Προς το περιεχόμενο

Πως θα μπορούσε να γίνει ένα Noiz.gr Live;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι σταματάει οποιονδήποτε να ανταλλάξει 2 πμ κ να κανονίσει καμιά 2 πρόβες κ να κάνει ένα προτζεκτ με κάποιον που δεν έχει ξαναπαίξει κ να το κάνει κ μπάντα για λίγο καιρό;

 

το ότι δεν πρόκειται να κανονίσει κανείς να δημιουργήσει μια μπάντα, για ένα και μόνο event, στο οποίο θα πάιξουν συνολικά 4 μπάντες (που ήδη στο μυαλό μου έρχονται 4-5 υποψήφιες και δεμένες μπάντες) και που το πιθανότερο είναι ότι τελικά η νεοσύστατη μπάντα δεν θα παίξει....

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χίλιες φορές με προειδοποίηση παιδιά αυτός είναι ο εξοπλισμός, δεν αλλάζει τίποτα μετά την έναρξη. Ας μην έχουν κ όλοι οι κιθαρίστες τον απόλυτο ήχο που ονειρεύονται. Ας μπει κ κανένας ηχολήπτης στο παιχνίδι, ότι δες τι έφτιαξα με τι υλικό :P

 

Εύη, ο εξοπλισμός, πίστεψέ με, είναι το μικρότερο πρόβλημα.

 

Με την εξαίρεση των ντράμμερ, που, από την άλλη, δεν είναι κανονικοί άνθρωποι  :P :P ;D ;D ;D είναι εύκολο να υπάρχει ενισχυτής για κάθε κιθαρίστα, ή δύο τουλάχιστον ενισχυτές μπάσσου on stage. Πρακτικά, πολλοί κιθαρίστες θα "βαρεθούν" να κουβαλήσουν και θα παίξουν με του συναδέλφου, μπασσίστες ομοίως... Θεωρώ δεδομένο ότι το stage, μιας και μιλάμε για κάποιες εκατοντάδες άτομα, δεν θα είναι.... ποκοπίκος, και, συντάσσομαι με την άποψη για θερινό φεστιβάλ σε ανοιχτό χώρο, anyway.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονίστε να κάνω κανένα Woodstock στο Βόλο.... Μηχανήματα υπάρχουν, όργανα υπάρχουν, χώρος υπάρχει και χωράει χιλιάδες.....

 

Μη μου βάζετε ιδέες.... έχω και δυο τρία ραδιόφωνα να προμοτάρουν.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαιρινό event απέχει ακόμα (εδώ χτες χιόνιζε ;D)

 

Γενικά το σημαντικότερο είναι το τι ρόλο έχει το φεστιβάλ κ γιατί να έχει κ τη σφραγιδούλα νοιζ πάνω. Αν απαντηθεί αυτό όλα καλά.

 

το ότι δεν πρόκειται να κανονίσει κανείς να δημιουργήσει μια μπάντα, για ένα και μόνο event, στο οποίο θα πάιξουν συνολικά 4 μπάντες (που ήδη στο μυαλό μου έρχονται 4-5 υποψήφιες και δεμένες μπάντες) και που το πιθανότερο είναι ότι τελικά η νεοσύστατη μπάντα δεν θα παίξει....

Σιγά βρίσκεις 4 5 μουσικάρες τους λες παιδιά αυτά κ αυτά παίξτε, μια δυο βδομάδες τρελές πρόβες κ θα τα μαζέψουν όλα ;)

 

Και τέλος πάντων γιατί να μην βρεθείς να παίξεις με κόσμο ανεξαρτήτως του πόσα event θα παίξεις; Για την ακρίβεια έχω καταλήξει καιρό ότι θα προτιμούσα γκρουπ που να το νοιάζει πολύ λιγότερο το λάιβ από την ίδια τη μουσική και τη χαρά του να παίζεις με άλλους, αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα αλλά πέρα από καλή οργάνωση θέλει και υπευθυνότητα από τις μπάντες που θα συμμετάσχουν. Είχα πάρει μέρος με την μπάντα μου στο προηγούμενο που είχε γίνει στο noiz και καταλήξαμε να παίζουμε στις 2+ το βράδυ με πολύ κούραση και λιγότερο κόσμο. Επίσης πρέπει να γίνει κάπου κεντρικά, καθαρά για θέμα εύκολης πρόσβασης, και σε μαγαζί που να μπορεί να γίνει live και να υποστηρίξει και μπάντες πέρα από τον κλασικό ήχο του rock, πχ stoner, metal κτλ. Επίσης θα είναι κάπως δύσκολο να βρεθούν 4-5 μπάντες που να ταιριάζουν και στο ύφος ανάμεσα σε τόσες μπάντες μέσα στο noiz χωρίς να αδικηθεί κάποιος. Ίσος να δήλωναν οι μπάντες συμμετοχή σε έναν moderator με ένα κομμάτι και κάποια άλλα ίσως στοιχεία ως κάποια ημερομηνία και μετά αυτός να έφτιαχνε ένα thread στο οποίο όλοι εμείς θα μπορούσαμε με ένα poll να διαλέξουμε ποιοι θα θέλαμε να παίξουν. Κάτι σαν noiz-vision ένα πράγμα  :).

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος πρέπει να πει "εσύ θα παίξεις, εσύ όχι".  

Και ποιός παίζει πότε .&-  ;) >:(

 

Ααα και κάτι άλλο, νομίζω ότι 2 μέρες είναι απίθανα υπερβολικό!

Όχι απαραίτητα (και το 1ο Νοιζ live ήταν δύο τίγκα μέρες, ναι εντάξει στο Lazy αλλά ήταν) αλλά αν είναι μία μέρα πρέπει να αρχίσει νωρίς με 5 ή 6 γκρουπ στη βραδιά. Αυτά τα "όχι πριν τις 11", με την καμμία.

 

Ένα ΝΟΙΖ φεστιβάλ όμως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μουσικοί που δεν έχουν παίξει ποτέ μεταξύ τους, έπαιζαν μαζί. Για να μην υπάρχει αναρχία και μπάχαλο, θα μπορούσαν να προ-καθοριστούν line ups και τραγούδια για κάθε line up.

Αν και αυτό έχει γίνει, αν θέλεις να παρουσιάσεις τρία τέσσερα κομάτια (πέρα από στάνταρ forms βλ. blues) με άτομα που δεν έχεις προσωπική σχέση, θέλει δουλειά.

ΚΑι θα πρέπει να την ακούσει κάποιος πριν την εγκρίνει. Αλλά άμα δεν έχει δώσει το οκ για συμμετοχή πως θα βρεθούν αυτοί οι άνθρωποι; Και ποιός και πως θα πάρει την την απόφαση για την "ένωση" αυτών των ανθρώπων; Τότε να δεις γκρίνια και ενστάσεις...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος πάντων γιατί να μην βρεθείς να παίξεις με κόσμο ανεξαρτήτως του πόσα event θα παίξεις; Για την ακρίβεια έχω καταλήξει καιρό ότι θα προτιμούσα γκρουπ που να το νοιάζει πολύ λιγότερο το λάιβ από την ίδια τη μουσική και τη χαρά του να παίζεις με άλλους, αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα.

 

Εύη μου, σωστό αυτό και ισχύει γενικά! Συμφωνώ. Εδώ όμως μιλάμε για συγκεκριμένο φεστιβάλ ως αυτοσκοπό, δεν μιλάμε γενικά για δημιουργία μπάντας και κινήτρων..Εν τω μεταξύ , εσύ  η ίδια αναρωτήθηκες ποιά θα είναι η ταυτότητα του φεστιβάλ και γιατί θα πρέπει να μπει το λογότυπο του ΝΟΙΖ στην εκδήλωση ή όχι....

 

Μα για να είναι εκδήλωση που θα στεγαστεί κάτω από την ομπρέλα του ΝΟΙΖ, θα πρέπει να συμμετέχουν όσοι φίλοι του ΝΟΙΖ επιθυμούν. Για να αποφύγουμε δε το μπάχαλο, πρότεινα να ΠΡΟκαθοριστούν line ups και τραγούδια.

 

Αλλιώς αν είναι να παίξουν οι govanmaniac band, οι evilnye band και κανά δύο ακόμα, τότε δεν μιλάμε για NOIZ φεστιβάλ αλλά για ΝΟΙΖ χορηγία.

 

Τεσπα, κανονίστε ότι είναι πιο εφικτό.  ;) ;)

 

ΥΓ. αυτό που εγώ σκεφτόμουν δεν είναι να παίξει το κάθε line up 4 τραγούδια αλλά 1-2 το πολύ , οπότε και να βγάλουν τα τραγούδια θα προλάβουν και δεν θα κουράσουν και θα συμμετάσχουν πολλοί.

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πρότασή μου είναι, όποιο γκρουπ εμφανιστεί, να παρουσιάσει αποκλειστικά (ή τέλος πάντων στα 3/4) δική του δουλειά.

 

Μια άλλη είναι το γκρουπ να έχει τουλάχιστον 2 εγγεγραμένα και ενεργά μέλη του Νοιζ.

 

Απλώς σκέψεις ......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς αν είναι να παίξουν οι govanmaniac band, οι evilnye band και κανά δύο ακόμα, τότε δεν μιλάμε για NOIZ φεστιβάλ αλλά για ΝΟΙΖ χορηγία.

 

Έχεις δίκιο κ σ αυτό, αλλά ευελπιστώ ότι μια μπάντα που όπως είπε κ ο Κώστας πιο πάνω παρουσιάζει δικό της υλικό, θα έχει κ κάτι ενδιαφέρον να πει.

 

Αν είναι να πάει ένα λάιβ συνεχές τζαμάρισμα εγώ το λέω από τώρα πως το βαριέμαι, κ αμφιβάλλω αν θα ήμουν καν κοινό...

Άντε αν έπαιζα που κ πάλι, δε ξέρω γιατί να καλούσα την παρέα μου τελικά :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου