Προς το περιεχόμενο

Όσοι μουσικοί προσέλθετε..! StarovasTV. Μουσικός διαγωνισμός.


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά μη βάζετε άλλους στίχους γιατί μακραίνει η σελίδα και κουράζεται πολύ το δάχτυλό μου στο σκρολ του ποντικιού...

  • Χαχα 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ήμουνα μόνος κι έρημος

σ' αυτή την κοινωνία

και μ' είχε φάει κι εμένανε

μάνα μου η μ@λ@κία

 

Γυναίκα δεν με ήθελε

ποτέ σ' αυτή την πλάση

Κι όποια κοντά πλησίαζε

της έρχοταν να κλ@σει

 

και κλ@σε αυτή και κλ@σε εγώ

μάθαμε στο κλ@νίδι

μα ο αέρας της κλ@νιάς

μου κούναγε το @ρχίδι

 

τ' @ρχίδι σαν κουνιότανε

κούναγε την ψ%λή μου

την έβαζα και μ' έκλ@νε

κι έγινε η καλή μου.

 

 

Δεν καταλαβαινω τι γραφεις με ολα αυτα τα #!@$%^&*, αλλα εχω την εντυπωση πως καπου εκει μεσα κρυβεται μια μικρη μικρη βρισια

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Ήμουνα μόνος κι έρημος

σ' αυτή την κοινωνία

και μ' είχε φάει κι εμένανε

μάνα μου η μ@λ@κία

 

Γυναίκα δεν με ήθελε

ποτέ σ' αυτή την πλάση

Κι όποια κοντά πλησίαζε

της έρχοταν να κλ@σει

 

και κλ@σε αυτή και κλ@σε εγώ

μάθαμε στο κλ@νίδι

μα ο αέρας της κλ@νιάς

μου κούναγε το @ρχίδι

 

τ' @ρχίδι σαν κουνιότανε

κούναγε την ψ%λή μου

την έβαζα και μ' έκλ@νε

κι έγινε η καλή μου.

Από τι τόνο θες να το πεις;

9 ώρες πριν, noe13 είπε

Ναι, ζάχαρέ με

Αυτή η προστακτική μου γ@μησε την ύπαρξη.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, noe13 είπε

Δηλ τώρα εσύ απολα τα παραδείγματα που υπάρχουν πηγές να βάλεις τρύπες.... Μλκ θα με κάνετε να υποστηρίξω την ελληνική σκηνή που την απεχθάνομαι.... 

Αυτό το έβαλα σαν δείγμα καλού ροκ στίχου, το οποίο φυσικά χάνει όλη την αίγλη του όταν το μεταφράζω στα αγγλικά με Google Translate.

 

12 ώρες πριν, manosx είπε

 The invitation card

Just falled out of my hands

Όπως δεν ξέρεις, από τότε που πήγα φαντάρος (ο Διοικητής είχε έρωτα με το συγκεκριμένο) το τραγουδάω αυτό σε ανεπίσημη αγγλική μετάφραση, όταν έχω τα νεύρα μου. Δηλαδή, αν γίνει κάποια μαλακία στη δουλειά, αντί να αρχίσω να βρίζω ξεκινώ το εν' λόγω άσμα. Κάποια στιγμή ένας από τους νεότερους συνεργάτες τόλμησε "καλά, πραγματικά υπάρχει αυτό;".

 

12 ώρες πριν, SibLt είπε

Μου αρέσει αυτό (αφιερωμένο στον @trolley, που ξέρω οτι του αρέσει επίσης)

Ωραία αυτά τα μακροσκελή λυρικά πονήματα (και ευχαριστώ για την αφιέρωσις) αλλά είμαι περισσότερο φίλος των απλών τραγουδιών που μπορείς να απομνημονεύσεις και να τα σιγοτραγουδάς παρέα με τον καλλιτέχνη.

 

Δηλαδή, περισσότερο το Baker Street παρά το Baker Street Muse.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι μεταφρασεις ειναι σαν τις γυναικες, αν ειναι ωραιες δεν ειναι πιστες και αν ειναι πιστες δεν ειναι ωραιες. Επισης, η γλωσσα ειναι δευτερη φυση για ολους τους λαους, αν θεωρεις λοιπον οτι οι αλλοι λαοι δεν εχουν αξιολογη λογοτεχνια τοτε είτε θεωρεις οτι οι γλωσσες τους ειναι κατωτερες, που σε κανει ψεκασμενο, είτε οτι η νοηση τους ειναι κατωτερη, που σε κανει ρατσιστη.

 

 Η τεχνη γενικοτερα εχει οπωσδηποτε να κανει με τον κοινωνικο περιγυρο, και ειδικα με την ακμη ή την παρακμη μιας κοινωνιας. Ετσι λοιπον, οταν και η Ελληνικη κοινωνια ηταν σε ακμη παρηγαγε θαυμαστα εργα οπως π.χ. οι τραγωδιες του Αισχυλου. Το ιδιο και η Αγγλικη κοινωνια, δεν ειναι τυχαιο οτι Ελισαβετ Α και Σέξπιρ ηταν συγχρονοι. To ιδιο και η Ισπανια, η κυριαρχια στην θαλασσες και το εμποριο γινεται την εποχη του Θερβαντες. Και παει λεγοντας.

 

 Μια κοινωνια σε παρακμη δεν εχει ως προτεραιοτητα την τεχνη, ουτε εχει τους πορους να την στηριξει. Και μια κοινωνια- προτεκτορατο αποικιακου τυπου, δεν μπορει να παραγει αυθεντικη τεχνη, αναγκαζεται εκ των πραγματων να μαιμουδισει την τεχνη του προτεκτορα της, καλη ωρα ελληνικο ροκ. Τα δευτερογενη αντιγραφα λοιπον παντα θα ειναι κατωτερα, οπως ακριβως τα ρωμαικα αντιγραφα ηταν κατωτερα των ελληνικων, των ελληνικων φυσικα που φτιαχτηκαν πριν την ρωμαικη κατακτηση, διοτι μετα, μαντεψτε, δεν υπαρχει τιποτα του ιδιου επιπεδου.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 ώρες πριν, fusiongtr είπε

μέρα που είναι σήμερα

Περιμένω εναγώνιος το follow up άσμα, μέρα που είναι αύριο 😎

 

 

tsiknopemptipsistaries8.jpg

  • Like 1
  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Άντε ρε, κάθομαι και μετράω τα γραμμάρια καί τά μακροθρεπτικά κάθε μαμημενη μέρα... και ιδού.

Είναι νόμιμο αυτό;

Να παρέμβει ένας εισαγγελέας.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου