Προς το περιεχόμενο

Απάτες με SMS και άλλα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Φήμες δηλαδή?

Φήμες... Όχι ακριβώς. Ας πούμε "στιγμιαίο" και όχι "διαρκές" ατόπημα- stay tune, more to come 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, harilatron είπε

............................... (και παράλληλα να πάρουν τον αριθμό της κάρτας σου και να προσπαθήσουν να τον χρεώσουν και αλλού).

 

Για δωσε πληροφοριες.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν τους δώσεις αριθμό κάρτας, ονοματεπώνυμο, ημερομηνία λήξης και τον τριψήφιο μπορούν να δοκιμάσουν να την χρεώσουν ξανά, όχι μόνο αυτά τα 2-3 ευρώ που ζητούν.

 

Γι αυτό το λόγο οι τράπεζες έχουν βάλει το SMS με one time password (OTP) για να εξουσιοδοτήσεις την πληρωμή. Σε κάποιες χωρες όμως και κάποιες τράπεζες επιτρέπουν χρέωση χωρίς OTP.

Εμένα μου είχαν κλέψει τα στοιχεία της κάρτας (νομίζω σε ένα εστιατόριο στην Αίγυπτο έγινε η κομπίνα) και λίγες μέρες μετά άρχισα να πληρώνω 50ρικα  στα Ελβετικά τρένα. Κάποιος έβγαζε online εισιτήριο τρένου και κάποιος δικός του του πήγαινε στο γκισέ και το ακύρωνε / εξαργύρωνε. 150 ευρώ χρεώθηκα μέχρι να το καταλάβω από τα SMS που ήρθαν (Κυριακή νωρίς το πρωι) και να ακυρώσω την κάρτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, harilatron είπε

 

Εμένα μου είχαν κλέψει τα στοιχεία της κάρτας (νομίζω σε ένα εστιατόριο στην Αίγυπτο έγινε η κομπίνα)  

 

 

Τους την είχες δώσει;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, marathon είπε

Δεν το ξέρει, αυτά τα mails-spams στέλνονται μαζικά και χωρίς να έχεις κάνει παραγγελία. Έτυχε και έπεσε πάνω στη παραγγελία του Θωμά. Το fake μύνημα λέει "Το δέμα σας με αριθμό τάδε..." δεν αναφέρει πουθενά το Θωμά.

To ξερει.
Ηρθε στην εταιρεια που εργαζομαι mail με απομιμηση του Invoice (μονο που αυτο ηταν φωτογραφια και οχι pdf) που μας το ειχε στειλει πιο πριν ο προμηθευτης μας και το προχωραγε σε απατη.

Μονο αν ειχε χακαρει τoν προμηθευτη που μας εστειλε το mail, θα ειχε το invoice.
Και μαλιστα το e-mail του απατεωνα αποστολεα ηταν ιδιο με του προμηθευτη.

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Χάρης Ο είπε

Τους την είχες δώσει;

Ναι, υποτίθεται ότι δεν περνούσε ανέπαφα (μούφα ίσως), την πήρε στα χέρια του ο τύπος την έβαλε στο POS μετά μου έλεγε ότι δεν τη διαβάζει, μετά πήγε λίγο πιο δίπλα (και κάπως πίσω μου) με έναν άλλο σερβιτόρο και έκαναν πως την έβαζαν σωστά και τέλος μου την έφεραν να βάλω το PIN. Εκεί μπορεί να είδαν όλα τα στοιχεία. Λίγες μέρες μετά άρχισαν οι περίεργες χρεώσεις. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια αλλά μου φάνηκε ύποπτο που πήραν την κάρτα μου και πήγαιναν βόλτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, harilatron είπε

Λίγες μέρες μετά άρχισαν οι περίεργες χρεώσεις.

Η μέγιστη πόση ήταν ; Γνωρίζω άτομο που είχε χρεώσεις 50 ευρώ και ευτυχώς (για τα τότε δεδομένα) είχε την εφαρμογή στο κινητό οπου του έρχονταν σε πραγματικό χρόνο οι ειδοποιήσεις και την απενεργοποίησε. Προφανώς η χρέωση είχε γίνει σε ανύποπτο χρόνο για να μην κινήσουν υποψίες. Απο ό,τι θυμαμαι , απλά δεν έβγαλε άκρη. 

 

Το θέμα είναι πως υπάρχουν άπειρες πλεόν περιπτώσεις "ψαρέματος" κωδικών , και δυστυχώς δεν εξιχνιάζονται... Σαφώς είναι δύσκολο να γίνει καθώς ο απατεώνας μπορεί να έχει λογαριασμό σε πρόχειρα στημένους server ή σε vpns και αντε να βγαλεις άκρη , αλλά το να βγει η άκρη είναι εφικτό. Αντί σιγά σιγά να μειώνονται οι απόπειρες εξαπάτησης μέσω ψαρωτιών emails , αυτές πληθαίνουν. Το καλό είναι πως χρειάζεται απλά λίγη προσοχή για να μην την πατήσεις. Οτι αναγράφει "μπειτε εδώ για να πληρώσετε /ξεμπλοκάρισμα κωδικού/σας καταβάλουμε το ποσό" είναι απόπειρα εξαπάτησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OTP δεν σε προφυλασει πάντα. 

 

Εξηγώ: Αν μολυνθεί το κινητό σου, μπορεί να μάθει καποιος τα στοιχεία της sim και να εκδώσει μια ίδια χωρίς να ακυρώσει τη δικιά σου, οπότε όταν έρχεται το ΟΤΡ προλαβαίνει και διαβάζει τον αριθμό του ΟΤΡ πριν απο εσένα και εκτελεί την συναλλαγή.

 

Θα μου πείτε, "σε εμένα θα το κάνουν; εγώ δεν εχω τίποτα" πάνε δυστυχως με τη μαζικότητα.

 

Ενα κινητό που άνοιξε ένα "περίεργο" μήνυμα ενδεχομένως να έχει χακαριστεί.

 

Κάπως έτσι τη πάτησαν με το predator, τι, χαζοί ήταν οι πολιτικοί μας και άνοιξαν spam sms;

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου