Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με rack cases!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα!

 

Αυτό είναι το πρώτο μου θέμα στο noiz και ξεκινώ:

 

Είμαι σε αναζήτηση rack case 4 μονάδων για τελικό 1U, προενίσχυση 2U και σταθεροποιητή τάσης 1U. Τα μηχανήματα είναι κιθαριστικός εξοπλισμός. Το rack θα παραμείνει είτε στο σπίτι είτε θα μεταφέρεται από εμένα σε τυχόν live, με αυτοκίνητο. Μεταφορά με αεροπλάνο ή πλοίο προς το παρόν δεν προβλέπεται! Οι απορίες μου:

1. Ξύλινο case (όπως αυτό http://img3.musiciansfriend.com/dbase/pics/products/4/4/3/532443.jpg) ή πλαστικό case (όπως http://cachepe.zzounds.com/media/quality,85/brand,zzounds/US4opn-460c1a4c422a332f836b6516c04d1301.jpg). Για τη χρήση που σκοπεύω να κάνω τι πιστεύετε πως ταιριάζει καλύτερα?

2. Όσοι έχετε κάποιο παρόμοιο setup τι μάρκες χρησιμοποιήσατε και μείνατε ευχαριστημένοι? Για παράδειγμα, απ'ό,τι έχω ψάξει, πιο πολύ με τραβάει η skb. Επίσης τα προιόντα της thon (θυγατρική του thoman ???) τα έχει δοκιμάσει κάποιος? Αξίζουν? (http://www.thomann.de/gr/thon_4u_19_inch_racks.html)

3. Τέλος μια ερώτηση απειρίας (όχι εμπειρίας  :P) σχετικά με τα rack. Το κάτω κάτω μηχάνημα, εδώ ο τελικός, πατάει και στον πάτο του case ή είναι στον αέρα και αυτός και στηρίζεται μόνο απ΄τα αυτάκια του πάνω στις ράγες?

 

Ελπίζω να μην κούρασα..

Σας ευχαριστώ εκ προτέρων! Περιμένω τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατω μηχανημα ειναι στον αερα και στηριζεται στα "αυτακια" οπως και τα απο πανω.

Σκεψου και τη λυση να παρεις δυο rack των 2u. Θα ειναι ελαφρυτερα στη μεταφορα και πιο ευελικτα στη φορτωση!  ( μιλαω εκ πειρας ;))

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επαιρνα παντος SKB.Νομιζω οτι εχω δει καπου μια που εχει και ροδακια.

 

Αν ειναι να γινονται συχνες μετακινησεις, μην τσιγκουνευτεις να παρεις κατι καλο.

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και αυτη η εταιρεια με καλες τιμες

 

http://www.flightcasewarehouse.co.uk/music/typeproducts.asp?groupID=4334

 

Καλη ιδεα ειναι να εχεις περισσοτερα U απο οσα χρειαζεσαι για καλυτερο εξαερισμο και για πιθανη αναβαθμιση.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Οπότε έχουμε +1 για την skb.

FABRICAUDIO αυτό που λες είναι ένα μεγάλο θέμα.. Δηλαδή το ζήτημα της θερμοκρασίας. Αν τα στριμώξω δηλαδή σε 4U θα έχω πρόβλημα? :-\ Δεν υποτίθεται ότι έχουν μελετηθεί για τέτοιου είδους τοποθέτηση? Ο τελικός "φυσάει" προς την πίσω μεριά που είναι και οι λάμπες..

Για τα thon τελικά κάποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skb! .&-  ;D

εχω καποια χρονια τωρα 2 cases 6u και 4u για τον τελικο, και να τα κλωτσήσεις δεν καταλαβαίνουν χριστό.. ασε τα ξύλινα γιατι θα σου πέσει η μέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατω μηχανημα ειναι στον αερα και στηριζεται στα "αυτακια" οπως και τα απο πανω.

Σκεψου και τη λυση να παρεις δυο rack των 2u. Θα ειναι ελαφρυτερα στη μεταφορα και πιο ευελικτα στη φορτωση!  ( μιλαω εκ πειρας ;))

 

αν το κατω μηχανημα εχει ποδαρακια (λαστιχενια) τα βγαζεις και παταει κατω (αλλιως δεν θα ειναι ισιο).αν δεν εχει ποδαρακια παταει κατευθειαν κατω!! ;D

στα 4u το βαρος δεν ειναι τιποτα και δεν εχει και κανενα τρελο ογκο για να μην βολευεται... καλυτερα ενα rack στα 4u με ολα καλωδιωμενα και ετοιμα παντα.

φροντισε να βαλεις ενα panel στην πισω πλευρα με ολα τα input-output και να φτιαξεις ενα multi με τα καλωδια που τρεχουν απο και προς το rack ωστε να εισαι παντα ετοιμοπολεμος και τακτοποιημενος.

κοιτα καλυτερα προς ενα μεγαλυτερο (6υ) οχι λογω θερμοκρασιας (δεν νοιωθουνε τιποτα πιστεψε με) αλλα γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ στο μελλον θα πας σε ενα/δυο ακομα μηχανηματα που θα θες και αντε πουλα να παρεις αλλο. για αρχη βαλε ενα συρταρι (κλειστο) 2υ και βαζε οτι ψιλολοιδια εχεις (χορδες, καθαριστικα, καλωδια κλπ κλπ)

 

καλως ηρθες στο μαγικο αυτο κοσμο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά brain_g! :)

Για το panel στην πίσω πλευρά θα χρειαστώ rails και στην πίσω μεριά δηλαδή! Κάτι σαν patch bay εννοείς? Και οταν λες multi καλώδιο? Για διαφώτισε τον άσχετο! Όσο για το μέγεθος, επειδή σίγουρα θα μεγαλώσει στο μέλλον, θα χτυπήσω τότε άλλο ενα 4άρι ;)

Τελικά τα thon μάλλον δεν τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας και THON και SKB σου προτείνω χωρίς κανέναν ενδοιασμό τα SKB.

Σαφώς ελαφρύτερα και παρόλα αυτά πιο συμπαγείς κατασκευές. Δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Κάθε καλοκαίρι τα βγάζω αμέτρητες βόλτες λόγω ξενοδοχείων (κάθε μέρα σε διαφορετικό χώρο) :). Τραβάνε τα πάνδεινα τα έρημα ;D

Τα ΤΗΟΝ δεν υστερούν σε αντοχή παρόλα αυτά το βάρος τους είναι ένα μεγάλο μείον για μένα, πάντα σε σύγκριση με τα SKB.

Η τελευταία μου αγορά πριν δύο χρόνια ήταν ένα SKB 3U για έναν ενισχυτή 2U (συνειδητή επιλογή).

http://www.thomann.de/gr/skb_space_rollx_rack_3_he.htm

 

Μου έλυσε κυριολεκτικά τα χέρια σε σχέση με το THON 3U που είχα πριν για την ίδια χρήση. Οπότε δαγκωτό SKB  :)

Κοιτάω και εγώ αυτόν τον καιρό να αντικαταστήσω αυτό

http://www.thomann.de/gr/thon_lrack_6_he_mit_aufsteller.htm

 

Με κάποια λύση SKB που από ότι βλέπω είναι στα μισά κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά brain_g! :)

Για το panel στην πίσω πλευρά θα χρειαστώ rails και στην πίσω μεριά δηλαδή! Κάτι σαν patch bay εννοείς? Και οταν λες multi καλώδιο? Για διαφώτισε τον άσχετο! Όσο για το μέγεθος, επειδή σίγουρα θα μεγαλώσει στο μέλλον, θα χτυπήσω τότε άλλο ενα 4άρι ;)

Τελικά τα thon μάλλον δεν τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς έτσι?

 

θα χρειαστεις rails τα οποια μπορεις να βαλεις και μονος σου αν ειναι ξυλινο. πλαστικο δεν θα συμβουλευα να τρυπησεις γιατι μπορει να ανοιξει σε κανενα γερο χτυπημα.

 

το panel interface δεν ειναι τιποτα αλλο απο ολα τα input και τα output που χρησιμοποιεις απο τα μηχανηματα σου. βοηθαει πολυ γιατι απλα

α. οι καλωδιωσεις γινονται ολες μπροστα σου και δεν χρειαζεται να βαζεις-βγαζεις τα χερια σου μεσα απο τα καλωδια (με φοβο να ξεκουμπωσεις καποιο)

β. το multi ειναι πιο τακτοποιημενο (αφου ολα τα καλωδια εχουν το ιδιο μηκος το οποιο δεν εξαρταται απο το βαθος του καθε μηχανηματος)

γ. δειχνει και ειναι πιο επαγγελματικο! (με ελαχιστο κοστος)

 

multi... εστω οτι εχεις καποια πεταλια που θα παιζουν πριν το preamp και καποια που θες να ειναι μετα το preamp και πριν το τελικο. χρειαζεσαι δηλαδη 4 καλωδια να πηγαινοερχονται στο rack. παιρνεις τα καλωδια τα κουμπωνεις στο panel και τα απλωνεις μαζι. μετα με velcro αρχιζεις και τα δενεις σε ισες αποστασεις, δημιουργοντας ετσι ενα πολυκαλωδιο. φροντισε πριν κανεις ολα αυτα να εχεις σημαδεψει ποιο καλωδιο παει που. σκεψου οτι απλα ανοιγεις το rack κουμπωνεις 4 βυσματα (+1 ρευμα), ανοιγεις πεταλιερα, κουμπωνεις αλλα 4 βυσματα και παιζεις... τοσο απλα. αν εχεις midi controller προσθεσε και 2 midi καλωδια. ενναλακτικα βαλε και αλλο ενα σηματος ωστε να εχεις 1 Midi και ενα line spare αν συμβει οτιδηποτε

 

μην σκεφτεσαι "οταν θα μεγαλωσει θα παρω".θα μεγαλωσει σιγουρα και πολυ πιο συντομα απο οτι φανταζεσαι και εσυ απλα θα εχεις πεταξει λεφτα. αν ειχες φτασει τα 12υ οκ να πας σε αλλο, αλλα με 4υ + 4υ απλα χαλας λεφτα και θα παιδευεσαι μετα με καλωδιωσεις σηματα κλπ... σκεψου ποσα καλωδια θα πρεπει να τρεχουν απο το ενα rack στο αλλο. παρε ενα 6υ τουλαχιστον, γιατι αν παρεις ενα πολυεφφε θα ψαχνεις που να το βαλεις.αν και η καλυτερη λυση ειναι να παρεις ενα χαρτι να το σχεδιασεις και αφου αποφασισεις μεχρι που θα φτασεις να παρεις το rack που τα χωραει μια και καλη....

 

gator, skb, thon εχω απο ολα. αν το στησεις σωστα και το σεβεσαι αντεχουν ολα. διαφορα στο βαρος ειναι μικρη και ολα ειναι μετριας ποιοτητας. καλο rack ειναι ενα shockmount (rack μεσα στο rack) αλλα πολυ ακριβα και βαρια...

απο τα παραπανω διαλεξε οποιο θες. ο τελικος σου ειναι 1υ αρα ελαφρυς οποτε και ολο το rack ελαφρυ και δεν θα εχεις προβλημα...

 

(ΥΓ ειμαι ερωτευμενος με το rack μου και οχι μονο...!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου