Προς το περιεχόμενο

Χειροποίητη ηλεκτρική


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει αρκετές φορές σε αυτό το Forum να αναφέρεστε σε χειροποίητες ηλεκτρικές. ¶ρχισα κι εγώ σιγά σιγά να μπαίνω στο trip του να φτιάξω μία μόνος μου αλλά έχω τις εξής απορίες:

1) (Φιλοσοφικής φύσεως): πάντα είχα την άποψη ότι τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους ...ποπούς :) Και πάντα είχα την απορία μήπως ένα ακριβό όργανο (όπως τα χειροποίητα) δεν είναι για τα κότσια μου. Το λέω αυτό χωρίς να υποτιμώ τον εαυτό μου, αλλά με την έννοια ότι πιθανώςθα έπρεπε να δώσω περισσότερο έμφαση στη συνεχή βελτίωση της τεχνικής μου και όχι στο πόσο ακριβό όργανο θα έχω...¶ραγε εγκαταλείποντας την "ταπεινή" μεξικάνικη Fender μου θα γίνω και καλύτερος κιθαρίστας?

2) Πώς μπορεί να επιλέξει κανείς κιθάρα μέσω internet χωρίς να τη νιώσει στα χέρια του? Μπορεί βέβαια να έχει παίξει πολλές κιθάρες στη ζωή του, αλλά το feeling μιας κιθάρας πιστεύω ότι είναι συνισταμένη πολλών παραμέτρων...

3) (Αισθητική ερώτηση): Στις κιθάρες αυτές μπορεί κανείς να γράψει ότι λογότυπο θέλει? Πχ μπορεί να φτιάξεις μια Warmoth και να λέει Fender ή να γράφει το όνομά σου?µ

4) Για τους Έλληνες κατασκευαστές τι γνώμη έχετε?

 

(Sorry αν σας κούρασα!)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε και λέμε:

 

αυτη

 

61990075c1d5148c235566c2972c95f4325b56d542df0f2c0b1939b9.jpg

 

και αυτη

 

59790303faf273a2d533b6624dfebbd48127f9df145bbd4716061cfe.jpg

 

 

και τις δύο αριστερα & δεξια της μεσαίας

 

78479260470df00dcfe2f12b2ece0ec491b1aaf8a6082180087425e6.jpg

 

 

αλλα και αυτές

 

878022099ed097cc0950bd1612f1d5e0a38bde19ebe689003263422d.jpg

 

579515994979d1c5753f24f3b7ccf3cbec8096f900831ba77abc13e6.jpg

 

τις εφτιαξα με τα χεράκια μου και με κόστος κάτω απο 800 ευρω την καθε μια.

 

είναι ΟΛΕΣ πολλες κλασεις ανώτερες απο οποιανδήποτε Fender είχα,εχω και θα έχω παίξει ποτέ (μια και έχουν super duper μαγνήτες και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τις θέλω (παχιά μπράτσα,jumbo ταστα κ.ο.κ)

 

το να συναρμολογησεις μια bolt on κιθάρα είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ .

 

www.warmoth.com

 

www.rockinger.com

 

www.usacustomguitars.com

 

www.allparts.com

 

www.wdmusic.com

 

 

μερικοί βασικοί κανόνες για μια καλή strat ,tele:

 

1.ΕΛΑΦΡΥ ΣΩΜΑ (ASH -ALDER)

 

2.KΑΛΟΙ LOW OUTPUT ΜΑΓΝΗΤΕΣ (RIO GRANDE,LINDY FRALIN,VAN ZANDT,SD)

 

3.ΠΑΧΥ ΜΠΡΑΤΣΟ

 

4.ΚΑΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ & SET UP ΚΙΘΑΡΑΣ (ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ)

 

Οπως έλεγε και η διαφήμιση

 

"φτιάχτο μόνος σου με Black n Decker"...

 

τα decals με το σημα της Fender είναι έτσι κι αλλοιώς απλές χαλκομανίες και αν και ηθικα είναι απαγορευτικό (& ΠΑΡΑΝΟΜΟ) μπορεις να τα βρεις στο internet..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk το παχυ μπρατσο παιζει καποιο ρολο στον ηχο;ειπες για ελαφρυ σωμα και ανεφερες το ash.γενικα δεν θεωρειται βαρυ ξυλο αυτο;ειδικα σε σχεση με το alder :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε μαλλον το ash απο οτι μου ειχε πει ο yameth ειναι απο τα βαρια ξυλα.παντως ξεχασα να σου πω,οι κιθαρες σου ειναι κουκλες.σε ζηλευω γιαυτο που εχεισ καταφερει.θελει να διαθεσεις ωρες και αφοσιωση και δυστυχως δεν υπαρχουν τοσες ελευθερες ωρες για μενα.για το μπρατσο δεν μου ειπες... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το northern ash είναι βαρυ και φυτρώνει στο Βόρειο τμήμα των ΗΠΑ το swamp ash φυτρώνει στο νότιο και βαλτώδες τμήμα και μια και έχει περισσότερη περιεκτικότητα σε νερο όταν ξεραθεί είναι πολυ ελαφρυ

 

αν και ύστερα απο τόσες κιθάρες που εχω φτιάξει εχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το ΕΙΔΟΣ του ξύλου δεν έχει και μεγάλη σημασία στην ηλεκ.κιθάρα πιο πολύ εχει το βαρος

 

τα πάντα για τα ξύλα

 

http://www.warmoth.com/guitar/options/options_bodywoods.cfm

 

ενα παχύ μπράτσο εκτος του οτι προσφέρει καλύτερη υποστηριξη στο χέρι και αποφυγή της τεντονίτιδας δεινει στην κιθάρα περισότερο sustain και articulation.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά εντυπωσιακές οι κιθάρες σου SUPERFUNK!!! Μπράβο...

Όταν είναι να επιλέξεις neck, ξέρεις ακριβώς τι μέγεθος θες ή απλά βάζεις το πιο παχύ? Όσο πιο παχύ το μπράτσο δεν είναι και πιο κουραστικό ή είναι μύθος?

Είδα κάποιες κιθάρες στη Warmoth οι οποίες έχουν αν κατάλαβα καλά πάνω από το ξύλο του σώματος ένα δεύτερο επίπεδο ξύλου (Laminate) για να πετύχουν ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα (π.χ. Tobacco Finish που μου άρεσε πολύ). Τι γνώμη έχεις για αυτό?

Συνήθως μια κιθάρα τη συναρμολογείς με υλικά μόνο μιας εταιρίας ή συνδυάζεις (το ρωτάω αυτό γιατί προφανώς με συνδυασμό το κόστος ανεβαίνει λόγω μεταφορικών)?

Τα Decals πώς μπαίνουν στο headstock?

Επιτέλους γράψε εκείνο το άρθρο σχετικά με τη συναρμολόγηση μιας κιθάρας να μας ανοίξεις και εμάς τα μάτια!!! 8O 8O :wink: :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk' date=' που είναι οι φωτογραφίες απο τις κιθάρες που έφτιαξες ?[/quote']

 

Ooops, εφταιγαν τα settings του firefox, συγχωρήστε με :oops:

 

H Tele σκοτώνει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου