Προς το περιεχόμενο

Ποιο προγραμμα για επεξεργασία ομιλίας σε WAV ?


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω κάποιες ηχογραφήσεις διαλέξεων σε ενα Boss BR-600 και σε ένα μικρό mp3 player είτε απευθείας απο τα ενσωματωμένα μικρόφωνα είτε απο το line-in μέσω κονσόλας & ασύρματων μικροφώνων πέτου.

 

Θα ήθελα ένα πρόγραμμα που να μπορώ να κόψω-ράψω τμήματα, να βγάλω τον θόρυβο, να εξομαλύνω το σήμα σε όλη την ηχογράφηση και ίσως να δυναμώσω το loudness με σκοπό να καταλήξω σε ένα audio CD με το υλικό.

 

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας, σε δωρεάν λύση.

 

(δεν ενδιαφέρομαι για cracks)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτό το κάνει πολύ καλά , θα έλεγα πολύ καλά , το wabelab.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντρεα,cos_dr, βοηθηστε κι εμενα τον ασχετο :oops: ,τα αρχεια

θα ειναι παλι σε μορφη WAV μετα την επεξεργασια,σωστα?Θα μπορεσω

να τα παιξω σε reason αν κανω κατι αντιστοιχο με το audacity? :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντρεα' date='cos_dr, βοηθηστε κι εμενα τον ασχετο :oops: ,τα αρχεια

θα ειναι παλι σε μορφη WAV μετα την επεξεργασια,σωστα?Θα μπορεσω

να τα παιξω σε reason αν κανω κατι αντιστοιχο με το audacity? :lol: :lol:[/quote']

Μητσάκο μου, το Reason δεν τα πάει καλά με τα audio files, για την ακρίβεια δεν τα δέχεται καν! Μόνο MIDI...

¶ρα η μόνη λύση είναι να φτιάχνεις τα κόλπα σου με το Reason και μετά να τα στέλνεις σε κάποιο DAW τύπου Cubase με Rewire ώστε να βάλεις στο project σου και audio αρχεία.

 

EDIT: Διαβάζοντας ένα παλιό τεύχος του Soundmaker, πήρε το μάτι μου ένα patch για το Reason που σου επιτρέπει να εισάγεις και ήχο. Λέγεται Hammer Input Panel. Για ψάξτο λίγο μήπως σε βοηθήσει...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητσάκο μου' date=' το Reason δεν τα πάει καλά με τα audio files, για την ακρίβεια δεν τα δέχεται καν! Μόνο MIDI...[/quote']

 

Το Reason δεχεται .wav και .aif αρχεια με το ΝΝ19 sampler.. Απλα ειναι πιο δυσκολο να κουμανταρεις και να επεξεργαστεις το .wav μεσω του Reason απ'οτι θα το εκανες πολυ πιο ευκολα σε Cubase, Ableton κτλ.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To reason γνωριζω πως δεχεται .wav αρχεια,(και στο redrum,)αλλα η ερωτηση μου ειναι αν θα μπορεσω να εισαγω το επεξεργασμενο αρχειο αυτουσιο

(σε περιπτωση που κανω κατι αντιστοιχο)... :lol: :lol: :lol:

Thanx! :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To reason γνωριζω πως δεχεται .wav αρχεια' date='(και στο redrum,)αλλα η ερωτηση μου ειναι αν θα μπορεσω να εισαγω το επεξεργασμενο αρχειο αυτουσιο

(σε περιπτωση που κανω κατι αντιστοιχο)... :lol: :lol: :lol:

Thanx! :wink:[/quote']

 

Το Audacity έχει δικό του φορμά αρχείων αν θες να κάνεις κάποια πράγματα που το WAV δε μπορεί (π.χ. volume automation σε ένα track) αλλά μπορείς φυσικά να σώζεις (File->export) σε .WAV...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτό το κάνει πολύ καλά ' date=' θα έλεγα πολύ καλά , το wabelab.[/quote']ελα!!απο ποτε το δινουνε δωρεαν αυτο? :twisted:

 

Φίλε, απο την βιασύνη μου, δεν είδα το δωρεάν request στο φίλου μας.

 

Το δίνουν δωρεάν έμαθα το υποργείο δημόσιας τάξης σε όποιον/όποια δώσει πληροφορίες για την σύλληψή μου! :lol: :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου