Προς το περιεχόμενο

dawless midi routing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

θέλω να στήσω ένα dawless setup.

 

(Έστω ότι) διαθέτω 2 midi controllers (arturia keystep & roland A49). To καθένα από αυτά έχει τη δυνατότητα επιλογής midi channel.

 

Αυτά (και τα 2) θέλω να τα στείλω σε 3-4 synthesizers. Το καθένα από αυτά θα είναι ρυθμισμένο να ακούει στο δικό του midi channel.

 

Ο σκοπός μου είναι από οποιοδήποτε από τα 2 controllers να ελέγχω οποιοδήποτε από τα 4 synths ανα πάσα στιγμή. πχ, σε μια δεδομένη στιγμή θέλω το keystep να στέλνει από το κανάλι 1 στο αντίστοιχο συνθ και το roland A49 να στέλνει άλλο κανάλι σε άλλο συνθ.

 

Κοιτάζω τι πρέπει να βάλω ανάμεσά τους και έχω την εντύπωση οτι μου κάνει το miditech midiface 4x4.

Στο manual του διαβάζω οτι έχει την standalone επιλογή :

Παράθεση

7) MERGE Mode
After pressing the "Model SW" button again, the Midiface 4x4 Thru / Merge switches to MERGE mode. Here the first two lower LEDs light up green, as well as the upper 4 LEDs flash briefly. The input number 1 and 2 are merged, that means mixed together and routed to all 4 MIDI outputs, 1-4 get the mixed signal from the first and second MIDI IN port. Input 1 and input 2 will mixed to the outputs 1,2,3,4.

 

Είμαι στο σωστό δρόμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, blue είπε

Καλησπέρα,

 

θέλω να στήσω ένα dawless setup.

 

(Έστω ότι) διαθέτω 2 midi controllers (arturia keystep & roland A49). To καθένα από αυτά έχει τη δυνατότητα επιλογής midi channel.

 

Αυτά (και τα 2) θέλω να τα στείλω σε 3-4 synthesizers. Το καθένα από αυτά θα είναι ρυθμισμένο να ακούει στο δικό του midi channel.

 

Ο σκοπός μου είναι από οποιοδήποτε από τα 2 controllers να ελέγχω οποιοδήποτε από τα 4 synths ανα πάσα στιγμή. πχ, σε μια δεδομένη στιγμή θέλω το keystep να στέλνει από το κανάλι 1 στο αντίστοιχο συνθ και το roland A49 να στέλνει άλλο κανάλι σε άλλο συνθ.

 

Κοιτάζω τι πρέπει να βάλω ανάμεσά τους και έχω την εντύπωση οτι μου κάνει το miditech midiface 4x4.

Στο manual του διαβάζω οτι έχει την standalone επιλογή :

 

Είμαι στο σωστό δρόμο?

άμα πεις και τι synth έχεις θα είναι καλύτερα για να δούμε μην έχουν καμια ιδιαιτερότητα στο midi receive.

 από εκεί και πέρα εφόσον θέλεις να στέλνεις και από τα δυο , ναι θα σε βολέψει ένα τέτοιο midi module και η merge λειτουργία.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θνξ cos. Παραθέτω τα συνθς, αλλά δεν καταλαβαίνω τι ιδιαιτερότητα θα μπορούσε να υπάρξει (θα ήθελα να μου εξηγήσεις όταν έχεις χρόνο). 

 

Elektron analog four (mk1)

Vermona Perfourmer mk2

Roland SE-02

 

Αν γίνεται αυτό που θέλω, μπορεί να θελήσω στη συνέχεια να στέλνω και τα 2 controllers στο Analog4 πχ (το οποίο έχει multi config mode που μου επιτρέπει να κάνω split τα keyboards) και από το thru του να στελνω σε κάποιο άλλο συνθ πχ. στο vermona.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, blue είπε

θνξ cos. Παραθέτω τα συνθς, αλλά δεν καταλαβαίνω τι ιδιαιτερότητα θα μπορούσε να υπάρξει (θα ήθελα να μου εξηγήσεις όταν έχεις χρόνο). 

 

Elektron analog four (mk1)

Vermona Perfourmer mk2

Roland SE-02

 

Αν γίνεται αυτό που θέλω, μπορεί να θελήσω στη συνέχεια να στέλνω και τα 2 controllers στο Analog4 πχ (το οποίο έχει multi config mode που μου επιτρέπει να κάνω split τα keyboards) και από το thru του να στελνω σε κάποιο άλλο συνθ πχ. στο vermona.

ναι, οκ.

 Λέω μήπως με το receive έχει θέμα, αν όλα τα synth δέχονται σε όλα τα κανάλια οκ.

 Τώρα από το through πάλι να δεις μετά σε πόσα κανάλια ταυτόχρονα μπορούν να στείλουν.

 Άμα δεν υπάρχει θέμα (π.χ γιατί κάποια στέλνουν σε κάποια και συνήθως δέχονται σε όλα, τουλάχιστο σε όλα τα parts τους δεν θα έχεις  θέμα.

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο οτι καταλαβαινω, δε θα ειναι το σκηνικο σε φαση sequencing, αλλα live παιξιμο. Μηπως λοιπον θα ηταν καλύτερα αντί να πάρεις το spliter να επαιρνες κανα μικρο controller παραπάνω, και να εχει το καθε synth τα πληκτράκια του; Σίγουρα η φάση θα ήταν πολύ πιο άμεση και hands on έτσι, ούτε να μπλέκεις με splits και midi channels ουτε τιποτα.

 

 Και ετσι οπως το σκεφτεσαι λογικά γινεται παντως, δε θα ειναι ομως τοσο αμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και sequencing θα υπάρξει αλλά μέσω του analog 4 (εννόω το Α4 θα κανει sequence τον εαυτό του, δεν σκοπεύω να στέλνω αλλού). 

Η 1η μου σκέψη ήταν αυτή, αλλά αν κοιτάξεις, δεν υπάρχουν πια πολλές επιλογές σε μικρά keyboards με midi out.

 

 

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θνξ για την πρόταση, όταν τα κοίταζα δεν είχα βρει κατι τοσο φτηνο. 

Πιθανότατα θα πάρω και αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ήρθε σημερα, έστησα και χάρηκα πάρα πολύ που δουλεύουν όλα όπως ηθελα!

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

ΥΓ. στο 1ο μου ποστ γράφω miditech midiface 4x4. Το σωστό προιον είναι το 4x4 thru/merge. Παρακαλώ κάποιον mod να το διορθώσει για να μην μπερδευτεί κάποιος που έχει την ίδια απορία με μενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου