Προς το περιεχόμενο

Iridium / Wampler Tumnus in my Guitar Rig


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To 3o video της σειράς

Μέχρι να το δείτε θα έχει ανέβει και το HD.

 

Όπως τα άλλα της σειράς δείχνω το Tumnus στην αρχή σκέτο και στη συνέχεια πριν από το Iridium

Για το τέλος ένας επισκέπτης έκπληξη για ένα μινι συγκριτικό

Την επόμενη φορά αν αξιωθούμε θα ανεβάσουμε και το μωβ....

 

 

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτής υπάρχει; Αν υπάρχει είναι β’ διαλογής. Αν δεν υπάρχει τότε χρειάζεται γιατί ο ήχος είναι παρδαλός. 

Επεξεργασμένο από Nestoras

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ενισχυτής υπάρχει; Αν υπάρχει είναι β’ διαλογής. Αν δεν υπάρχει τότε χρειάζεται γιατί ο ήχος είναι παρδαλός. 

μαλλον δεν είδες το βίδεο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μαλλον δεν είδες το βίδεο

Και τώρα που το είδα εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση. 
Υ.Γ. 1)Να κάνεις μικρότερα σε χρόνο βίντεο για να τα βλέπουμε ολόκληρα.  2) Να πάρεις ενισχυτή. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πιο μικρο δεν γινεται

2. Μιλαμε για Amp sim. 

2α. Απο πισω του πάει μικροφωνικη που δεν εχω

2β. Ή τελικος με flat response monitor  που δεν εχω και να ειχα δεν ηχογραφω με μικροφωνο

2γ. Ή κονσολα που δεν εχω

2δ. Ή καρτα ηχου

 

 

(Κατι θες να πεις αλλα το λες με λαθος τροπο)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έφτιαχνες ένα κομμάτι όπου  μέσα υπήρχε τέτοιος κιθαριστικός ήχος και το κομμάτι ήταν σούπερ θα σου έλεγα μπράβο. 
Όταν όμως κάνεις παρουσίαση για τις δυνατότητες των πεταλιών κι έχεις αυτόν τον ήχο, απλά αποθαρρύνεις τον όποιο επίδοξο αγοραστή. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Αν έφτιαχνες ένα κομμάτι όπου  μέσα υπήρχε τέτοιος κιθαριστικός ήχος και το κομμάτι ήταν σούπερ θα σου έλεγα μπράβο. 
Όταν όμως κάνεις παρουσίαση για τις δυνατότητες των πεταλιών κι έχεις αυτόν τον ήχο, απλά αποθαρρύνεις τον όποιο επίδοξο αγοραστή. 

έφτιαξα. Και είπες μπράβο.

και με το iridium και με το joyo.

Με το tumnus μόλις αδειάσω με τις παρουσιάσεις

 

(ακόμα δεν κατάλαβα για ποιόν ήχο λες)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως το κ το τριτο μερος! Τωρα εμεινε ενα.... αλλα ποιο ενα?!

 

Για καποιο λογο δε μου εκατσε καλα το ηχητικο αποτελεσμα. Ενω το ιριδιουμ οταν το ειχες παρουσιασει τα καθαρα του μου αρεσαν, με το ταμνους μπροστα δε μου αρεσε. Κ σιγουρα εχουμε αλλα γουστα στους ηχους, αλλα εδω ακουγεται σαν κατι να μην παει καλα, δε μπορω να το διευκρινισω.

 

Ισως το συγκεκριμενο αμπ+καμπινα εμιουλεησον του ιριντιουμ να μην παιρνει καλα τα ντραηβ. Κ το ιριντιουμ μονο του σ'αυτο το βιντεο μου παραακουγεται thin κ glassy οποτε ισως γι'αυτο το drive να μην ακουγεται καλα. Δοκιμασε να βρεις ενα (καθαρο) σετινγκ του ιριδιουμ στο οποιο να καθονται καλα τα ντραηβ. Αν το ιριντιουμ εχει μονο ον-οφ δυνατοτητες κ οχι να αποθηκευεις πρησετ τωρα μαλλον πρεπει να συνηθισεις τον καθαρο ηχο πανω στον οποιο καθεται καλα το ταμνους κ να ξεχασεις τον καθαρο ηχο που προτιμας οταν τα ντραηβ ειναι οφ. Αν εχει πρησετ αλλαζει το θεμα.

 

Απο την αλλη αν αυτο τον ηχο εχεις στο μυαλο σου κ δουλευει στις παραγωγες σου, αγνοησε μας. Απλως στα προηγουμενα βιντεο ηταν φανερο αυτο, στο τελευταιο οχι τοσο. Επισης αφου εχεις ηδη τον ηχο σου απο τα παλιοτερα μερη της αλυσιδας, μην προσπαθεις να φερεις τα καινουργια να μοιαζουν με αυτα ηχητικα αλλα δες ποια ειναι τα δυνατα (κ διαφορετικα) τους σημεια κ αν σου κανουνε.

 

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Καλως το κ το τριτο μερος! Τωρα εμεινε ενα.... αλλα ποιο ενα?!

 

Για καποιο λογο δε μου εκατσε καλα το ηχητικο αποτελεσμα.

 

 

όπως λέω στο βίντεο και φαίνεται (2.00) στο setting του LS-2, αυτή τη φορά ήταν στο unity gain δηλαδή κάπου 2 db κάτω. Επίσης το track της κιθάρας το κατέβασα στο πρόγραμμα επεξεργασίας του βίντεο στο 95% για να κόψω κανα δυο σημεία με κλιπ. (αλλά δεν ανέβασα αντίστοιχα το input gain στην κάρτα)

Γι αυτό μπορει να σας δίνει αίσθηση ότι είναι λίγο πιό ψόφιο. Αν είναι 3 db είναι όντως πολύ.

Δεν έχει αλλάξει τίποτα άλλο σε σχέση με το προηγούμενο εκτός από αυτά.

Ακόμα και τα settings στα pots είναι ίδια.

Ωπ τώρα που το σκέφτομαι άλλαξε η κιθάρα! Δεν είναι tele... case closed.

Συνεπώς δώστε γκάζι.

Εγώ που το ακούω όπως πάντα με ακουστικά δεν έχει καμιά διαφορά.

Και εννοείται μέσα σε ένα κομμάτι δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει κανένας τίποτα.

Γι αυτό επιμένω και στα καθαρά και στα DI και λιγώτερο (όσο χρειάζεται) στα βρώμικα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή νομίζω ότι κάποια πράγματα παρεξηγήθηκαν (όχι ότι έγινε και τίποτα) ας ξεκαθαρίσω κανα δυο πραγματάκια.

1. Τα βιντεάκια τα κάνω για το κέφι μου (γνωστό αυτό) και για δυο φίλους, άντε 10

2. Τα μηχανήματα είτε τα αγόρασα είτε βρέθηκαν στα χέρια μου και κάποια δεν ανακυκλώθηκαν ή πουλήθηκαν, εννοώ καταστάλαξαν και δουλεύουν γι αυτό που κάνω. Με το σκεπτικό αυτό δεν τα προωθώ ούτε τα διαφημίζω, ούτε θέλω να κάνω κανέναν να τα ψωνίσει. Δείχνω απλά τι κάνω εγώ και εξηγώ γιατί τα συγκεκριμένα μου έκατσαν ή ακόμα καλύτερα πάσχισα να μου κάτσουν. Γιατί κακά τα ψέμματα τα περισσότερα με ζόρι ....θα κάτσουν. Κάποιος μπορει να θεωρεί ότι κάνω κάτι λάθος ή δεν τα "προωθώ" σωστά. Ή ότι αυτό που παρουσιάζω δεν έχει...εμπορικό ενδιαφέρον. Δεν είναι ο σκοπός μου αυτός.

3. Όπως λεω στο 1. το κοινό θα εξαντληθεί στο 80% εντός νοιζ. Οπότε λάβετε υπόψη ότι γίνονται για το καλό της κοινότητας και δικό μου εμμέσως καθώς η κοινότητα είναι μέσα στην καθημερινότητά μου.

4. Το ίδιο ισχύει και με τις μουσικές που φτιάχνω. 

5. Και οι μουσικές που φτιάχνω (φτιάχνουμε) αλλά και τα βίντεο έχουν τεράστια προσπάθεια πίσω τους και μηδενικό όφελος οπότε όλα θα μπορούσαν κάλλιστα και να μην γίνονται. Εντάξει ας κάτσουμε να βράσουμε στο ζουμί μας.

6. Στην συγκεκριμένη περίπτωση στα 3 βίντεο έχω δείξει το αρχαίο behringer που το φτύνει σύσσωμος όλος ο πλανήτης, το αρχαίο MXR που είναι κάτι σαν την πυραμίδα του Χεοπα ή το American sound που κοστίζει σκάρτα ένα δυο καφέδες με φίλους, που κανείς που σέβεται τον εαυτό του δεν θα βάλει στο ρακ του. Σε μένα τα εργαλεία αυτά φτιάνουν μουσική. Καλώς ή κακώς που με ικανοποιεί. Επίσης ό,τι έχω φτιάξει ποτέ δεν έγινε με μικρόφωνο σε ενισχυτή. Αν λέει κάτι αυτό. Κι αν είναι "λάθος" δεν με απασχολεί.

7. Όσον αφορά το Ιρίδιο ή και το Αμερικαν είναι μηχανάκια σανσαμπ. Δεν μπορεί να μπει ενισχυτής πίσω τους. Θεωρητικά απαγορεύεται. Όπως επίσης απαγορεύεται να βάλεις πετάλι πριν την κονσόλα ή το ένα σανσαμπ πίσω από το άλλο. Τουλάχιστον το 2ο δεν το έκανα. Όμως στα πλαίσια της δημιουργίας όλα επιτρέπονται.

8. Αυριο λέμε θα έρθει ένα άλλο, όπως πχ κάποτε ήρθε το soldano. Τι να κάνω? Να μην το δοκιμάσω? Να μην παλέψω να το ταιριάξω και ό,τι βγεί? Πρέπει να βγεί κάτι άλλο που να είναι και πολιτικά ορθό?

 

και δεν τα λέω αυτά για τον φίλο μου τον Νέστορα (εντάξει πήρα αφορμή) που μπορεί κάθε μέρα να παίζει μέ έναν άλλο καλό ενισχυτή και να βγάζει καλό ήχο και αυτά να μην του ακούγονται καλά. Εγώ κάθε μέρα απο την άλλη φτιάχνω κάτι με αυτά που έχω και ...οκ κάτι γίνεται. 

 

αυτά τα ολίγα.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου