Προς το περιεχόμενο

Απορίες για MacBook...


LPF~freQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δουλεύω με το νέο MacBook το μικρό εδώ και 3 μήνες. Το έκανα μια χοντρή αναβάθμιση (ας είναι καλά τα παιδιά στο www.milaraki.com) με 4GB RAM και δισκο 320GB (7200 στροφές). Το έχω συνδέσει σε μία philips 24'' και ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ. Δεν έχω firewire αλλά έχω USB κάρτα ήχου (M-audio SONO 61). Είμαι έτοιμος να αγοράσω το Logic Studio (σε καταπληκτική τιμή από Αγγλία), και τέρμα τα προβλήματα! Μετά από πολλά χρόνια στα PC, επιτέλους, ηρεμία. Όλα αυτά βγαίνουν όσο ένα μεγάλο iMac αλλά ήθελα το μηχάνημα να το βγάζω και έξω για live. Τα έχω όλα σε ένα και έχω σωθεί.

 

Ο κάθε ένας από μας ανάλογα με τις απαιτήσεις του και τα γούστα του επιλέγει ότι το βολεύει. Το θέμα είναι να φτιάχνουμε μουσική και να μην ασχολούμαστε με Mac-PC Wars, Hardware hacks, και όλα τα υπόλοιπα που έχουμε στο κεφάλι μας. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην επιλογή σου και καλές συνθέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Hello Guys!


  • Λοιπόν, ας θέσω, τα ερωτήματα που με απασχολούν μήπως και οι ποιο γνώστες έχουν ιδέα...


  • Ειμαι σε ''φάση'' αγοράς ενός MacBook...


  •  1.Οι MacBook έχουν 1 θύρα FireWire. Υπάρχει τρόπος επέκτασης των Θυρών; Αν ναι, πρακτικά
     θα υπάρχει μείωση της απόδοσης της θύρας;


  •  2.Από τι κατάλαβα μπορώ να χρησιμοποιήσω μια εξωτερική οθόνη... μπορώ όμως να χρησιμοποιήσω
     την οθόνη του Laptop και την εξωτερική σαν μια;;; Ok, είναι κάπως υπερβολικό! Just asking...

 

Thanks!

 

1) Ναι μπορεις εαν το υποστηριζει η συσκευη που εχεις συνδεδεμενη στην firewire θυρα.. πολλες συσκευες χρησημοποιουν την daisy chain λογικη (η μια συσκευη δλδ πανω στην αλλη)

 

2) Ναι μπορεις να χρησημοποιεις και τις 2 οθονες αρκει να εχεις τον καταλληλο ανταπτορα που πουλαει η apple.. κοστιζει γυρω στις 18 λιρες (αγγλιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι μπορεις εαν το υποστηριζει η συσκευη που εχεις συνδεδεμενη στην firewire θυρα.. πολλες συσκευες χρησημοποιουν την daisy chain λογικη (η μια συσκευη δλδ πανω στην αλλη)

 

Δεν "παίζουν" όλες οι κάρτες το ίδιο "καλά" όταν συνδέονται σε hub η εν σειρά (daisychain). Γενικά, όταν παίζουν πολλά δεδομένα στο δίαυλο που έχεις την κάρτα ήχου

πολλές φορές η κάρτα "φρικάρει" (ιδίως όταν τρέχεις 24bit 48kHz). Θα πρέπει να ψάξεις λίγο παραπάνω για κάρτες που παρουσιάζουν τέτοια συμπτώματα σ' αυτό το σενάριο χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε LPF...Έχω να σου προτείνω κάτι...Ξοδεύοντας αρκετό χρόνο τώρα τελευταία αναλύωντας τα MAC σε σχέση με τα PC έχω καταλάβει πως είναι ένα απίστευτο υπολογιστικό σύστημα...Τα προγράμματα τους είναι πολύ αξιόπιστα (πληροφορίες απο γνωστούς που χρησιμοποιούν MAC...) και θεωρείται το πιό σταθερό λειτουργικό...Εάν δεν θέλεις να αποχωριστείς τα Windows μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις το BootCamp(πωλείται ξεχωριστά) και να έχεις και MAC και Windows sto Laptop...Tα MacBook δεν έχουν θύρα Firewire...έχουν 2 usb...Από κεί και πέρα περνάμε σε μια διαφορετική κατηγορία:στα Pro...(MacBook Pro)Είναι βέβαια πιο ακριβά απο τα κανονικά μακ αλλά η διαφορά τους ειναι αρκετά αισθητή!Μεγαλύτερη Οθόνη(15,4 - 17 ίντσες),θύρα Firewire(Mία),Γρηγορότεροι επεξεργαστές,Μνήμες και ούτω καθ'εξής...Κυμαίνονται απο 1600 έως και τα 3500 ευρώ αλλά πίστεψέ με αξίζουν τα λεφτά τους...Εφόσον θέλεις Firewire Θύρα θα πάς αναγκαστικά στα Pro...Ψάχτο κι εσύ λιγάκι και σίγουρα θα βρείς και άλλες πολύ πιο βοηθητικές πληροφορίες απο τις δικές μου...Ελπίζω να σε βοήθησα....Φιλικά...:D

Ή ταν, ή δεν ήταν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε LPF...Tα MacBook δεν έχουν θύρα Firewire...έχουν 2 usb...Από κεί και πέρα περνάμε σε μια διαφορετική κατηγορία:στα Pro...(MacBook Pro)Είναι βέβαια πιο ακριβά απο τα κανονικά μακ αλλά η διαφορά τους ειναι αρκετά αισθητή!Μεγαλύτερη Οθόνη(15,4 - 17 ίντσες),θύρα Firewire(Mία)

Χμμμ... Βασικά αυτό ισχύει μόνο για τα πολύ τελευταία MacBook. Τα aluminium.Όμως μπορείς να βρείς άνετα από την προηγούμενη "γενιά" που έχουν firewire... ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μετά από δυόμιση χρόνια λέτε ακόμη να ψάχνει για macbook?

 

Προσέχετε λίγο που και τι απαντάτε

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μετά από δυόμιση χρόνια λέτε ακόμη να ψάχνει για macbook?

 

Προσέχετε λίγο που και τι απαντάτε

 

E τουλαχιστον αν καποιος βρεθει με τις ιδιες αποριες θα παρει μια απαντηση... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα μπορείς με το Macbook να κάνεις ό,τι δουλειά θες, ακόμα και τα προηγούμενα (λευκά/μαύρα, όχι το αλουμινένιο), αρκεί να έχει αρκετή μνήμη (2 και πάνω γίγα). Αν ψάξεις θα βρεις και μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές (δες π.χ. στο helmug)

 

Τα Usb audio interfaces είναι πάρα πολύ καλά πλέον και θα σε καλύψουν πλήρως.

Όσο για software, το Garageband είναι εντελώς απλοϊκό αλλά κάποια βασικά πράγματα κάνει. Τώρα αν θες να την ψάξεις για dithering/sample rate κλπ πέραν του 44100/16, πάρε το Logic Express.

 

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου