Προς το περιεχόμενο

Lace Sensor μαγνήτες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια Stratocaster Deluxe Plus(USA) με sensor μαγνήτες.Προτείνετε αλλαγή μαγνήτη για περισσότερο "γκάζι" και αν ναι ποιον,ή την αγορά μιας καινούργιας σχετικά φτηνής κιθάρας (για την X-cort καποια γνώμη?) με τους κατάλληλους active μαγνήτες;;

Superstarz band!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nomizw h kithara pou exeis einai mia kalh bash kai an thes perissotero "gkazi" mporeis na psaxeis to thema magnhtes para agora neas kitharas. Mia kalh lush se passive single coil me gkazi einai o seymour duncan hot rails. Epeidh aneferes kai gia active systhma des kai apo EMG to David Gilmour set me treis monophniakous SA, EXG expander kai SPC midrange boost pou dinei polu megalh euelixia......upopsin to teleutaio einai polu akribo.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζονται αλλαγή η μαγνήτες σου , ψάξε και βρες το γκάζι στον ενισχυτή και τα πετάλια σου.. :wink:

ετσι τουλάχιστον γινόταν για πολλά χρόνια...

τώρα αν θες μέταλλο και καλά...ενας διπλός Bridge (hot rails,duckbucker κτλ) θα την κάνει τη δουλειά του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ποιούς lace sensor έχεις;Τους gold,silver ή red;Απ'όσο θυμάμαι ο red είναι και ο ποιό hot.Πάντως το γκάζι θα το βρείς σε ενισχυτή(hi gain κατα προτίμηση) πχ ENGL screamer ή thunder(τον άκουσα και είχε πολυ καλό γκάζι,πιο καλά μου άρεσε απ΄τον screamer).Αλλό βέβαια το ηχόχρωμα του full humbucker αλλά και με έναν hot rails ή αλλό θα έχεις πιο hot μαγνήτη.

Γνώμη μου πήγαινε άκουσε καλούς λαμπάτους ενισχυτές και δες πως τα πάει η κιθάρα σου στο γκάζι πρίν αλλάξεις μαγνήτη-ες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω έναν Rivera fifty five twelve καθώς και την Vox Tonelab SE...να κοιτάξω κάτι άλλο απο εξοπλισμό? Ένας passive μαγνήτης μπορεί να δώσει τοσο "μεταλλικό" και μοντέρνο ήχο όσο ένας active?Εγώ παλι βγάζω πιο vintage blues-"αλήτικο" ήχο...Mporw me thn kithara mou na petyxw σύγχρονο "alternative" hxo?Αν βάλω δηλαδή τον hot rail τι διαφορές θα υπάρχουν ηχητικά με μια κιθάρα εξοπλισμένη με EMG-81?

Superstarz band!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτής σου είναι super το ίδιο και η πεταλιέρα σου όμως για βαρύ ,μεταλλικό ήχο θα χρειαστείς κατι με περισσότερο gain (ίσως κάποια settings boogie απο την Tonelab?).

και βέβαια μη ξεχνας ότι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο στον κτηνώδη ηχο του modern metal παίζουν οι ΚΑΜΠΙΝΕΣ (δεν παίζουν με open back combos) ,οι βαριές χορδές και το detuning.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου