Προς το περιεχόμενο

GEAR Eρωτησεις..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε το little big muff!!!

 

To πήρα πρόσφατα και είναι κάτι ανάμεσα στο Ρωσικό και το Αμερικάνικο και το βρήκα πολύ καλύτερο και από τα δύο! Παίξτο με single coil και έχει τον vintage fuzz ήχο με πλούσια μπάσα, καθόλου ενοχλητικά πρίμα και ανελέητο sustain, παίξτο με διπλό μαγνήτη και γίνεται ένα απίστευτο distortion!

 

Πραγματικά από εκεί που θεωρούσα το reissue Big Muff μεγάλη Μούφα βγάζω το καπέλο στο μικρούλι!

 

¶ και το καλύτερο, έχει τη κλασσική dc υποδοχή και όχι την mini που χρησημοποιεί συνήθως η electro harmonix!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω Fenderiarh και Fleamail.

To θεμα του big muff λυθηκε,Little Big Muff λοιπον.Ωραια.

 

Τωρα οσο αναφορα τον ενισχυτη:

Ειχα διαβασει ολα τα thread που εχουν γραφτει εδω για τον LANEY VC-15 και ειχα ψηθει αγρια να παω να τον ακουσω απο κοντα.Και αυτο εκανα!Λοιπον μου αρεσε παρα πολυ(ενταση,βαθος κ.τ.λ) και ισως τελικα καταληξω σ'αυτον.Το μονο προβλημα ειναι οτι μου ακουστηκε σαν να'χει λιγα παραπανω πριμα για τα γουστα μου.

Μηπως,βαζοντας καποιο μεγαλυτερο ηχειο(12'' π.χ),θα μπορουσα να κερδισω,εκτος απο καλυτερο headroom,και λιγα μπασσα,ισως?

Αν ΝΑΙ,τοτε εχετε να μου προτεινετε καποιο που αρμοζει και συνεργαζεται αψογα με τον εν λογω ενισχυτη?Αν υπαρχει και καμια δοκιμασμενη λυση,τοτε ακομη καλυτερα.Εργοστασιακα,φοραει ενα JENSEN 10'' νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο vc-15 εχει βγάλει προβληματάκια κατα καιρούς, τα οποία σχετίζονται με το οτι οι τελικές του είναι καρφωμένες πάνω στο κυρίως κύκλωμα και όχι σε ξεχωριστό PCB για λόγους οικονομίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να θερμαίνεται υπερβολικά το κύκλωμα ύστερα απο κάποια ώρα παιξίματος σε μέτρια και υψηλή ένταση και σιγά-σιγά "την ακούνε" οι (πλαστικές και όχι κεραμικές) βάσεις των EL84.

 

Και φυσικά δεν χωράει μεγάφωνο μεγαλύτερης διαμέτρου...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο vc-15 εχει βγάλει προβληματάκια κατα καιρούς' date=' τα οποία σχετίζονται με το οτι οι τελικές του είναι καρφωμένες πάνω στο κυρίως κύκλωμα και όχι σε ξεχωριστό PCB για λόγους οικονομίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να θερμαίνεται υπερβολικά το κύκλωμα ύστερα απο κάποια ώρα παιξίματος σε μέτρια και υψηλή ένταση και σιγά-σιγά "την ακούνε" οι (πλαστικές και όχι κεραμικές) βάσεις των EL84.

 

Και φυσικά δεν χωράει μεγάφωνο μεγαλύτερης διαμέτρου...[/quote']

 

Μηπως ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις ελαττωματικών ενισχυτών ή οι ιδιοκτήτεσ καναν τίποτα πατέντες που ζόρισαν τους ενισχυτές τους τοσο πολύ; Δύσκολο μου φένεται να κυκλοφορεί η Laney για τόσα χρόνια έναν προβληματικό ενισχυτή. Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει τιποτα σχετικό με αυτά τα προβλήματα.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενισχυτή θα σου πρότεινα να ακούσεις και τον Fender Pro Junior, 10'' ηχείο, 15W. Ο elavd νομίζω πουλάει τον δικό του 350¤ και είναι και USA (οι τωρινοί είναι mexico).

 

Εγώ προσωπικά έχω 2 pro junior USA και είμαι πολύ ευχαριστημένος...ιδανικοί και για σπίτι και πρόβα.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moνο 1 volume και 1 tone??

Δηλαδη βαλε μετα στον πρυπολογισμο,,ενα καλο αναλογικο reverb(και ποσο θα στοιχιζει ενα τετοιο...) και 1 equaliser (για να ρυθμιζω bass,middle,treble...)

Aν ειναι βεβαια,να με καλυπτει τοσο απο πλευρα εντασης(σπιτι,προβα,live) ,οσο και απο ηχητικης πλευρας(ο laney μου φανηκε πολυ πριμος,θα προτιμουσα να εχει περισοτερο ''σκασιμο'' οταν ''χτυπαω'' την χορδη-ειμαι περισοτερο της αμερικανικης σχολης στον ηχο :wink: ) ,τοτε να το συζητησουμε σοβαρα.

 

ΥΓ:εχω ακουσει οτι συνεργαζεται καλα με αναλογικα πεταλακια.ισχυει?Γιατι εχω σκοπο να φτιαξω την δικη μου αναλογικη πεταλιερα.

Εαν θελετε μπορω να σας γραψω και ποια πεταλακια σκεφτομαι ν'αγορασω,μηπως και καποια δεν μου χρειαζονται τοσο οσο νομιζα ή μηπως καποια απ'αυτα συμπιπτουν ηχητικα με καποια αλλα,και ετσι γλυτωσω απ'τον κινδυνο να πληρωσω για τον ιδιο ηχο 2 φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το equalizer δεν σου χρειάζεται καθόλου...το tone του είναι αρκετό...

 

Τώρα για reverb είναι υποκειμενικό...εγώ φτιάχνω μια ρύθμιση στο delay μου και είμαι καλυμμένος...

 

Σκάσιμο έχει πολύ περισσότερο απ 'ότι ο Laney γιατί απλά είναι Fender, και ο Laney είναι πιο πολύ στην λογική του VOX.

 

Όσο για το "αμερικάνικος ήχος"...είπαμε είναι Fender :lol:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου