Προς το περιεχόμενο

multi-effect unit 2023


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok, το πρόβλημα με τα line 6 είναι ότι δεν έχουν πολύ ωραίους αλγόριθμους reverb. Δηλαδή τι νόημα έχει να έχεις έναν τέτοιο υπολογιστή αν δεν έχει πάνω του αξιοπρεπές reverb. Θα μου πεις , ποιος έχει αξιοπρεπές reverb? (Η Strymon)

Και σωστά λέει ο fusion, αν θέλω να είναι καλά τα εφέ ας τα πάρω dedicated. 

 

Το Η90 επίσης θα μου πείτε, αλλά οκ, δεν δίνω τόσα, θα έδινα αν το έπαιρνα για στουντιακη χρήση και θα το έβγαζα στο τραπέζι στις γιορτές μαζί με τα καλά σερβίτσια.

 

θα κάνω μια βόλτα να ακούσω το ms3 να μου λυθεί η περιέργεια και θα δούμε.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blue είπε

Και σωστά λέει ο fusion, αν θέλω να είναι καλά τα εφέ ας τα πάρω dedicated. 

 

 

Εγώ προτείνω πάντως να πάρεις multieffect που να έχει επάνω κι αυτά που δεν χρειάζεσαι (έστω μετάχειρο), και να χρησιμοποιείς μόνο όσα εφφέ θέλεις (να το κάνεις εφφεδιέρα).

Κάποιο που να ξέρεις ότι έχει καλά εφφέ.

Θα σου έρθει φθηνότερα.

Ο ανταγωνισμός της εποχής έχει πέσει στους ενισχυτές, και το modelling, τα εφφέ δεν έχουν τόσο μεγάλη ποιοτική διαφορά από το πρόσφατο παρελθόν.

 

EDIT: Κάποιο unit με expression pedal, που να έχει καλή παραμετροποίηση, εύκολη αλλαγή της σειράς των πεταλιών, και δυνατότητα να ελέγχεις όποια εφφέ θέλεις με το expression pedal.

Νομίζω ότι με ένα τέτοιο πακέτο θα γλιτώσεις και τα χρήματα του έξτρα expression pedal που πιθανόν να έπαιρνες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά απο τα reverb του ΗΧ EFFECTS ειμαι ευχαριστημενος, ωστόσο δηλώνω ότι δεν είμαι ο χρήστης που έχει πολλές απαιτήσεις απο τα reverb.

 

To Βoss MS-3 θα ήταν μέσα στη τελική τριάδα αν αγόραζα τώρα.

 

 

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μια λυση στο 500ρικο, ειναι να παρεις αυτα τα δυο

 

 https://www.thomann.de/gr/boss_md_200_modulation.htm

 

 

 https://www.thomann.de/gr/boss_dd_200_digital_delay.htm

 

 

 Απειρες ηχητικες δυνατοτητες, με ευκολια και αντοχη, δες δυο παραδειγματακια

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 Μια λυση στο 500ρικο, ειναι να παρεις αυτα τα δυο

 

 https://www.thomann.de/gr/boss_md_200_modulation.htm

 

 

 https://www.thomann.de/gr/boss_dd_200_digital_delay.htm

 

 

 Απειρες ηχητικες δυνατοτητες, με ευκολια και αντοχη, δες δυο παραδειγματακια

 

 

 

 

 

 

Πάρα πολύ καλή πρόταση!!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ προτείνω πάντως να πάρεις multieffect που να έχει επάνω κι αυτά που δεν χρειάζεσαι (έστω μετάχειρο), και να χρησιμοποιείς μόνο όσα εφφέ θέλεις (να το κάνεις εφφεδιέρα).

Κάποιο που να ξέρεις ότι έχει καλά εφφέ.

Θα σου έρθει φθηνότερα.

Ο ανταγωνισμός της εποχής έχει πέσει στους ενισχυτές, και το modelling, τα εφφέ δεν έχουν τόσο μεγάλη ποιοτική διαφορά από το πρόσφατο παρελθόν.

 

EDIT: Κάποιο unit με expression pedal, που να έχει καλή παραμετροποίηση, εύκολη αλλαγή της σειράς των πεταλιών, και δυνατότητα να ελέγχεις όποια εφφέ θέλεις με το expression pedal.

Νομίζω ότι με ένα τέτοιο πακέτο θα γλιτώσεις και τα χρήματα του έξτρα expression pedal που πιθανόν να έπαιρνες.

αυτό το ακούω και πάντα έτσι έκανα 💅

Ωστόσο έχω καταλήξει σε κάποια εφέ τα οποία δεν είναι φουλ κλασικά, ώστε να πάρω έναν μπουτίκ κλώνο να τελειώνω, και τα οποία υπάρχουν στα πολυ-εφε αλλά έχουν σοβαρές  διαφορές μεταξύ τους (πχ τα reverse). Κάποια ιδιαίτερα εφέ υπάρχουν μόνο κατ' όνομα σε λίστες και είναι στην πραγματικότητα κακέκτυπα του πραγματικού τους ήχου.

 

Σε άλλα πιο απλά πραγματα, κρίνοντας από τα (καθόλου λίγα) πολυεφε που ειχα, οφείλω να παρατηρήσω ότι πχ το behringer vibrato των 20€ είναι καλύτερο από όσα vibrato έχω πετύχει μέσα σε πεταλιερα.

 

Ο πραγματικός λόγος που θα δοκίμαζα πολυεφε είναι για να γλιτώσω χώρο από πολλά expression pedals. πχ αναρωτιέμαι, αν είχα τα 2 παραπάνω boss που προτείνει ο manosx, θα μπορούσα να τα χειρίζομαι με 1 expression? Αν ναι, κάτι γίνεται.

 

2) τα πολυεφε πλέον έχουν send return και επιτρέπουν να βάλεις ενδιάμεσα στην εσωτερική τους αλυσίδα μια σειρά από εξωτερικα πεταλια. Εγώ χρησιμοποιώ αρκετά ένα παλιό fuzz factory που δεν θελει να βλέπει τίποτα πριν του. Αν το βάλω σε μια τέτοια λούπα θα παίζει καλά ή θα πρέπει και πάλι να είναι πάντα πρώτο?

 

ευχαριστώ και πάλι για το input, ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου