Προς το περιεχόμενο

Fender strat AM professional ll SSS


ThomasSot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δε μου λες...η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ κιθάρα πίσω από την νέα σου strat ειναι black and gold του 81?

Κούκλα!

ΟΚ... ανακαλώ το προηγούμενο post 😆

  • Like 1
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έκπληκτος... Δηλαδή δεν ειπώθηκε τίποτα του στιλ, "ναι, καλή είναι αλλά η tele μπλα, μπλα, είναι μπλα, μπλα, μπλα και μήπως να το σκεφτείς;".

Όχι βέβαια ότι μπορεί να συνέβη, αλλά εξετάζουμε όλα τα ενδεχόμενα 😄

 

Ε καλά και εγώ έχω 3 strat ,τις αγαπώ και αυτές.

3 λεπτά πριν, ThomasSot είπε


Ναι, αυτη ειναι και την εχω 42 χρονια.

 

Τώρα ανέβηκες 60 σκάλες στην εκτίμησηΣ μου (ήδη ήσουν στα ύψη λόγω της ευγένειας σου κατά την ανταλλαγή τα των πμ) .

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThomasSot είπε


Ναι, αυτη ειναι και την εχω 42 χρονια.

 

ώπα! δικός μας !

και γω τόσο την έχω

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ
Το μοντελο αυτο ειναι αντικαταστατης της standard (δεν εχει καμμια σχεση ομως) και η fender εδωσε τρια επιπλεον χρωματα σε οτι κυκλοφορουσε μεχρι τωρα. Αυτο που πηρα, το μαιαμι μπλου και ενα σε χρωμα υδραργυρου.
Το μαιαμι δεν μ αρεσε (θα μουν σαν σημαιοφορος σε διαδηλωση για το Μακεδονικο), το δε υδραργυρου παλι δεν μ αρεσει.
Να παρω μια νορμαλ τριχρωμη....ενταξει βαρετη ειναι, οπου να πας τετοια βλεπεις, να παρω μια κοκκινη σαν του Ακη του Τουρκογιωργη, θα μαι σαν κομμουνιστης, να παρω μια πορτοκαλι που λεει και ο funk....παλι καπως θα μαι. οποτε επεσα στο πολιτισμικο μου σοκ.
Οσο για το maple στην ταστιερα αγαπητε Terry ποτε δεν μ αρεσε το ξυλο αυτο και καμμια μου κιθαρα δεν ειχε ποτε maple. Οταν περνανε καποια χρονια τραβαει το λουστρο και σκουραινουν σε σημεια και την ολη κατασταση τη σιχαινομαι. Ειναι χουι αυτο και πρωτα πεθαινει ο ανθρωπος και υστερα το χουι. Τωρα θα μ πεις οτι και τα ροσγουντ βρωμιζουν....βρωμιζουν ομως αλλα δεν φαινονται. 🤣

Οταν λοιπον παρελαβα την κιθαρα την εφερα στα μετρα μου χαμηλωσα τερμα τις χορδες και σηκωνα λιγο λιγο μεχρι εκει που δεν κουδουνανε με το παιξιμο μου, διορθωσα το intonation στη μι χοντρη (αν και η κιθαρα ηταν σεταρισμενη, το μι φαλτσαριζε καπως και ηθελε διορθωση), εφερα και τους μαγνητες λιγο κοντητερα, και εννοειται ειχα αλλαξει και τις χορδες.
Ειναι εντυπωσιακο ποσο χαμηλα καθησαν οι χορδες το οποιο δεν το εχω δει σε καμμια στρατο.

Οι μαγνητες της κιθαρας ειναι φανταστικοι V MOD ll τις λεει και ειναι υπεροχοι.
Τα ηλεκτρικα του οργανου ειναι εξαιρετικα με το δευτερο tone control να ειναι πους πους, με ενα πατημα μπορεις αναλογα με τη θεση του επιλογεα μαγνητων να δουλεψεις και τους τρεις μαγνητες μαζι η τον νεκ και τον μπριτσ σαν tele. Οχι οτι γινεται tele ασουμε, αλλα εχεις 7 διαφορετικες επιλογες απο 5 και ειναι πολυ θετικο αυτο.

Τα ταστα της κιθαρας ειναι τοσο καλοβαλμενα και καλοδουλεμενα που νομιζεις στην αφη οτι το οργανο ειναι αταστο.

Το χρωμα της κιθαρας ειναι πολυουρεθανης (σε 10 χρονια ολες οι κιθαρες ετσι θα βαφονται) γυαλιστερο με εξαιρεση το πισω μερος του μπρατσου που ειναι ματ και ο συνδυασμος του ματ με το οτι τα χρωματα ατα ειναι πολυ σκληρα δημιουργουν ενα υπεροχο μπρατσο που το χερι φευγει πανω υπεροχα.
Ενω στα χρωματα νιτρου οσο ματ και να ειναι, ειναι αδυνατο να πετυχεις αυτο το αποτελεσμα γιατι τα χρωματα αυτα ειναι μαλακα.

Συνεχεια και το τελος σε λιγο....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

Το χρωμα της κιθαρας ειναι πολυουρεθανης (σε 10 χρονια ολες οι κιθαρες ετσι θα βαφονται)

Φυσικά και δεν θα βάφονται όλες έτσι γιατί τότε δεν είχαν τα original specs...που οι κιθαρίστες τόσο αναζητούν -και χρυσοπληρώνουν-!!!!!!

Μεγειά για το εργαλείο και εμένα μου αρέσει πολύ το χρώμα.😉

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Ultra ειχε δυο με τρια κατοσταρικα πανω η οποια ειναι αντικαταστατης της ντε λουξ....γιατι δεν την πηρα??!!.
Γιατι εχει μαγνητες νοιζελες που δεν μ αρεσουν, γιατι εχει το ιδιο μπρατσο με την τελε μου και ηθελα κατι διαφορετικο και γιατι δεν την βγαζει σε αυτο το χρωμα.

Συμπερασματικα λοιπον, προκειται για εξαιρετικο οργανο, με δυνατα σημεια του τους μαγνητες και τα ηλεκτρικα του και φυσικα τον ηχο του, το μπρατσο της το ποιο ειναι οπως το λεει βαθυ U η C αλλα...καμμια σχεση, εχει φοβερη αισθηση και οτι ειναι ενα οργανο γενικα που αποπνεει φοβερη χλιδα και ταυτοχρονως αγρια φεντεριλα

Απο κει και υστερα παμε σε μια καστομ μειντ απο τιμιο και γ@μ@το ξυλο ασουμε που το σολ στο κανει σολ διεση, αλλα επειδη βαριεμαι να αλλαζω κουρτισμα καθε τοσο η να κανω τρανσπορτο (τι θυμηθηκα τωρα ο αθεος, το ΣΤΕΦΑΝΟ με τα τρανσπορτα και τις μετατροπιες....τον θυμαται κανενας σας ρε παιδια??!! 😁) ειπα αστο.

Θαυμαστε το καινουριο μου οργανο αγαπητοι συμφορουμητες και ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ. 😀😁🤣


 

Επεξεργασμένο από ThomasSot
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marathon είπε

Φυσικά και δεν θα βάφονται όλες έτσι γιατί τότε δεν είχαν τα original specs...που οι κιθαρίστες τόσο αναζητούν -και χρυσοπληρώνουν-!!!!!!

Μεγειά για το εργαλείο και εμένα μου αρέσει πολύ το χρώμα.😉


Εχεις δικιο αγαπητε marathon, εννοω τις κιθαρες ευρυας παραγωγης.
Εχει ψιλοαποδειχθει τελικα οτι οι μηχανικες ιδιοτητες και οχι οι βιολογικες (η να το πουμε καλυτερα χημικες) επιρρεαζουν (αν επιρρεαζουν) την ακουστικη μιας κιθαρας. Και οι μηχανικες ιδιοτητες του ξυλου δεν εχουν να κανουν με τα χρωματα.
Τα χρωματα πολυουρεθανης ειναι πολυ σκληρα χρωματα (εφαρμοζονται στα σκαφη και στη θαλασσα) και προσαρμοζονται δυσκολα στα original spec, αλλα εχουν αξεπεραστες ιδιοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου