Προς το περιεχόμενο

EMG-HZ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω οι φίλοι που λένε διάφορα για τους EMG HZ να γνωρίζουν οτι δεν μιλάμε μόνο για έναν τύπο παθητικού μαγνήτη της EMG.

 

Υπάρχουν οι εξής τύποι passive:

 

Η1 (bridge / neck)

H1A (bridge / neck)

H2 (bridge / neck)

H2A (bridge / neck)

H3

H3A

H4

H4A

 

Κάθε ένας έχει τα δικά του χαρακτηριστικά. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Λέγοντας γενικά "οι EMG" είναι το ίδιο ουτοπικό με το να λες "οι DiMarzio".

 

Καλό θα είναι να απαντούν όσοι έχουν εμπειρία με passive EMG και όχι κάποιοι που έτυχε να ακούσουν την κιθάρα του κολλητού. Μα κανείς δεν εντόπισε το γεγονός οτι είναι οι πιο ήσυχοι hum μαγνήτες στις extreme παραμορφώσεις;

 

Φυσικά απευθύνομαι σε όσους δεν γνωρίζουν / δεν έχουν εμπειρία / δεν έχουν παίξει και όχι σε όλους που γράφουν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου! Η Lag που δοκιμασα ειχε H4A-neck,S3-mid, FH3A-bridge. Οι μαγνητες οπως εγραψα και πριν ηταν αξιοπρεπεστατοι, ισως και κατι παραπανω! Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου γι αυτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι όταν μιλάμε για EMG μιλάμε πρακτικά για active μαγνήτες.Και αυτό γιατί σε αυτό ειδικεύται η εταιρία πως να το κάνουμε.Υπάρχει κανένας που να αποφασίσει σε passive και να καταλήξει σε HZ όταν με τα ίδια λεφτά παίρνει τον SH-6 που οργώνει;; :wink:

 

Θεωρώ ότι η εταιρία δεν το κατέχει το άθλημα του passive.Είδατε καμιά ακριβή ESP με HZ;;

 

Οπότε αν ο φίλος σου τρελάθηκε με EMG άσε τους HZ στην άκρη. :wink: Μην πλακωθείτε στα distortion όμως.Ο 81 που έχω και στο καθαρό distortion βγάζει :lol: :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και με τον janick.

 

Πάντως δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις καινούριους HZ φίλε μου. Μπορεί η κιθάρα να τους έχει από τον κατασκευαστή. Κάτι που σημαίνει οτι αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να τους πουλήσεις, θα τους δώσεις μέχρι ¤80 to set (εννοώ bridge & neck).

 

Με αυτά τα δεδομένα (των ¤80 για 2 humbuckers δηλαδή) και με την προϋπόθεση οτι ο ήχος σου έχει πολλά γκάζια (Metal?) τότε η σειρά HZ μόνο πλεονεκτήματα έχει να σου δώσει. Αν βέβαια στην ίδια τιμή πουλάει κανείς set active να μου το πει να του αγοράσω όλο το stock...

 

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συγκρίνεις τιμές τις κιθάρας σου με passive και με active. Ενα set active πωλείται γύρω στα ¤180 στον Thomann αν θυμάμαι καλά (όχι τα signature με τα boosters έτσι;). Αν λοιπόν η διαφορά είναι γύρω στα ¤200 σε συμφέρει να την πάρεις έτοιμη. Αν ξεφεύγει, αγόρασέ την με passive και μετά κάνε τράμπα.

 

¶κουσε όμως πριν αγοράσεις, γιατί δεν αρέσουν σε όλους οι active ΕMG άσχετα αν παίζουν metal ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η διαφορα ηταν μικρη θα προτιμουσα σιγουρα τους active. Αλλα το επομενο μοντελο που φοραει EMG (81 & 85) ειναι το top μοντελο και κανει +1500 euro 8O δηλ 2250 euro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου