Προς το περιεχόμενο

συνεργασια amps+pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν λεμε οτι ενας ενισχυτης δεν συνεργαζεται καλα με πεταλακια τι ακριβως εχουμε σαν αποτελεσμα στον ηχο και γιατι συμβαινει αυτο?

ο λογος που ρωταω ειναι γιατι σκοπευω να παρω τον engl screamer και να τον συνδιασω με 3-4 πεταλακια, ενα chorus και ενα delay στο fx loop και ενα dist και ενα wah μπροστα.θα εχω καλο αποτελεσμα ή θα εχω προβληματα γιατι καποιος σημερα μου ειπε συγκεκριμενα για τον ενισχυτη που θελω οτι δεν συνεργαζεται καλα με τα πεταλια,ενας απο τους λογους ειναι οτι ειναι hi gain ενισχυτης....ειπε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, ολα τα πεταλια δεν "καθονται" σε ολους τους ενισχυτες.

 

Ειτε γιατι τους παραγκαζωνουν, ειτε γιατι υπερενισχυουν/κοβουν καποιες ζωνες συχνοτητων που ειναι ηδη τονισμενες/ασθενεις, ειτε γιατι ...δεν μας αρεσει ο ηχος που βγαινει τελικα...

 

Το συγκεκριμενο μηχανημα δεν το γνωριζω ηχητικα, αλλα η γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις πρωτα με τα δικα σου gear και μετα να προβεις σε αγορες.

 

Δεν πα να λενε οι αλλοι... Αμα εσενα σου αρεσει κατι μη σε νοιαζει.  ;)

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το gear το εχω παιξει και σε αλλους παιδικους ενισχυτες και με λιγο ρυθμισμα απο δω λιγο απο εκει το φερνω σχεδον παντα στα γουστα μου σιγα και τα πολλα εφε και στη τελικη.απλα ο engl εχει και ενα χιλιαρικο και επειδη πρωτη φορα θα παρω λαμπα ειπα μηπως δεν ξερω κατι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα πετάλια με drives (οverdrive/dist/fuzz και κάθε είδους διασταυρώσεις) είναι που δεν τα πάνε καλά με ορισμένους ενισχυτές, άλλα γιατί δεν τους αρέσουν οι πολύ λαμπεροί, άλλα γιατί από μόνα τους είναι μουντά και θέλουν πριμάτους, άλλα γιατί παίζουν καλύτερα σε ενισχυτές με τελικές λάμπες 6L6 ή EL34 (πχ), και άλλα σε ενισχυτές με μεγάλο headroom ή το ακριβώς αντίθετο.

 

Τα univibes, wah και phasers προτιμούν κι αυτά καλύτερες "παντρειές" πού και πού, αλλά ο μόνος οδηγός πάντα είναι το αυτί σου. Μετά έρχονται τα delay/chorus που λες, τα οποία είναι πολύ λιγότερο επιλεκτικά. Στην περίπτωσή σου τα πράγματα είναι απλά: παίρνεις τα πετάλια με τα οποία δουλεύεις, παίρνεις & την κιθάρα σου και τα δοκιμάζεις όλα επιτόπου στον Engl αλλά και σε άλλους λαμπάτους της ίδιας κατηγορίας τιμής για να μπορέσεις να συγκρίνεις τα ηχοχρώματά τους και να διαμορφώσεις ο ίδιος άποψη.

 

Για να κλείσω, πιστεύω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την απόδοση των chorus και delay, αλλά ότι σίγουρα θα εντοπίσεις διαφορές στο dist και wah, ειδικά όταν δυναμώνεις!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεμε οτι ενας ενισχυτης δεν συνεργαζεται καλα με πεταλακια τι ακριβως εχουμε σαν αποτελεσμα στον ηχο και γιατι συμβαινει αυτο?

ο λογος που ρωταω ειναι γιατι σκοπευω να παρω τον engl screamer και να τον συνδιασω με 3-4 πεταλακια, ενα chorus και ενα delay στο fx loop και ενα dist και ενα wah μπροστα.θα εχω καλο αποτελεσμα ή θα εχω προβληματα γιατι καποιος σημερα μου ειπε συγκεκριμενα για τον ενισχυτη που θελω οτι δεν συνεργαζεται καλα με τα πεταλια,ενας απο τους λογους ειναι οτι ειναι hi gain ενισχυτης....ειπε ???

 

 

ω ρε φιλε μην μου λες τετοια γιατι μετα τις διακοπες θα παρω και γω εναν τετοιο και θα του χωσω απανω marshall compressor,marshall regenarator,morley bad horsie wah 2,boss sd -1 ,marshall jackhammer,proco turborat,vox bulldog distortion,rocktron metal planet,line 6 flanger,seymour duncan tremolo,carl martin hydra boost,marshall reflector,akai headrush 1...λες να τα μασησει θα ξενερωσω....αν και δεν νομιζω μονο εναν koch Θυμαμαι δεν τα χωνεψε τα πεταλια μου (για τα distortia μιλαω) και δεν ειναι Hi gain..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βρε παιδιά ο Engl έχει θαυμάσιο οverdrive και distortion δικό του, γιατί θέλετε να βάλετε τόσα πετάλια od/dist έξτρα; Δεν θα ήταν καλύτερο να πάρετε έναν ενισχυτή με ωραία καθαρά για να τα βάλετε εκεί;

 

Δεν λέω, εγώ είμαι πλεονέκτης, δλδ θέλω και τη πίτα γεμάτη (ωραία μαμίσια διστόρσια) και το σκύλο χορτάτο (ενισχυτή pedal friendly), αλλά μήπως αξίζει να αναθεωρήσετε; Για ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το θρεντ/poll...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155512.msg193690#msg193690

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα οτι σωστότερο θα ήταν να επιλέγαμε πρώτα έναν ενισχυτή που μας αρέσει σε όλα του σαν ενισχυτής και μετά να ψαχνόμασταν με effect pedals...

Το αντίθετο μοιάζει σαν να διαλέγεις αμάξι ξεκινώντας απο τα ελαστικά... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας και γω ιδιοτροπο ενισχυτη με τα πεταλια  (mesa dc-5) τις μεγαλυτερες απποκλησεις τις ειδα με τα vibe και fuzz (ιδιαιτερα fuzz), od και distortion δεν με προβληματισαν ποτε.

 

 

Εγώ θα έλεγα οτι σωστότερο θα ήταν να επιλέγαμε πρώτα έναν ενισχυτή που μας αρέσει σε όλα του σαν ενισχυτής και μετά να ψαχνόμασταν με effect pedals...

Το αντίθετο μοιάζει σαν να διαλέγεις αμάξι ξεκινώντας απο τα ελαστικά... :-\

 

+1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα οτι σωστότερο θα ήταν να επιλέγαμε πρώτα έναν ενισχυτή που μας αρέσει σε όλα του σαν ενισχυτής και μετά να ψαχνόμασταν με effect pedals...

Το αντίθετο μοιάζει σαν να διαλέγεις αμάξι ξεκινώντας απο τα ελαστικά... :-\

 

απλα η φαση ειναι οτι οταν ξεκινας δεν εχεις budget >=1300 ευρω για ενισχυτη προκοπης και προσπαθεις να κανεις συμβιβασμους με οτιδηποτε αλλα οσο περναει ο καιρος καταλαβαινεις οτι το σωστο τελικα ειναι αυτο που λες..

 

φιλε bloody και γω και το δυπιτο ολοκληρο και το κοπροσκυλο χορτατο θελω δυστυχως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου