Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για αρχή (ακουστικη ή κλασσική)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος φίλος που ξεκινάει κιθάρα μου ζήτησε να τον βοηθήσω στις συγχορδίες (παιζω πληκτρα εγώ). Κι ετσι σιγα σιγα ψηθηκα να μαθω κι εγω . Δεν εχω αποφασισει αναμεσα σε κλασσικη και ακουστικη. Μπορειτε να μου πειτε τi διαφορα θα εχουν και να μου προτεινετε καποια φθηνη απο ελληνικα sites?

 

Απο το λιγο που εψαξα βρηκα κλασσικες με 50 euro και ακουστικες με 70! 8O 8O

 

Αν κινηθω για ηλ/ακουστικη θα ανεβω πολυ σε τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μήπως κοιτάς πολύ χαμηλά σε τέτοιες τιμές κουπιά θα βρεις και όχι κιθάρες

 

άρχισε με ότι σου αρέσει εσένα πιο πολύ

οι κλασικές έχουν πιο απαλό fealing αλλά έχω βρει κλασικές που ήταν για το τζάκι και το fealing ήταν χειρότερο και από σύρμα που τρίβουμε τις κατσαρόλες

 

αν κοιτάς σε τόσο χαμηλές τιμές με 50¤ πάνω-κάτω ακόμα βρίσκεις και ηλ/ακουστικη

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα ακουστική-θες και ηλεκτρακουστική με 50 ευρώ βρε;-Μικρότερη ταστιέρα σε φάρδος και κατα συνέπεια πιο εύκολο πιάσιμο για αρχάριο,πιο δυνατός ήχος,ίσως σε ενοχλήσουν στα δάχτυλα οι steel χορδές σε αντίθεση με τις nylon των κλασσικών.

 

Να σου πω την αλήθεια ό,τι και να σου προτείνουμε σε τέτοιο budget το ίδιο θα είναι.Προφανώς δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κιθάρα αλλα αν θέλεις τη γνώμη μου, δώσε τουλάχιστον 100 ευρώ παραπάνω και κοίτα και για καμία μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ενδιαφέρομαι και τόσο σοβαρά! Μπορει καποια μερα να τη σπασω σε κανενα κεφάλι! :lol: :lol: :lol: Ωστόσο καντε μου καποια προταση μεχρι 100 ευρώ το πολυ! Για ακουστική πάω μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
...

Να σου πω την αλήθεια ό' date='τι και να σου προτείνουμε σε τέτοιο budget το ίδιο θα είναι.Προφανώς δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κιθάρα αλλα αν θέλεις τη γνώμη μου, δώσε τουλάχιστον 100 ευρώ παραπάνω και κοίτα και για καμία μεταχειρισμένη.

[/quote']

 

+1

 

Η έστω και με τα λεφτά που δίνεις άντε μέχρι 100. Μεταξύ των μεταχειρισμένων κάτι καλύτερο μπορεί να βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως θα σου προτηνα κλασικη... μπορει να μη μπορεις να πεζεις τα ακορντα της ακουστικης αλλα στη κλασικη υπαρχει κατα τη γνωμη μου περισσοτερη μελωδια και τεχνικη... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν ενδιαφέρομαι και τόσο σοβαρά! Μπορει καποια μερα να τη σπασω σε κανενα κεφάλι!

 

Ε βέβαια,είναι ξεκάθαρο οτι τον ενδιαφέρει η τεχνική! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως θα σου προτηνα κλασικη... μπορει να μη μπορεις να πεζεις τα ακορντα της ακουστικης αλλα στη κλασικη υπαρχει κατα τη γνωμη μου περισσοτερη μελωδια και τεχνικη... :wink:

 

Βασικα οπως το κόβω μονο για ακορντα θα την χρησιμοποιω! Μέχρι να μάθω να παίζω και μελωδίες!

Τελικά ποιό έυκολη στην εκμάθηση ειναι η κλασσικά ή η ακουστική? Εχει ποιο αραιά τάστα η κλασσική ή μου φαίνεται?

 

Κανένα link δεν βλέπω όμως για προτάσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου