Προς το περιεχόμενο

Fender strat AM professional ll SSS


ThomasSot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γεια σου φιλε.
Τους μαγνητες μην του πειραξεις, εγω χαμηλωσα πολυ το ακσιον και κουνησα και λιιιιιιιγο τους μαγνητες προς τα κατω.
Για να μετρησω ακριβως δεν εχω τωρα μετρο εδω, αλλα σου βαζω μια φωτο να δεις ποσο χαμηλο ακσιον εχει κιθαρα και που ειναι οι μαγνητες στο περιπου.

 

7 ώρες πριν, ThisIsSparta είπε

μικρές αλλαγές στο ύψος κάνουν ΠΟΛΥ μεγάλη διαφορά. Ειδικά στον neck έπρεπε να δώσω μεγάλη κλίση για να ακούω τις πρίμες χορδές


Δεν ισχυει αυτο, αλλα θα σου ελεγα να μην πειραξεις τους μαγνητες
Εμενα αυτο που εχανε το σεταρισμα ηταν το Intonation στη μι μπασα και ηθελε διορθωμα.

Το χρωμα σου ειναι πολυ ωραιο το μοστραρει και ο Clapton αυτο.

 


 

IMG_20230227_184325.jpg

Επεξεργασμένο από ThomasSot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν σκέφτομαι να αλλάξω μαγνήτες, δεν εννοούσα αυτό. Απλά είναι η πρώτη μου κιθάρα με SSS, ως τώρα έπαιζα μόνο με humbuckers οπότε ίσως δεν ξέρω ακόμα πως συμπεριφέρονται.

Στην αρχή όταν έπαιζα άκουγα πολύ  πιο έντονα τις μπάσες χορδές και αρκετά λιγότερο τις πριμες στο ίδιο ακόρντο και με την ίδια ένταση πένας, οπότε έπαιξα λίγο με το ύψος κάθε πλευράς. Για να ακούγονται ισορροπημένα η μπάσα πλευρά είναι πλέον κάπου 1-1,5 χιλιοστό πιο κάτω από την πρίμα τώρα. Επίσης είδα ότι αν χαμηλώσεις λίγο πιο κάτω  γενικά τον μαγνήτη από τα προτεινόμενα spaces πέφτει το output αλλά γλυκαίνει κάπως τον ήχο. Πχ τώρα ο neck είναι στα 3,5 και 2,5 mm bass-treble side αντίστοιχα που είναι πιο κάτω από τα "vintage" specs που προτείνει η fender (παρακάτω).. υποθέτω οτι οι V-Mod II φέρνουν πιο πολύ σε noiseless output levels.

 

 

 

  Bass Side Treble Side
Vintage style 8/64" (3.2 mm) 6/64" (2.4 mm)
Noiseless™ Series 8/64" (3.2 mm) 6/64" (2.4 mm)
Standard "J" or "P" 7/64" (2.8 mm) 5/64" (2 mm)
Special Design Humbuckers 7/64" (2.8 mm) 5/64" (2 mm)

 

 

Γενικά καταλαβαίνεις ότι ψάχνομαι ακόμα οπότε οποιοδήποτε tip ευπρόσδεκτο :) 

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

Γενικά καταλαβαίνεις ότι ψάχνομαι ακόμα οπότε οποιοδήποτε tip ευπρόσδεκτο :) 

 

 

Σε όλες μου τις κιθάρες με μονούς μαγνήτες, noiseless και μη, βάζω την treble side κάπου στα 1,5 mm. Επειτα με το αυτί ρυθμίζω την bass side, ανάλογα με τον μαγνήτη. Σε άλλες κιθάρες την παω στα 2,5 για να ακούω ξεκάθαρα τα πρίμα. Σε άλλες ψηλώνω μεχρι και το 1,5mm προκειμένου να με ευχαριστεί η ισορροπία μπασων και πρίμων.

 

 

Όποτε δουλεύω σε πιο χαμηλά ύψη (2mm και άνω), ο ήχος αρχίζει να χάνει τη ζωντάνια του και να μου φαίνεται πιο "θολός" και ψόφιος. Κάνε μια δοκιμή στο 1,5mm.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThisIsSparta αν επιτρεπεται ποσο την πηρες την κιθαρα απο τον thomann???

Επεξεργασμένο από ThomasSot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

ThisIsSparta αν επιτρεπεται ποσο την πηρες την κιθαρα απο τον thomann???

Έχεις ΠΜ

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου