Προς το περιεχόμενο

Jazz Bass και ενισχυτής για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία χαρά

 

Εχω βάλει μπρος να πάρω ενα μπάσσο. Ο ηχος που αναζητώ ειναι dub/reggae.

Έχω ρίξει ψάξιμο και διάβασμα και "κατεληξα" σε εν Squier Vintage Modified Jazz Bass

https://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewProductDetail-Start?ProductUUID=T9PDDuSi1y4AAAEmgoVFn9qG

 

Η επιλογή ηρθε απο το γεγονός οτι οι παλιοί "ασσοι" της dub χρησιμοποιούσαν -κατα κυριο λογο- το standard jazz bass της Fender.

 

To ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση να προτείνει κάποιος για να πάρω αυτον τον ηχο που θελω.

 

Ηχος, που με οδηγεί στο ερώτημα του ενισχυτή. Αυτό που ζητάω ειναι ενας ενισχυτης για εξασκηση στο σπιτι, σχετικα ελαφρης, και να μου δινει vintage ηχο, αν με εννοειτε...

 

Λύσεις επιπεδου Ampeg (βλεπε Β15) ειναι παααρα πολυ ακριβοι και οχι αυτο που ζηταω για την ωρα.

 

Το ζεστό ηχο εχω διαβάσει οτι τον δινουν acoustic amps. Ειναι αληθεια; Μπορουν να χρησιμοποιηθουν και για μπασσο; Απο κουβεντα σε ξενο site "αποκλειστικα" για μπασσο μου πρότεινα τη σειρα Max της Peavey και απο τα οσα δοκιμασα εμεινα ευχαριστημενος.

 

Αυτα τα ολιγα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη του μπασου που εχεις κανει ειναι πολλη καλη για αυτα τα χρηματα  ;)

Τωρα για ενισχυτη να υποθεσω οτι θες να δωσεις περιπου τα μισα χρηματα απο οτι για το μπασο, η περιπου τα ιδια ?

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω !!!

φιλε μου καλε απο τη δικη μου εμπειρια ελπιζω η γνωμα να φανει χρησιμη.

αν πασ για fender usa-mexiko θα χρειαστεις καμποσα... μια καλη εναλλακτικη ειναι το squier θυγατρικο της fender κ πονομοιοτυπα στην οψη μονο ετσι...! αλλα σιγουρα θα ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο για αρχη.

μια δευτερη προταση μου ειναι της ibanez συγκεκριμενα το 300srx αν δεν κανω λαθος στο μοντελο... εγω με το ιδιο, παλαιοτερο βεβαια μοντελο, ειχα κανει κ τα πρωτα μου live...απλα αξιοπρεπες, οι γνωμες βεβαια ποικιλουν κ απλα αυτη ηταν η δικη μου εμπειρια, ελπιζω να βοηθησα αν κ οταν παρουν μπρος τα δαχτυλα σου κ εμπλακεις σε μποαντουλα κλπ κλπ για εμφανισεις θα χρειαστεις κ θα θελησεις απο μονος σου να παρεις κατι καλυτερο....

απο ενισχυτη εαν ειναι να παιζεις σπιτι ενας 10 με 15 watt ειναι υπεραρκετος.

αυτα φιλε μου κ καλη διασκεδαση \m/

Blackrazorz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και ένα P bass... Ίσως σου κάνει καλύτερα... Βέβαια και το όργανο που διάλεξες είναι πολύ καλό...Για ενισχυτή θα σου πρότεινα αφού θες κάτι φθηνό και ελαφρύ κάτι τέτοιο:

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Behringer-Thunderbird-BX-108-Combo-/art-BAS0001292-000

Πολύ ωραίος ήχος (μην κολλάς στην μάρκα, όλοι λένε για την behringer και έχουν τουλάχιστον 3-4 προϊόντα της) και φθηνός... Και θα σου βγάλει αυτό που θες!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Πολύ ωραίος ήχος (μην κολλάς στην μάρκα, όλοι λένε για την behringer και έχουν τουλάχιστον 3-4 προϊόντα της) και φθηνός... Και θα σου βγάλει αυτό που θες!!!

Funky μου, επέτρεψε μου μια μικρή διαφωνία  ;)... Είχα αγοράσει κάποτε έναν bass combo Behringer και όπως τον πήρα, έτσι τον έστειλα  ;D Είναι μια κατασκευαστική αθλιότητα και δεν ακούσει γνωστό μου που να είχε ή έχει κάποιο προϊόν της- που το αγόρασε λόγο της φτηνής του τιμής- και να μην το βλασφημήσει  ;D Μακρυά από δαύτα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι τόσο στραβός με τους Behringer. Ούτε εγώ τους συμπαθώ, αλλά στο πατρικό μου υπάρχει ένας 15watt για μελέτη.

 

Για κάποιον στην πολύ αρχή για το σπίτι μόνο μια χαρά είναι.

Σε πάρα πολλά μαγαζιά παίζουν με Behringer. Ομολογώ πως θα το απέφευγα αλλά δε θα ήταν και το τέλος του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην είσαι τόσο στραβός με τους Behringer. Ούτε εγώ τους συμπαθώ, αλλά στο πατρικό μου υπάρχει ένας 15watt για μελέτη.

 

Για κάποιον στην πολύ αρχή για το σπίτι μόνο μια χαρά είναι.

Σε πάρα πολλά μαγαζιά παίζουν με Behringer. Ομολογώ πως θα το απέφευγα αλλά δε θα ήταν και το τέλος του κόσμου.

Ευάκι μου έχω περάσει μια πολύ πονεμένη ιστορία με έναν από δαύτους... Και εγώ έτσι... έναν μικρό για μελέτη στο σπίτι, αλλά όταν βγήκε από το κουτί ήταν απόλυτη μάπα το καρπούζι... Αλλά τα μετά ήταν όλα τα λεφτά...

 

Είναι μια μεγαααααάλη ιστορία που με έφτασε μέχρι τον Στόλλα... Το επιμύθιο είναι ότι εν τέλη τον πήραν πίσω, πλήρωσα την διαφορά και πήρα ένα Fender combo και βρήκα την ησυχία μου  ;D Έκτοτε όποτε ακούω για Behringer βγάζω καντίλες...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έτυχε σε εσένα δεν σημαίνει ότι γενικά είναι χάλια η εταιρία (που είναι αρκετά σε κατασκευαστικό επίπεδο)... Τον συγκεκριμένο που πρότεινα τον έχω δοκιμάσει όμως και μου άρεσε αρκετά... Απλά γενικά ότι behringer έχω πάρει μια χαρά μου έχει βγει... Δεν ήταν και ΤΕΛΕΙΩΣ χάλια...Έχει τύχει να μου αρέσει και πολύ κάποιοι ενισχυτές της Behringer...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τυχερό αγόρι  ;D Funky μου όπως κατάλαβες- και δεν το έκρυψα άλλωστε- ναι, έχω μια προκατάληψη για τη εν λόγο εταιρία. Αν βρεθούμε από κοντά, θα σου πω την ιστορία που με έκανε... πύραυλο  ;)

 

Πάντως και σε ένα studio που έπαιζα με ένα κεφάλι- ηχείο Behringer, ήταν ηχητικά μια «πλαστική» μετριότητα. Και διάφοροι φίλοι που πήραν διάφορα- κυρίως πεταλάκια- όλοι βρίζουν, καθώς χαλάνε πανεύκολα. Βέβαια θα μου πεις στα λεφτά που τα πουλάνε, τι περίμενες; Πάντως όπως κατάλαβες, δεν είμαι...φίλος της εταιρίας  ;D

 

ΥΣ: Το «τυχερό» πάει στο ότι έχεις  Behringer και συνεχίζει να παίζει.  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά συνεχίζει να παίζει αλλά 1ον το πήρα μεταχειρισμένο (και ακόμα παίζει) και 2ον δεν το αποχωρίζομαι με τπτ!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου