Προς το περιεχόμενο

Πως θα μπορούσε να γίνει ένα Noiz.gr Live;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μοιάζει ωραία ιδέα, χωρίς να ξέρω αν μπορεί να βγει κάποιο καλό αποτέλεσμα.

Πιστεύω θα ήταν ενδιαφέρον να μας ακούσουμε live.

 

Πέρσι ένα τέτοιο live έγινε σε κάποιο μαγαζί (μάλλον στην Καλλιθέα).

Το οργάνωσαν απ' το kithara. Μπορούν να γίνουν sessions, solo, διασκευές κ.λ.π.

 

Και επειδή εγώ είμαι άσχετος μ' αυτά τα πράγματα (τι να σου κάνουν οι ιδέες από μόνες τους χωρίς την σωστή οργάνωση και εκτέλεση) αναφέρετε παραμέτρους, δυσκολίες, λεπτομέρειες, πιθανότητες κ.π, κ.λπ.

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από τότε που άρχισα να συμμετέχω πιο ενεργά στο νοιζ, έχω παρακολουθήσει καμιά 10ρια μπάντες που γνώρισα μέσω νοιζ. Μερικές από αυτές προσπαθώ να τις πετυχαίνω στα λάιβ τους σχετικά τακτικά.

 

Πως θα το σκεφτόμουν εγώ;

 

Θα επέλεγα 3 το πολύ 4 μπάντες από αυτές που ξέρω και έχω ακούσει και είναι παρεμφερούς ήχου και ύφους και θα τους συζητούσα αν ενδιαφέρονται για το λάιβ.

Θα είχα ως προϋποθέσεις να μην παίξει καμία μπάντα πάνω από 45 λεπτά.

Θα ήθελα να γίνει το λάιβ σε χώρο για λάιβ, όχι μπαρ, κ ας μην γεμίσει.

Θα το θεωρούσα προτιμότερο να μπει είσοδος η οποία θα κάλυπτε τα έξοδα.

 

Και ακόμα και έτσι θα είχα πολύ κουβέντα να κάνω με τον αντμιν ως προς το πως να προωθηθεί μια τέτοια διοργάνωση κ παραέξω από το νοιζ, ώστε να είναι συμφέρουσα κ για τον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχα ως προϋποθέσεις να μην παίξει καμία μπάντα πάνω από 45 λεπτά.

Θα ήθελα να γίνει το λάιβ σε χώρο για λάιβ, όχι μπαρ, κ ας μην γεμίσει.

Θα το θεωρούσα προτιμότερο να μπει είσοδος η οποία θα κάλυπτε τα έξοδα.

 

+1 poly swstos o filos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για.... Βόλο μπορώ να βοηθήσω, αλλά είμαστε λίγοι πλέον εδώ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και γω με την Ευη, με τη μονη διαφορα οτι θα ηταν ισως καλυτερο οι μπαντες που θα ενδιαφερονταν να συμμετεχουν να διαλεγονταν με μια ψηφοφορια στο φορουμ.

 

Επισης να προσθεσω οτι εχεις ξαναγινει παρομοια κατασταση, και δε θα ηταν τοσο δυσκολο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη ιδεα, θα ειναι και καλη ευκαιρια να γνωριστουμε και μουσικα πλεον του "προσωπικα".

Για συναυλιακο χωρο εχω πολυ καλη προταση,  ευχαριστως να βοηθησω οταν οριμασει η ιδεα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις.....

 

Μερικές σκέψεις...

Μπορεί να ανεβαίνει ένα γκρουπ ανά ημίωρο το οποίο σημαίνει πειθαρχία, οργάνωση, λιτός προσωπικός εξοπλισμός και όλοι παίζουν με τους ίδιους amps. Αμφιβάλλω αν είναι εφικτό έστω και δύο από τα τέσσερα με πολλά γκρουπ. Με αυτό τον τρόπο βέβαια ανεβαίνουν στη σκηνή το δυνατόν περισσότεροι αλλά ούτε θα προλάβουν να πουν πολλά αλλά ούτε και να μερακλώσει ο κόσμος. Από την άλλη κάτω από 4 δε λέει.

 

Κατά την άποψή μου (που έχω εκφράσει πολλάκις) και πιστεύω ότι με λίγη ομαδική προσπάθεια συγκεκριμένων ανθρώπων, αυτό που μπορεί ίσως να γίνει, είναι ένα καλοκαιρινό φεστιβάλ νοιζ. Ξεκινάει από νωρίς απόγευμα, τελειώνει αργά, με πολλή μπύρα, ζέστη, ιδρώτα και τέλος πάντων τα απαραίτητα συστατικά ενός φεστιβάλ ;D.

Και δύο μέρες, δεν είναι πολλές.

 

Το παρεμφερές ύφος έχει τη λογική του και θα προσελκύσει ομοιογενές πλήθος αλλά χάνει και το στοιχείο της έκπληξης της ποικιλίας και της ευκαιρίας νέων ακουσμάτων αλλά και του κοινού φορουμικού βήματος.

Το θέμα είναι ποιός (οι δημοκρατικές διαδικασίες στην οργάνωση μιας εκδήλωσης είναι συνταγή αποτυχίας) θα το πάρει επάνω του και θα επιλέξει αυτά τα γκρουπ.

Το φορουμ δε νομίζω ότι θα θέλει να θέσει υπό την αιγίδα του (πέραν της υποστήριξης που μπορεί να παρέχει) σε κάτι που θα επιλεγεί από ένα (ή περισσότερα) άτομο. Και δεν ξέρω αν το νοιζ θα ήθελε να (ξανα ;))μπει στη διαδικασία επιλογής, εκκλήσεων και αντεκκλήσεων.

 

Σε συναυλιακό χώρο τα στήνεις όλα εξ' αρχής ενώ στο μπαρ προϋπάρχουν (μαζί με τις από κοινού διαμορφώσεις/προσθέσεις) όπως προυπάρχει και το ποικίλο ποτό. Αλλά μπαρ έχουν και οι μικροί συναυλιακοί χώροι. Το εισιτήριο, σωστά θα καλύπτει τα έξοδα αλλά ποιός εισπράττει και ποιός πληρώνει.

 

Το ζήτημα παραμένει αν μπορεί να εξασφαλίσει ο οργανωτής την απαραίτητη προσέλευση κοινού η οποία θα διασφαλίσει την επιτυχία της οργάνωσης. Και πίστεψέ με, τα δεκάδες φιλικά και ενθουσιώδη "μέσα, γουστάρω, πω ρε τι θα γίνει, θα φέρω και καμιά Χ άτομα" με κάποιο μαγικό τρόπο την επόμενη της εκδήλωσης μετατρέπονται σε "ρε γαμωτ, κρίμα, πολύ ήθελα να έρθω αλλά δεν θα με πιστέψεις αν σου πω τι έγινε...".

 

Αυτά τα ολίγα και θα επανέλθω όταν βρεθεί ο χρόνος.

 

Καλή τύχη και σε ότι μπορώ και θέλω, θα βοηθήσω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου