Προς το περιεχόμενο

Dist/od από ενισχυτή ή από πετάλι;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια intriguing άποψη ενός σεβαστού μέλους του φόρουμ που είναι ενδιαφέρον να συζητήσουμε και να ανάγουμε σε ψηφοφορία...

 

Με την ευκαιρία, να επισημάνω ότι (με βάση αυτό που έχω εγώ κατά νου λέγοντας καθαρό/βρώμικο), οι λάμπες μου φαίνοται πολύ πιο χρήσιμες για τα καθαρά, παρά για τα βρώμικα. :)

 

Χαριλατρόνιο, άνοιξε σε παρακαλώ ένα θέμα να το συζητήσουμε γιατί με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η άποψή σου...  :)

 

Δεν το ανοίγεις εσύ καλύτερα που τα λες πιο αναλυτικά? Η δική μου άποψη εμπεριέχεται σε 5 γραμμές. :)

 

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν όμως...  κάτι που κάνεις αρκετά! :)

 

Γενικά το Χαριλατρόνιο από ότι καταλαβαίνω είναι τύπος που του αρέσει να πειραματίζεται με πετάλια και να τα βάζει (αυτά και μόνο αυτά) να δημιουργούν το od/dist του, πολλές φορές και σε συνδυασμούς (το ένα dist να "σπρώχνει" ένα μετέπειτα od, ένα fuzz να κάνει το ίδιο με od, να μιξάρει clean και dirt με μια συσκευή κλπ). Αν θυμάμαι καλά παίζει με έναν αμοντάριστο Vox AC15 (όχι δλδ μη... μονταρισμένο με τις πλακέτες και τα ηχεία αραδιασμένα, απλά μη τροποποιημένο  ;D )

 

Άλλοι (και ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ) βασίζονται για τα dist/od τους σε αυτό που βγάζουν οι λάμπες του εκάστοτε ενισχυτή, είτε οι pre είτε οι τελικές σε ΜΕΓΑΛΕΣ εντάσεις (ή μικρά wattage  ;) ) γιατί πιστεύουν ότι ακόμη και τα καλύτερα solid state πεταλάκια πάντα θα έχουν κάτι που θα τους λείπει (αν & υπάρχουν βέβαια και θαυμάσια λαμπάτα οd/dist αλλά αν τα προτιμάτε, ανήκετε στην πρώτη κατηγορία). Μοναδική εξαίρεση (για μένα) τα fuzz, τα οποία ανέκαθεν ήταν φτιαγμένα για να δίνουν ένα τρελό ήχο που είναι αδύνατον να τον προσφέρει μόνος του ένας ενισχυτής.

 

Μια τρίτη κατηγορία αρέσκεται στο να τα βάζει πάντα να "συνεργάζονται" με τον ενισχυτή, δλδ να τα τοποθετεί και να ρυθμίζει τον ενισχυτή σε ελαφρό od/dist. Aυτή είναι και η λύση που μου αρέσει περισσότερο, αν και είμαι επίσης φαν της δεύτερης, επομένως ψηφίζω την κουρτίνα 3.

 

Μιας και αυτό το θρεντ είναι για φυσικό ήχο που μπορεί να μεταφερθεί ανά πάσα στιγμή σε λάιβ, στις επιλογές δεν βάζω καν το home/studio recording με Guitar Rig/Amplitube και δεν συμμαζεύεται.

 

 

 

Αν και έχει συζητηθεί κατά κόρον στο παρελθόν, ας δούμε πάααααλι ποια προτίμηση έχει ο καθείς κι ας μετρηθούμε... μιας και έχουμε αρκετό νέο αίμα στο φόρουμ.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και εγώ ψήφισα με τη σειρά μου...

bloody συγχαρητηρια αδερφέ.. :D.σωστό thread τη σωστη στιγμή... ;) 8)

 

...(και ας έρθει μετά ο ξεφτιλοΧατζηγιαννης να μας πει ότι γραφει μουσική!....ΧΑΑΑσου απε κει!!  :(..)

 

8)σ.σ. το τελευταιο ηταν ακυρο οπως καταλαβαινετε... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ψήφισα, το 2.

 

Προτιμώ ο ήχος μου να ΛΑΜΠΕΙ (βλ. Fender) και να μην έχει το παραμικρό γρέζι ανεξάρτητα από την ένταση που παίζω ή το attack της πένας (είμαι γεννημένος για twin reverb μάλλον).

 

Μόλις φτιάξω ένα καθαρό ήχο που να με συναρπάζει, ρυθμίζω ανάλογα την παραμόρφωσή μου από τα πετάλια ή την TL ;)

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γράψτε και τις προτιμήσεις σας βρε παιδιά μαζί με λίγες γραμμούλες με το σετάπ σας, να μην είναι ανώνυμη η ψηφοφορία. Εκλογές έχουμε;  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γράψτε και τις προτιμήσεις σας βρε παιδιά μαζί με λίγες γραμμούλες με το σετάπ σας, να μην είναι ανώνυμη η ψηφοφορία. Εκλογές έχουμε;  ;D

 

Σωστά, εγώ το διόρθωσα το post μου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προσπαθώ να βρώ τον τέλειο καθαρό ήχο και μετά προσαρμόζω με πετάλι τα βρωμικά μου πάνω του ΑΛΛΑ αν δεν έιχα τον Super60 και είχα έναν Marshall τότε σιγουρά θα λειτουργούσα με την λογική της βρώμμας σε αρπαγμένο ενισχυτή την οποία πολύ εκτιμώ αλλά δεν μπορώ να πετύχω... ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάλια πάνω σε "αρπαγμένο" ενισχυτή, πχ Marshall

 

εχεις δικιο bloody sorry!  ;)

 

λεπον!

θελω ο ενισχυτής μου Telegun (μαρσαλοκατασταση ) να βγαζει αυτο το crunchy(εαν το γραφω σωστα) δλδ να εχει μια δωση βρωμιας κ πανω σε αυτη να προσθετω απο το πεταλακι(tubeDreamer 58) μου το drive.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου