόκειται) είναι αμελητέες.

 

Από την άλλη αν έχεις χρησιμοποιήσει κάποιον υπολογιστή με onboard και κάποιον παρόμοιο με κανονική κάρτα, βλέπεις διαφορά.

 

Δε σε βοήθησα ιδιαίτερα μάλλον.

 

Περίμενε λίγο, προφανώς θα υπάρχει κόσμος με macbook στο forum, να μας πει την εμπειρία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...


 
1.Οι MacBook έχουν 1 θύρα FireWire. Υπάρχει τρόπος επέκτασης των Θυρών; Αν ναι, πρακτικά
θα υπάρχει μείωση της απόδοσης της θύρας;

 

 

Φυσικά και μπορείς , θα χρειαστείς ένα firewire hub που είναι παρόμοιο με τα usb hubs . Θεωρητικά υπάρχει θέμα απόδοσης της θύρας αν συνδέσεις πολλές ενεργοβόρες συσκευές. Όπως και με την USB θύρα , ή Firewire θύρα δεν είναι μόνο μέσο επικοινωνίας της εξωτερικής συσκευής με τον υπολογιστή αλλά και μέθοδο τροφοδοσίας . Αν υπερβείς τις ικανότητες της τότε δεν θα μπορεί να τροφοδοτεί όλες τις συσκευές και κατά συνέπεια δεν θα τις "βλέπει". Βέβαια τα περισσότερα hubs έρχονται με δικιά τους τροφοδοσία που κατά ένα ποσοστό μειώνει το πρόβλημα , καλά είναι όμως να μην το παρακάνεις.  

 

αυτό εδώ φένεται να δουλεύει μια χαρά για macbook , δες τα reviews.

 

http://www.amazon.com/Belkin-FireWire-6-Port-Hub-F5U526-APL/dp/B0006BHCEK/ref=pd_cp_e_1?pf_rd_p=413863501&pf_rd_s=center-41&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B0009VU7BW&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=06PCB1B4YVKZG66DMZ9H

 

Εννοείται ότι δεν θα έχεις πρόβλημα στην δεύτερη ερώτηση σου.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου