Προς το περιεχόμενο

Telecaster Squier Classic Vibe EMG T-SET / EMG SA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τα πληθοι! ;D

Σύντομα θα ειμαι κάτοχος μιας Telecaster Squier Classic Vibe ...Εξαιρετικής κατα την γνωμη μου κιθαρας!Δοκιμασμένη  καθως θα την παρω απο εναν φιλο.

Μου αρεσε παρα πολυ και το finish που εχει και στο χερι μου!

 

Αυτο ομως που δεν μου αρεσε Ιδιαίτερα ειναι ο neck μαγνητης..οχι κακος αλλα...δεν.

Στο Μυαλο μου εχω δυο σενάρια και εδω θελω την γνωμη σας.

1)Να τοποθετήσω τους EmG t-set

http://www.thomann.de/gr/emg_tset.htm

2)Να κανω ολόκληρη μετατροπή και να βαλω τους EmG SA.(strat pickups)

http://www.thomann.de/gr/emg_saset_strat_bk.htm

 

Γιατι EMG?

 

Γιατι ειμαι ξεροκέφαλος και απο τη στιγμή που ειδα τον Gary Moore σε ενα dvd live με την fritz bros tele και τους 3 emg δεν λεει να μου φυγει απο το μυαλο με τιποτα...μονο αμα το δοκιμασω!...Α και μου αρεσει και το blues με λιγο περισσότερο γκαζακι:P

 

Ωραια μας τα λες φίλτατε αλλα strat set σε tele?? και δωστου λεφτα σε μαστορους λογο νεας εδρας για τον midle...βρε παιδι μου ...μήπως να έπαιρνες μια Stratocaster? αφου στην τελικη κοντα σε strat θα ακούγεται!!!

 

χμμμ...γιατι πολυ απλα δεν μου αρεσει το σουλούπι της start,μαγεύομαι με τον ηχο της εκτιμω την ιστορια της αλλα προτιμώ κατα πολυ το σχεδιο της tele ....εχει μια βαρβατίλα βρε παιδι μου ;D

 

Και για να σας μπερδέψω λιγο ακομα ναι..προτιμώ τον ηχο της strat απο της tele.

 

Και το EmG t-set? γιατι το ανέφερες?

 

Βασικα για πιο οικονομικη λυση,θα ηθελα να χασω αυτο το country στοιχείο απο τον neck μαγνητη,και αν αυτο το set με παραπέμπει σε πιο hard blues ήχους θα το επιλεξω!

 

Οποτε αν καποιος απο εσας εχει δοκιμασει ενα απο τα δυο σετ σε tele τον παρακαλω να βοηθησει!

Επισης  ο καθενας που θελει μπορει να εκφρασει την αποψη του...θα μου  ειναι πολιτιμη!

 

Υ.Γ:Ελπιζω να μην κατηγορηθώ ως δολοφόνος της Tele λογο τον παραπάνω ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και για να σας μπερδέψω λιγο ακομα ναι..προτιμώ τον ηχο της strat απο της tele.

Και θα το πετύχεις λές, με άλλη γέφυρα?...Εκτός εάν βάλεις και το τρέμολο της Strat στην Tele...για να δούμε τι θα πετύχεις!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Να κανω ολόκληρη μετατροπή και να βαλω τους EmG SA.(strat pickups)

http://www.thomann.de/gr/emg_saset_strat_bk.htm

και δωστου λεφτα σε μαστορους λογο νεας εδρας για τον midle...βρε παιδι μου ...

Ξέχασες και το ρουτάρισμα στο πίσω μέρος για να μπεί η μπαταρία...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες και το ρουτάρισμα στο πίσω μέρος για να μπεί η μπαταρία...

 

Καταρχήν σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση σου!

και ναι ..θα κανω οτι χρειαστεί για την θεση της μπαταριας!

αν και εχω διαβασει οτι χωραει στον χωρο τον ηλεκτρικων...ε αν οχι θα κανουμε τρυπα

 

Και θα το πετύχεις λές, με άλλη γέφυρα?...Εκτός εάν βάλεις και το τρέμολο της Strat στην Tele...για να δούμε τι θα πετύχεις!!

 

Οσο για την γεφυρα οκ...ας μην εχω και το 100% μιας stat δεν χαλασε και ο κοσμος.

Δεν ειμαι ταγμένος σε συγκεκριμένους ηχους...αλλα δεν μπορει λιγο απο strat θα θυμίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα την κανεις κόσκινο την κιθάρα με τόσες τρύπες.

Αυτό είναι το λιγότερο. Εάν το κάνεις καλά, δεν φαίνεται (εξαρτάται βέβαια και πόσο καλός είναι ο μάστορας, εάν το σώμα είναι ήδη βαμμένο).

Και εγώ το έχω κάνει στη δική μου, αλλά ήταν πρίν τη βάψω και μετά το έκρυβε το όλο γραφικό.

Η ερώτηση είναι εάν όλη η ιστορία, αξίζει τον κόπο για ένα υποθετικό αποτέλεσμα

 

ΥΓ Η μπαταρία, δεν χωράει στα ηλεκτρικά...στο τσίμα-τσίμα χωράνε και αυτά που υπάρχουν.

gig012.jpg.abfd7adde4a4caf85d31cf1f5946eed1.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ταγμένος σε συγκεκριμένους ηχους...αλλα δεν μπορει λιγο απο strat θα θυμίζει.

Νομίζω ότι κάπου, κάτι, έχεις μπερδέψει...με το να βάλεις 3 μαγνήτες σε μία Tele, δεν την έκανες Strat. Πάρε παράδειγμα ότι Tele με ένα μαγνήτη (Esquire), πάλι Tele είναι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάπου, κάτι, έχεις μπερδέψει...με το να βάλεις 3 μαγνήτες σε μία Tele, δεν την έκανες Strat. Πάρε παράδειγμα ότι Tele με ένα μαγνήτη (Esquire), πάλι Tele είναι.

 

Ναι, έχει δίκιο ο marathon. Ειδικά με ενεργούς emg ο ήχος δεν θα φέρνει πολύ σε κλασική στρατ, αν αυτο είναι που θες.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το λιγότερο. Εάν το κάνεις καλά, δεν φαίνεται (εξαρτάται βέβαια και πόσο καλός είναι ο μάστορας, εάν το σώμα είναι ήδη βαμμένο).

Και εγώ το έχω κάνει στη δική μου, αλλά ήταν πρίν τη βάψω και μετά το έκρυβε το όλο γραφικό.

Η ερώτηση είναι εάν όλη η ιστορία, αξίζει τον κόπο για ένα υποθετικό αποτέλεσμα

 

 

Εβλεπα το site σου! www.customshop.gr

καταπληκτική δουλεια!!! :)

 

Τωρα για να γινω λιγο πιο σαφεις...η θα κουβαλαω την επιθυμία για καιρο ακομα και θα τρώγομαι με την ιδεα..βρε πως θα ηταν?..πως θα ηταν?!

 

Η...το κανω και ΗΣΥΧΑΖΩ!...γιατι και αυτος ο κομπος στο στομαχι ειναι ατιμο πραμα :P

 

και επ' ουδενί δεν πιστευω οτι η Squier Classic Vibe ειναι πατατα!

και να σου πω και κατι βρε αδελφέ?(σορρυ για το αδελφε χιουμορακι) δεν μας αρεσει?? οκ οπως ηταν ξανα..χασαμε καποια φραγκα αλλα τα χασαμε σε κατι που αγαπαμε! :) που δεν νομιζω να μην Βγει ενα καλυτερο κατα τα δικα μου δεδομενα αποτελεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά με ενεργούς emg ο ήχος δεν θα φέρνει πολύ σε κλασική στρατ, αν αυτο είναι που θες.

Mάλλον σε κλασσική Tele θα φέρνει. Εγώ θα έλεγα κάντο, άσχημα δεν θα παίζει, αλλά μην βάζεις προκαταβολικά ετικέτες...Strat, Tele...και η δικιά μου η Giger δεν θυμίζει Τele...αλλά δεν αποποιείται και τον χαρακτήρα της ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου