Προς το περιεχόμενο

Iridium / Wampler Tumnus in my Guitar Rig


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

και δεν τα λέω αυτά για τον φίλο μου τον Νέστορα (εντάξει πήρα αφορμή) που μπορεί κάθε μέρα να παίζει μέ έναν άλλο καλό ενισχυτή και να βγάζει καλό ήχο και αυτά να μην του ακούγονται καλά. Εγώ κάθε μέρα απο την άλλη φτιάχνω κάτι με αυτά που έχω και ...οκ κάτι γίνεται. 

 

αυτά τα ολίγα.

Ο φίλος σου ο Νέστορας είναι από τους μεγαλύτερους φαν της μουσικής σου, του τρόπου που βάζεις τα όργανα στο κομμάτι καθώς και της ατμόσφαιρας που αυτά αναδύουν.

Επίτρεψε μου ως παλαιολιθικός κι' επειδή έχω ακούσει πολλή μουσική, όταν ακούω κάτι (π.χ. κιθάρες που έχουν τζιριτζαντζουλε ήχο ή τύμπανα κατσαρόλες - καμια σχέση με τα δικά σου) που βρίσκω αταίριαστο, να εκθέτω τη γνώμη μου.

 

Υ.Γ. Στους 10cc που λατρεύω, μισώ τον ήχο της fuzzy κιθάρας. Αυτό όμως δεν εμποδίζει τους δίσκους τους να είναι συγκλονιστικοί. 

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Ο φίλος σου ο Νέστορας είναι από τους μεγαλύτερους φαν της μουσικής σου, του τρόπου που βάζεις τα όργανα στο κομμάτι καθώς και της ατμόσφαιρας που αυτά αναδύουν.

Επίτρεψε μου ως παλαιολιθικός κι' επειδή έχω ακούσει πολλή μουσική, όταν ακούω κάτι (π.χ. κιθάρες που έχουν τζιριτζαντζουλε ήχο ή τύμπανα κατσαρόλες - καμια σχέση με τα δικά σου) που βρίσκω αταίριαστο, να εκθέτω τη γνώμη μου.

το fuzz ήταν και είναι σημαντικό κεφάλαιο στη σύγχρονη μουσική. Και στο tumnus ένα υποσύνολο του ήχου του. Ούτε στη δική μου "παλέτα" είναι, αλλά θεώρησα ότι έπρεπε να το δείξω. Τώρα...επειδή με προκάλεσες και (πλέον) κατάλαβα τι εννοείς, θα αναγκαστώ να φτιάξω και κάτι και με fuzz. 

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

 

Υ.Γ. Στους 10cc που λατρεύω, μισώ τον ήχο της fuzzy κιθάρας. Αυτό όμως δεν εμποδίζει τους δίσκους τους να είναι συγκλονιστικοί. 

 

Εδώ συμφωνούμε.

 

Λοιπόν, θα σου φτιάξω κάτι σαν αυτό.

Πες μου κι όλας ότι δεν είναι συγκλονιστικό

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dim τοσο η εκτιμηση σ'εσενα σαν ατομο, οσο κ στις δημιουργιες σου ειναι δεδομενη. 

 

Απο το πρωτο σου βιντεο με ριγκ καταλαβα πως η προσεγγιση σου στο στησιμο ηχο ειναι εντελως διαφορετικη.

Επισης καταλαβα οτι οσο εξωγηινο κ να μου φαινεται το σεταπ σου (το ποσο κοστιζει το καθε κομματι της αλυσιδας εμενα προσωπικα μου ειναι αδιαφορο), εισαι απο τα ατομα που κανουν τα πραγματα με πολυ ιδιαιτερο τροπο αλλα οι απαιτησεις τους ειναι κ ξεκαθαρες κ εντελως στοχευμενες στο να εξυπηρετουν τα προτζεκτ τους. Κ το κανεις καταπληκτικα. 

 

Αν βλεπεις απο τη δικη μου την πλευρα ερωτησεις συνεχεια ειναι κυριως για να καταλαβω τι κ πως. Ενταξει ωρες ωρες υπαρχει κ το πειραγμα. Η μονη φορα που ειχα την εντυπωση ο,τι κατι μπορει να μην πηγαινει καλα ειναι στο συγκεκριμενο θρεντ . Οπως κ να'χει απλα ανεφερα πως ισως ο τροπος που τα χρησιμοποιεις ισως να μην ειναι το δυνατο τους σημειο (μιλαω μονο για τα ταμνους-ιριντιουμ μαζι). Παλι ομως κραταω  μια πισινη γιατι ολο αυτο μπορει να το εκανες εσκεμμενα. Ελπιζω λοιπον να μην με παρεξηγησες με τα λεγομενα μου, δεν ηταν αυτη η προθεση. Θα ηταν αστειο αλλωστε να εχω αποψη για το πως στηνεις τα προτζεκτ σου κ το πως κανεις layering τους ηχους σου. Εγω θα χανομουν εκει μεσα.

 

Εξ'αλλου αν ηταν να πω πως κατι δεν ταιριαζει στο ριγκ σου αυτο θα ηταν για τον Σολντανο, μπας κ μου τον εδινες🙂 (εχω κανει dimps απ'οταν τον παρουσιασες)  

 

Στο σεντονι που εγραψες στη προηγουμενη σελιδα συμφωνω σχεδον με ολα. Δε νομιζω ομως να υπαρχει ατομο που να πιστευει πως προωθεις κατι. Τα βιντεα αυτα με τις παρουσιασεις σου εχουν πολυ ενδιαφερον κ μου φαινονται πολυ ειλικρινη. Εγω τα προτιμω απο τις υπερπαραγωγες παρουσιασεις που τα μισα κομπονεντς ειναι προωθηση των χορηγων κ που ολα τα βιντεο ειναι ιδια. 

 

Τωρα αναμενουμε τον κουκλο

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Η μονη φορα που ειχα την εντυπωση ο,τι κατι μπορει να μην πηγαινει καλα ειναι στο συγκεκριμενο θρεντ .

εγω προσωπικά κατάλαβα τι συνέβη και σας πείραξε (ηχητικά).

1. η διαφορετική κιθάρα με 8-38 χορδές (αντί 10-44 και με floating trem)

2. η φαγούρα του φούζιου "γιατί παίζεις (και καλά) μέσα από τον behringer και όχι απ ευθείας

3. η δική μου φαγούρα να βγάλω απ την εξίσωση τον behringer που το είχα ξεκαθαρίσει στα πρώτα βίντεο ότι είναι μεν bypass, αλλά δίνει αυτό το εξτραδάκι

 

Ετσι και τον έβγαλα, και έβαλα το LS-2 στο unity gain. Ετσι έχασα μόνο απ αυτά κανα 3άρι db. 3 db ισοδυναμεί με μισή ισχύ. Και αφού έγινε αυτό δεν αντιστάθμισα το ίδιο στην είσοδο της κάρτας. Συνεπώς έγραψα πιό χαμηλά.

 

επίσης στο πρωτο μέρος του βίντεο δοκιμάζω το tumnus πριν την κάρτα, που δεν είναι και ό,τι καλύτερο, δηλαδή να βάζεις ένα fuzz σε DI. ΑΛΛΟ να το βάζεις σε ενισχυτή ή προσομοιωτή.

 

Λοιπον αυτά. Και δεν κατάλαβα και εξ αρχής ότι το θέμα είναι το fuzz, που περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δεν το πήρα για fuzz, αλλά ο Wampler θέλει να καλύψει πολλά ταμπλώ.

 

Τα περι εκτιμήσεως, οκ νάσαι καλά, αλλά μια παρέα είμαστε και γνωριζόμαστε αρκετά, ώστε να μπορώ να μην παρεξηγώ. Το άν θέλω να ξεκαθαρίζω, είναι κι αυτό άλλο θέμα, αλλά εντάσσεται στο ίδιο πλαίσιο

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

επίσης στο πρωτο μέρος του βίντεο δοκιμάζω το tumnus πριν την κάρτα, που δεν είναι και ό,τι καλύτερο, δηλαδή να βάζεις ένα fuzz σε DI. ΑΛΛΟ να το βάζεις σε ενισχυτή ή προσομοιωτή.

 

Λοιπον αυτά. Και δεν κατάλαβα και εξ αρχής ότι το θέμα είναι το fuzz, που περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δεν το πήρα για fuzz, αλλά ο Wampler θέλει να καλύψει πολλά ταμπλώ.

 

Τελικά είναι fuzz?

Γιατί όντως έτσι ακούστηκε.

Αν δεν είναι fuzz αλλά μπορεί να καλύψει και αυτό τον τομέα, θα ήθελα να το ακούσω σαν od (χωρίς την φαζίλα).

Κάτι βίντεο από το ecstasy (τώρα λέγεται Euphoria) του Wampler που έχω δει/ακούσει πάντως, σπέρνανε.

Πολύ dumble-ιζε ο ήχος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τελικά είναι fuzz?

Γιατί όντως έτσι ακούστηκε.

Αν δεν είναι fuzz αλλά μπορεί να καλύψει και αυτό τον τομέα, θα ήθελα να το ακούσω σαν od (χωρίς την φαζίλα).

Κάτι βίντεο από το ecstasy (τώρα λέγεται Euphoria) του Wampler που έχω δει/ακούσει πάντως, σπέρνανε.

Πολύ dumble-ιζε ο ήχος.

 

ξέρω γω, είναι?

ο Νέστορας λέει είναι.

Εγω θεωρώ ότι γκαζώνει πολύ, αλλά δεν επέμεινα κι όλας, γιατί δεν τρελαίνομαι και δεν το πήρα γι αυτό.

Αν ακούστηκε όμως, ακούστηκε για λίγο. Το άλλο δηλαδή πως ακούστηκε?

Από την άλλη αν έπρεπε να δείξω τα πάντα, και να δω πως ακούει πχ με διπλούς, και έκοψα και το κομμάτι που έδειχνα πόσο καθάριζε με την κιθάρα στο 0, θα πήγαινε το βίντεο στη μισή ώρα και πάλι θα τα άκουγα.

 

θα δούμε με τον soldano τι θα γίνει

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tumnus Deluxe δεν ειναι fuzz, OD ειναι βασισμενο στο Klon και υποτιθεται amp-like. Εχει ενα διακοπτη για extra gain, μηπως εκει ησουν και σε συνδυασμο με την συνδεσμολογια σου fuzz-αρε?

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, odis13 είπε

Το Tumnus Deluxe δεν ειναι fuzz, OD ειναι βασισμενο στο Klon και υποτιθεται amp-like. Εχει ενα διακοπτη για extra gain, μηπως εκει ησουν και σε συνδυασμο με την συνδεσμολογια σου fuzz-αρε?

αναφέρθηκα σ αυτό στο βίντεο και φαίνεται καθαρά πότε φαζάρει και πότε όχι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Το άλλο δηλαδή πως ακούστηκε?
 

 

Το Joyo μου φάνηκε πιο στρωτό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου