Προς το περιεχόμενο

Πως θα μπορούσε να γίνει ένα Noiz.gr Live;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ κ με πατατάκια sponsored by tasty βολεύομαι :P αλλά εννοείται το μαγείρεμα είναι καλοδεχούμενο  ;D

 

Btw το είχα γράψει σε κάποιο άλλο ποστ, αλλά είχε πλάκα σαν ιστορία οπότε θα το γράψω πάλι, σε σχέση με το θέμα ομοιομορφίας πάντα.

Πριν αρκετά χρόνια είχε γίνει ένα λάιβ Rage και Pain of Salvation.

Είχαμε πάει με έναν φίλο, εγώ για rage κ αυτός για pos.

Παίζουν πρώτα οι rage, αγνό thrash. Φοβερός ήχος, δυνατοί παίκτες, τρελό γκρουβ, μας έφυγε το κεφάλι. Κ μετά βγαίνουν οι Pos οι οποίοi είναι εξαιρετική μπάντα, αλλά παίζουν κάτι ιδιαίτερα πιο εσωστρεφές. Ε ακόμα κ ο φίλος μου σκυλοβαρέθηκε κ δεν είχε με την καμία διάθεση να βλέπει κάτι τόσο χαλαρό μετά από τους Rage.

 

Φαντάσου ότι μιλάμε δηλαδή για 2 μπάντες οι οποίες μπαίνουν στη σφαίρα του metal και εννοείται κ ΔΕΝ συνδυάζονται...

Ε αυτό είναι βλακώδης οργάνωση.

Δεν θα βάλεις jazz μπάντα τελευταία ενώ έπεσε το headbanging της αρκούδας πριν απ' αυτούς.

Υπάρχει και το σιγά σιγά οι εντάσεις. ;)

Φιλοσοφικά panda.

cute-panda.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τελικά πως στην ευχή τα καταφέρνουμε κάθε φορά, αλλά η συζήτηση καταλήγει στο... φαΐ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Μήπως να... επαναπροσδιορίσουμε τους στόχους μας; Κάνα κοψιδάκι; Καμιά μπυρίτσα; Πάντως για live δεν μας βλέπω...  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο φιλοσοφικά, ζαχαρώνω μια μπυροποσία next week, σε ένα συμπαθές μαγαζί (για το φαι κ τις μπύρες του έστω), που μάλλον θα έχει κ ωραίο ακουστικό λάιβ. Αλλά θέλει λίγη σκέψη!

 

Υπάρχει και το σιγά σιγά οι εντάσεις. ;)

Φιλοσοφικά πάντα.

Πάντως τα πάντα (panda) δεν μπορούν να παίξουν λάιβ σε φεστιβαλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noiz festival στο οποίο δεν θα μοιράζονται στον κόσμο (δωρεάν) γεμιστά απλά δεν θα είναι πραγματικό made by noiz. Και σε διάφορες (καταγεγραμμένες) συνταγές.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το κύριο ερώτημα είναι το πόσος κόσμος εν τέλει θα μαζευτεί... Το να βρεθεί μουσική σκηνή με επαρκέστατο εξοπλισμό για μία τέτοια εκδηλώση κάποια καθημερινή (εκτός Π/Σ δηλαδή), είναι πλέον το μόνο εύκολο (μιας και οι καθημερινές δεν τραβάνε τόσο πλέον...!).

 

Μπορεί όμως να εγγυηθεί κανείς το ότι θα μαζευτεί αρκετός κόσμος έτσι ώστε να αξίζει τον κόπο (κόστος προσωπικού, αλλά και κάποια έσοδα για το μαγαζί);!; Θέλω να πω, αν είναι να μαζευτούν όλα κι όλα 50 άτομα, ίσως δεν αξίζει τόση φασαρία για μία εκδήλωση τόσο μικρής κλίμακας... βέβαια, το ότι δεν προβλέπεται αμοιβή για τα συγκροτήματα είναι σίγουρα θετικό για το χώρο που θα φιλοξενούσε ένα τέτοιο event.

 

Ε, από κει πέρα πράγματι υπάρχουν δύο επιλογές: α) κανονίζουν από πριν ορισμένα μέλη του noiz πώς και τί θα παίξουν (με κάποιες πρόβες λογικά), ή β) επιλέγονται τα πιο "μάχιμα" για live σχήματα στα οποία συμμετέχουν μέλη του noiz. Βέβαια, δε ξέρω ποιός θα κρίνει την καταλληλότητα των σχημάτων, καθώς εκ των πραγμάτων κάποιος θα νιώσει αδικημένος!

 

Απλά, ενώ προσωπικά θα προτιμούσα την 2η περίπτωση, πολύ φοβάμαι ότι η προσέλευση του κόσμου ίσως να αποδειχθεί περιορισμένη, για τους εξής δύο λόγους: α) τα ενεργά συγκροτήματα προφανώς δεν θα κινητοποιήσουν τον κόσμο τους σε μεγάλο βαθμό γιατί εύλογα προωθούν τα δικά τους live, και β) τα μέλη του noiz ίσως θεωρήσουν ότι το event ξεφεύγει από τα πλαίσια της γνωριμίας/συνεργασίας των μελών και τείνει προς την προώθηση συγκεκριμένων σχημάτων.

 

Βέβαια, ίσως η πλειοψηφία να το δει (αντιθέτως!) ως μία ευκαιρία να παρακολουθήσει ένα live με πολύ καλά συγκροτήματα και χαμηλό κόστος - το ποιός εγγυάται βέβαια το τι ορίζεται ως καλό είναι μεγάλη ιστορία βέβαια... (π.χ. εγώ προσωπικά θέλω να δω μόνο επαγγελματικές μπάντες, αλλά ίσως αυτές να απέχουν ως κορεσμένες από τα live). Από την άλλη, το 1ο ενδεχόμενο τείνει προς jam night, και προφανώς δε συζητάται κάτι τέτοιο εδώ.

 

Θα μπορούσουν πάντως οι ενδιαφερόμενοι να εκδηλώσουν ενδιαφέρον, και να διαμορφωθεί πάνω σε μία τέτοια βάση η όποια εκδήλωση. Σε κάθε περίπτωση, για να κλείσω, πιστεύω ότι σε ένα μουσικό φόρουμ τέτοιες δραστηριότητες είναι εκ των ων ουκ άνευ, για ευνόητους λόγους.

 

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άστο Nick... 8 σελίδες thread και ο...«θείος Γιάννης» δεν έκανε την εμφάνιση του  ;D

 

Ας μιλήσουμε καλύτερα για τις μπύρες της επόμενης εβδομάδας...

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν ξημεροβραδιάζεται ο καθένας μέσα στο Νόιζ. Όταν το δει ο οικοδεσπότης είμαι βέβαιος πως θα σχολιάσει, με φόντο τις δυο-τρεις εμπειρίες που έχει με προηγούμενα πραγματοποιημένα παρόμοια events. Μη βιάζεστε να θάψετε τον ασθενή...

 

Μια μικρή σημείωση: κι εγώ δεν θα έβαζα πάνω από 4 μπάντες. Θα τις ήθελα να μην είναι πολύ ανομοιογενείς, και αν είναι απαραίτητο να γίνουν δυο μέρες αν μαζευτούν πχ. υπερβολικά πολλοί μπλουζιάρηδες ή συναφή στυλ (μέρα 1η) και όλοι οι υπόλοιποι αλλά σε κάτι πιο γκρρρρ (μέρα 2η). Επίσης, προσωπικά δεν θα πήγαινα σε jam night αλλά μόνο σε βραδιά με κανονικές μπάντες με προβαρισμένο δικό τους υλικό (και ιδανικά με μια κάποια συναυλιακή εμπειρία). Αυτές θα μπορούσαν να επιλεχθούν ίσως μέσω ψηφοφορίας κατόπιν επιλογής από την κριτική επιτροπή της συντονιστικής ομάδας του φόρουμ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry παιδιά αλλά δεν εχω διαβάσει 8 σελιδες σε περιπτωση που εχει ειπωθει.

 

να ειναι ολοι οι παικτες μέλη του Noiz? ( όλα τα μέλη απο ολές τις μπαντες και οχι ενα μελος να φερει τη μπαντα του)

 

αν ναι τοτε ΝΑΙ

αν οχι τοτε ΟΧΙ

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου