Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση Les Paul copy. Την βοήθεια σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Nestoras είπε

Είναι bolt on. 99% γιαπωνέζικη. Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε Maya, Gerley etc. H Gerley θυμάμαι είχε αυτοκόλλητα logo που εύκολα έβγαινε. 


Αναφερόμενος σε Gerley, πράγματι είχε αυτοκόλλητο για logo. Μεταλλικό ταμπελάκι θα έλεγα. Την έχω και είναι η πρώτη μου αγάπη! 

D9DAA649-4E3B-4085-9859-E469BE9306D4.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον ενδιαφερεται πριν απο λιγους μηνες στον Πειραια που  περασα απο την Αλιπεδου 12 στον Πειραια

 

 

 

ειχε καποιες παρομοιες vintage ιταλο-ιαπωνικες atrocities και σε μορφη μπασου και σε μορφη κιθαρας  ο Σκεντεριδης...τωρα ποσα ζηταει δεν ξερω

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Andreas Black είπε

Αναφερόμενος σε Gerley, πράγματι είχε αυτοκόλλητο για logo. Μεταλλικό ταμπελάκι θα έλεγα. Την έχω και είναι η πρώτη μου αγάπη! 

Θυμάμαι- τον προηγούμενο αιώνα 😄- τις Gerley, Melody και διάφορες άλλες γιαπωνέζικες κόπιες στον Αρμάο. Από εκεί είχα πάρει το πρώτο μου κούτσουρο, ένα Melody P bass. Ωραίες εποχές...

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Θυμάμαι- τον προηγούμενο αιώνα 😄- τις Gerley, Melody και διάφορες άλλες γιαπωνέζικες κόπιες στον Αρμάο. Από εκεί είχα πάρει το πρώτο μου κούτσουρο, ένα Melody P bass. Ωραίες εποχές...

 

Έχω κάτι με τις κόπιες είναι η αλήθεια. Δεν ξέρω, με τραβάνε; Με κυνηγάνε ίσως; Ίσως φταίει πως ποτέ μου δεν είχα το απαραίτητο μπάτζετ για κάτι επώνυμο, αλλά μάλλον αυτό είναι δικαιολογία γιατί έχω ξοδέψει χρήματα άσκοπα για αλλά αντικείμενα.
 

Είχα βρεθεί μια εποχή και με Gibson Studio, αλλά όταν έπρεπε να κρατήσω μια από τις δυο (Gibson ή Gerley), επέλεξα την Gerley γιατί και μου καθόταν καλύτερα στο χέρι αλλά κυρίως για συναισθηματικούς λόγους.

 

Οποτε όταν πούλησα την Gibson Studio, έριξα μέρος των χρημάτων στην Gerley για CTS Pots, cloth covered καλώδια, πυκνωτές, μαγνήτες, τάστα κτλ κτλ. Απογειώθηκε είναι η αλήθεια. 
 

Ξέρετε καμία  φορά σε εμπνέει το κάθε όργανο, όσο φθηνό και να είναι. Στα χέρια σου το βλέπεις διαφορετικά. 
 

Έτσι την "πάτησα" και με την Gherson. Γιατί από εκεί που την πήρα δεν είχε μέλλον. Χαροπάλευε…

 

Έδωσα 100€ αβίαστα, λες και ήταν η ευκαιρία του αιώνα! 
 

Δεν με ενδιαφέρει αν έπραξα καλά ή όχι . Ούτε αν αξίζει τα λεφτά της. Δεν έχει νόημα να το σκέφτομαι έτσι. 
 

Έχει ένα σπιτικό τώρα και έρχονται για αυτήν καλύτερες μέρες. 
 

Ρομαντικός;

Επεξεργασμένο από Andreas Black
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και αυτή την πληροφορία, αλλά δεν ξέρω κατά ποσο είναι σωστή. Και το λέω αυτό γιατί ο γιος του λεγόταν Gerson και όχι G(h)erson. Και το όνομα Elger βγήκε από τα αρχικά κόρης και γιου, (EL)len & (GER)son.

 

Πολύ το ψάχνω…

 

 

B4C20855-02AA-4F66-849D-3C1E3C113F9A.jpeg

Επεξεργασμένο από Andreas Black
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Andreas Black είπε

Πολύ το ψάχνω…

To CSI με τις κόπιες πάντα έχει ενδιαφέρον... 🔍

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

To CSI με τις κόπιες πάντα έχει ενδιαφέρον... 🔍

Πιστεύω πως είναι μέγα παραμύθι παίζοντας με τις λέξεις, γιατί το βρήκα σε αγγελία μιας Les Paul Gherson στο reverb.

 

Επίσης γιατί η δίκη μου δεν έχει όνομα; Είναι πράγματι εισαγωγής από την Ιαπωνία για την Ιταλια και δεν μπήκε ποτέ το όνομα;

 

Θα το λύσω εγώ το μυστήριο… χαχα. 

Επεξεργασμένο από Andreas Black
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2023 στις 3:00 ΠΜ, odis13 είπε


Επισης, το σωμα ειναι λιγο μικρο ή ειναι ιδεα μου?


Καλημέρα και συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω. Η διάφορες είναι στον πόντο. Με την μεγαλύτερη διαφορά να εμφανίζεται στο πλάτος του πάνω μέρους του Body (εκεί που είναι και ο επιλογέας των pickups) να είναι έναν πόντο.

Επεξεργασμένο από Andreas Black
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2023 στις 11:45 ΠΜ, Andreas Black είπε

 

Έχω κάτι με τις κόπιες είναι η αλήθεια. Δεν ξέρω, με τραβάνε; Με κυνηγάνε ίσως; Ίσως φταίει πως ποτέ μου δεν είχα το απαραίτητο μπάτζετ για κάτι επώνυμο, αλλά μάλλον αυτό είναι δικαιολογία γιατί έχω ξοδέψει χρήματα άσκοπα για αλλά αντικείμενα.

 

 

οι κόπιες προσδίδουν χαρακτήρα, είναι σαν να ξέρεις ένα μυστικό που δεν το ξέρει κανείς 🤣

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου