Προς το περιεχόμενο

Lefteris Matapas - Lonely hearts


mtps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ανακοινώνω τη νέα μου δουλειά με τίτλο: "Lonely Hearts".

 

2008-07-20_003406_lonelyhearts1-200.jpg

 

Εδώ μπορείτε να ακούσετε δείγματα της δουλειάς μου.

 

http://www.soundclick.com/store/digital/01_shop_singles.cfm?bandID=854070

 

Καλή ακρόαση.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Mtps έχει  προχωρήσει πολύ όσον αφορά τον ήχο και τις ενορχηστρώσεις του, πολύ περισσότερο από τον μέσο ιδιοκτήτη οικιακού στούντιο όπου η μουσική παράγεται κυρίως από συνθετητές. Αυτή η συλλογή δείχνει ότι σαν καλλιτέχνης θα ήταν έτοιμος να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις μίας καριέρας στη δισκογραφία.. αρκεί να υπήρχε τέτοια στη μικρή μας χώρα.

 

Μην ξεγελιέστε από τον τρόπο παρουσίασης: εδώ δεν έχουμε απλά ένα μέλος που μας βάζει ένα κλιπάκι για να πούμε τη γνώμη μας, αλλά έχουμε τη παρουσίαση ενός ολοκληρωμένου "άλμπουμ" που σε άλλες εποχές θα το ακούγαμε ήδη στο ραδιόφωνο.

 

Βέβαια, δεν είναι όλα ρόδινα: έχοντας λύσει όλα τα βασικά προβλήματα ενός self-made καλλιτέχνη, τώρα έχει να αντιμετωπίσει την ανάγκη για περισσότερο διαρκείς (όσον αφορά τη μνήμη) μελωδίες, περισσότερο ευφάνταστες αρμονίες και (ίσως) περισσότερο ψαγμένους ήχους από τα όργανα.

 

Ακόμη και έτσι, είναι καλύτερος από διάφορους του είδους και πιστεύω ότι πρέπει να υποστηριχθεί.

 

Ειδική σημείωση: πιστεύω ότι όσοι μπούνε στο κόπο να πληρώσουν για τα κομάτια, θα πρέπει (με κάποιον τρόπο) να λάβουν lossless εκδόσεις των αρχείων. Επίσης πιστεύω ότι η παρουσίαση του υλικού θα ήταν ενδιαφέρον να συνοδεύεται από μερικές τεχνικές (και όχι μόνο) πληροφορίες για κάθε κομμάτι. Εμένα τουλάχιστον, σαν ακροατή, θα με ενδιέφεραν. Να γιατί πρέπει ο καθένας μας να έχει ένα πολύ καλό δικτυακό τόπο για την υποστήριξη της δουλειάς του και για άλλους λόγους που πρέπει κάποια στιγμή να συζητήσουμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑεγω το παληκαρι δεν το ηξερα καθολου αλλα μετα απο αυτο το ακουσμα επαθα πλακα.Καταρχην παιζει ακριβως το στυλ μουσικης που μου αρεσει να ακουω οταν δεν παιζω κιθαρα και οταν βγαινω.μπραβο και παλι στον ΛΕΥΤΕΡΗ.!!!!!! :o

Οχι οτι τα αλλα υστερουν αλλα το travelling alone και το AMBIENCE ειναι ολα τα λεφτα

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γινω εγω ο κακός?

 

Ακουσα μεχρι το acid που ονομαζεις εκει.Παρατηρησα οτι εχεις μελετησει κ λιωσει πολυ με τη μιξη.Πολυ ζυγισμενες εντασεις.

Ολα τα κομματια μου φανηκαν μονοτονα κ σε καποιο, νομιζω Beyond the mountains, επαιζες κατι σαν αυτοσχεδιασμο κ δεν καθοταν το κομματι για να προσεξω κατι παραπανω σε ατμοσφαιρα ή γενικα τπτ παραπανω απο το "μια πλατη κ σολο χιμα".

 

Θα διαφωνησω με τον ενθουσιασμο του eye.Νομιζω οτι εντυπωσιαστηκες επιφανειακα.

 

Κατι ακομα γενικο που παρατηρησα ηταν οτι οι ηχοι του σε πανε πισω σε χρονολογια.80-βαρια 90.Πολυ πλαστικοι κ midi γενικοτερα.

 

Σαν ερασιτεχνικη δουλεια παντως είναι αποδεκτη.

 

Υ.Γ.Που σε λαμπρο με τις ρεμιξαρες σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γινω εγω ο κακός?

 

Ακουσα μεχρι το acid που ονομαζεις εκει.Παρατηρησα οτι εχεις μελετησει κ λιωσει πολυ με τη μιξη.Πολυ ζυγισμενες εντασεις.

Ολα τα κομματια μου φανηκαν μονοτονα κ σε καποιο, νομιζω Beyond the mountains, επαιζες κατι σαν αυτοσχεδιασμο κ δεν καθοταν το κομματι για να προσεξω κατι παραπανω σε ατμοσφαιρα ή γενικα τπτ παραπανω απο το "μια πλατη κ σολο χιμα".

 

Θα διαφωνησω με τον ενθουσιασμο του eye.Νομιζω οτι εντυπωσιαστηκες επιφανειακα.

 

Κατι ακομα γενικο που παρατηρησα ηταν οτι οι ηχοι του σε πανε πισω σε χρονολογια.80-βαρια 90.Πολυ πλαστικοι κ midi γενικοτερα.

 

Σαν ερασιτεχνικη δουλεια παντως είναι αποδεκτη.

 

Υ.Γ.Που σε λαμπρο με τις ρεμιξαρες σου :P

 

Αρχίζεις παρανοϊκά και τελειώνεις απαράδεκτα.

Δε λέω περισσότερα, διότι δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουμε το thread του ανθρώπου. Μακάρι όλοι οι "ερασιτέχνες" του noiz να είχαν αυτό το επίπεδο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι, οτι η παράθεση υλικού προς ακρόαση, ως ένα βαθμό δρομολογείται με απώτερο σκοπό τον σχολιασμό/κριτική και όχι τη διαφήμιση. Οπότε, ακούγοντας το υλικό που έχει παρατεθεί, οφείλω να συμφωνήσω με τον trigga, είναι μια επαρκώς προσεγμένη παραγωγή, αλλά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν έχει να προσφέρει τίποτε παραπάνω. Ωστόσο , είναι σε μια σχετική ευθυγράμμιση με τις επιδιώξεις και την βάση της ambient μουσικής...

 

"Ambient Music must be able to accommodate many levels of listening attention without enforcing one in particular; it must be as ignorable as it is interesting."Brian Eno, Music for Airports liner notes, September 1978

 

ιδιαίτερα στο ignorable part...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελειωμα ειναι οτι εκανε κι λαμπρος κατι μουφες με τα ρεμιξ γι αυτο το ειπα.Αλλα εσυ σκεφτεσαι αλλα.

 

Τεσπα δεν ειναι παρανοια η γνωμη μου.Κ οντως υπηρξαν κ θα υπαρξουν καλυτερα ντέμο στο νοιζ είτε εχουν κιθαρα ειτε οχι.

 

Εντιτ:Να τος ο εμπειρος....Να λεμε κ του στραβου το δικιο....Παραδειγμα προσφατο ρε προτοκολι, συγκρινεται το κλιπ του χαριλατρόνιου με καποιο απ αυτα?Κ εκεινο εχει δοσεις απο ambient/film soundtrack κ οτιδιποτε αλλο θες.Εδω δυστηχως εχουμε να κανουμε με κατι που δεν εχει ενδιαφερον περα απ την παραγωγη ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου